- Zasługa Tadeusza Pieronka jako duchownego jest taka, że on zawsze był po stronie Kościoła soborowego, Kościoła dialogicznego, który chce rozmawiać ze światem zewnętrznym, bez względu na różnicę poglądów ideologicznych czy politycznych - wspominał duchownego w rozmowie z TVN24 Adam Szostkiewicz, publicysta tygodnika "Polityka". Biskup Tadeusz Pieronek zmarł w czwartek. Miał 84 lata.
Biskup pomocniczy sosnowiecki w latach 1992-1998, sekretarz generalny KEP w latach 1993-1998, rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998-2004, zmarł w czwartek w Krakowie - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
W rozmowie z TVN24 bpa Tadeusza Pieronka wspominał Adam Szostkiewicz, publicysta tygodnika 'Polityka" a wcześniej wieloletni dziennikarz "Tygodnika Powszechnego".
- Należał do tego pokolenia w Kościele, którego już bardzo brakuje - ludzi otwartych na poważną rozmowę o poważnych sprawach publicznych, bez względu na to, jaką kto miał orientację polityczną czy ideową - ocenił. - Takich biskupów będzie coraz mniej w polskim Kościele - mówił.
Szostkiewicz wspominał, że Tadeusz Pieronek "zawsze był po stronie Kościoła soborowego, Kościoła dialogicznego, który chce rozmawiać ze światem zewnętrznym, bez względu na różnicę poglądów ideologicznych czy politycznych".
Mówił również, że bp Pieronek był organizatorem kilkunastu konferencji, na które przyjeżdżał "kwiat europejskich polityków, zainteresowanych problematyką jedności europejskiej".
"Polska w Europie, Kościół w dialogu z Europą, Kościół w dialogu z pluralistyczną Europą" - określił poglądy zmarłego biskupa publicysta "Polityki".
- Był takim dobrym duchem koncyliacyjnym, że zapraszał wszystkich ludzi dobrej woli - stwierdził Szostkiewicz.
"To był człowiek, który łowił na wędkę dla Chrystusa"
Zmarłego biskupa Pieronka wspomniał w rozmowie z TVN24 także rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Duchowny wskazywał, że dla biskupa Pieronka najważniejsze było "docieranie do każdego człowieka". Był "przykładem następcy apostołów, który łowi na wędkę dla Chrystusa" - mówił o nim rzecznik KEP.
Ksiądz Rytel-Andrianik wspominał również dokonania księdza Pieronka. Wymieniał m.in. zainicjowanie wydawania aktów KEP, przewodzenie kościelnej komisji konkordatowej i unormowanie małżeństw konkordatowych. - On unormował kwestie kościelnego szkolnictwa wyższego, kwestie wydziałów teologicznych na uniwersytetach, sprawy związane z ubezpieczeniem duchownych, a więc bardzo praktyczne rzeczy - wyliczał rzecznik KEP.
- Był biskupem, który troszczył się o każdego człowieka - ocenił. Dodawał, że bp Pieronek był "człowiekiem otwartym na kontakt, na różne opinie".
Autor: mjz/adso/kwoj / Źródło: tvn24