Na marginesie szczytu UE premier Beata Szydło spotka się z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w czwartek Polska Agencja Prasowa ze źródła unijnego. Tematem mają być kwestie związane m.in. z kryzysem uchodźczym, ale także sytuacją wokół TK.
Według innego źródła z kręgów dyplomatycznych szefowa rządu jest przygotowana na to, że tematem rozmowy może być kwestia opinii Komisji Weneckiej i sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego. Premier ma przedstawić stanowisko, zgodnie z którym rząd ma wolę rozwiązania kryzysu i chce brać pod uwagę zalecenia Komisji Weneckiej, ale potrzebuje czasu.
Juncker przyjedzie do Polski?
Politycy mają rozmawiać o ewentualnej wizycie Junckera w Polsce. Premier zaprosiła przewodniczącego Komisji jeszcze w grudniu w Paryżu, gdzie spotkali się przy okazji szczytu klimatycznego. Do tej pory Luksemburczyk nie odwiedził jednak Warszawy.
Wcześniej w czwartek premier Szydło spotkała się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł rządowych, Szydło i Tusk rozmawiali na temat agendy szczytu, w tym o kwestii imigracji. Podczas spotkania nie było natomiast mowy ani o możliwościach rozwiązania sporu w Polsce dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego, ani o opinii Komisji Weneckiej dotyczącej tej kwestii. Według źródeł PAP Szydło i Tusk nie rozmawiali też na temat ewentualnego poparcia rządu dla przedłużenia kadencji Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej na kolejne 2,5 roku.
Premier @BeataSzydlo na spotkaniu w #Bruksela z @eucopresident Donaldem Tuskiem #EUCO pic.twitter.com/DT1yrX17TM
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 17, 2016
Po Wielkanocy Komisja Europejska ma wrócić do sprawy procedury ochrony praworządności, którą rozpoczęła w związku ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym. KE zarzuciła polskim władzom brak wykonania orzeczenia TK.
Opinia Komisji Weneckiej
W weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału. W poniedziałek wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapewne powoła zespół ekspertów, który zajmie się zbadaniem opinii.
Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek mówiła, że po tym, gdy zespół ekspertów, który powoła marszałek Sejmu, zbada opinię Komisji Weneckiej, do ich stanowiska będą mogły się odnieść kluby parlamentarne. Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w ubiegłym tygodniu opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.
Autor: kg//rzw / Źródło: PAP