Lider Polski 2050 Szymon Hołownia oświadczył na II Forum Samorządu Otwartego w Łasku w województwie łódzkim, że "dziś równość szans jest dla nas wszystkich racją stanu". Zaprezentował "kod równej Polski" składający się z pięciu propozycji w zakresie mieszkalnictwa, edukacji, ochrony zdrowia, transportu oraz energetyki.
- Przez ostatnich 30 lat Polska dzięki jej obywatelom, również dzięki mądrym, dobrze zarządzanym samorządom, przebyła epokę. Jest w innym zupełnie miejscu, to jest zupełnie inny kraj. (…) Dziś jesteśmy w momencie zwrotnym. Po tych 30 latach przyszedł czas, w którym świat, historia postanowiła powiedzieć nam: sprawdzam – powiedział Szymon Hołownia podczas otwarcia II Forum Samorządu Otwartego w Łasku.
To spotkanie radnych, wójtów, burmistrzów, starostów z Ruchu Polska 2050, okazja do wymiany doświadczeń w działalności samorządowej oraz weryfikacji programu Polski 2050. Tematami tegorocznego forum mają być problemy mieszkaniowe Polaków i możliwości samorządów w ich rozwiązaniu oraz rola samorządów w walce z nierównościami społecznymi na zróżnicowanych poziomach, takich jak dostęp do edukacji lub transportu.
Hołownia: Polska nie pójdzie do przodu, jeśli nie będzie krajem równych szans
W przemówieniu Hołownia mówił o "równej Polsce", czyli o kraju, w którym wszyscy mają takie same szanse, niezależnie od miejsca zamieszkania i posiadanego kodu pocztowego.
- Nie będzie Polski, która pójdzie do przodu, jeśli Polska nie będzie krajem równych szans. To jest ta Polska, o której chcę wam dziś opowiedzieć. Równa Polska, która nie rozpada się na Polskę A, B, C, D, E aż do Ż, tylko Polska, która jest integralna. Dziś, w czasach, w których wojny prowadzi się, rozbijając społeczeństwa na atomy, widzimy, jak ważna jest integralność społeczna – mówił lider Polski 2050.
Powiedział, że w Polsce równych szans kod pocztowy nie dzieli na lepszych i gorszych obywateli.
- Dziś, patrząc na Polskę lokalną, którą Warszawa bardzo często ma w nosie, musimy sobie powiedzieć, że jeżeli nie będzie Polski równych szans, to nie będzie Polski bezpiecznej, niepodległej. Dziś równość szans jest dla nas wszystkich racją stanu. Jest opowieścią o tym, żebyśmy nie stracili tego, co odzyskaliśmy w roku 1918, 1989. To jest dziś stawka, którą los położył nam na stole – przekonywał Hołownia.
Hołownia przedstawił pięć propozycji ruchu Polska 2050
W związku z tym przedstawił "kod równej Polski" składający się z pięciu propozycji ruchu Polska 2050: w zakresie mieszkalnictwa, edukacji, ochrony zdrowia, transportu oraz energetyki.
Jak mówił, każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma prawo do tego, by mieszkać w godnych warunkach. To także – zaznaczył Hołownia – jeden z warunków zwiększenia liczby urodzeń w Polsce. Zdaniem lidera Polski 2050 państwo musi rozwijać budowę mieszkań, na które ludzi będzie stać.
- Druga cyfra naszego kodu to "dobra szkoła". Jednym z fundamentów naszego programu jest likwidacja nierówności. Doprowadzenie do tego, żeby szkoła w Warszawie oferowała to samo co w Małkini i vice versa. (…) Płynny angielski po podstawówce – w Małkini, Łasku, Warszawie czy w Białymstoku – jako standard, jako ten kapitał, który państwo może dać dziecku – wyjaśnił.
W zakresie poprawy ochrony zdrowia – jak mówił Hołownia - każdy powinien mieć dostęp do lekarza specjalisty bez względu na to, jaki ma kod pocztowy. - Dziś to odległe marzenie, ale zrobimy wszystko, aby je zrealizować. Nasz pomysł to lokalne domy zdrowia, zapewniające szeroki wachlarz świadczeń specjalistycznych i badań w miastach powiatowych – powiedział.
Przechodząc do kwestii transportu stwierdził, że do każdego miasta w Polsce powyżej 10 tysięcy mieszkańców powinna dojeżdżać kolej, a do każdej gminy autobus, który dowiezie ludzi do szkoły, do pracy albo na stację kolejową.
W sprawach energii Hołownia wskazał zaś, że "szalone" ceny benzyny i węgla uderzają przede wszystkim w Polskę lokalną, gdzie często nie ma centralnego ogrzewania i są domy, które ludzie muszą ogrzać sami. Dlatego zdaniem lidera Polski 2050 trzeba dać im możliwość, aby produkowali własną energię ze słońca i wiatru, zakładali spółdzielnie energetyczne.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24