Polska

Szydło: Macierewicz ma prawo do własnych poglądów. Apelowałam o porzucenie tematu

Polska

[object Object]
Wiceprezes PiS była gościem "Kropki nad i"tvn24
wideo 2/8

Antoni Macierewicz ma prawo do własnych poglądów. O jego poglądach powinno się rozmawiać wyłącznie z nim - stwierdziła w "Kropce nad i" wiceprezes PiS Beata Szydło. Był to komentarz do wypowiedzi polityka PiS, który mianem skandalu określił zakup śmigłowców H225 Caracal. Kandydatka PiS na premiera powiedziała, że apelowała do polityków PiS o to, by porzucić temat przetargów dla wojska na czas kampanii.

BEATA SZYDŁO W "KROPCE NAD I" - RELACJA MINUTA PO MINUCIE

Beata Szydło była pytana o wypowiedź Antoniego Macierewicza na temat zakupu francuskich śmigłowców. Polityk PiS stwierdził, że transakcja jest korzystna wyłącznie dla Francuzów, określił ją mianem "skandalu". Zapowiedział, że rząd PiS na pewno nie zgodzi się na zakup maszyn.

Wypowiedź tę skomentowała w "Kropce nad i" Beata Szydło. - To jest stanowisko pana wiceprezesa Antoniego Macierewicza, on ma do tego prawo, jest członkiem sejmowej komisji obrony - argumentowała Szydło. - Najlepiej o jego poglądach rozmawiać z nim. Ja nie chcę komentować jego poglądów - zaznaczyła.

I powiedziała: - Poprosiłam o to, żeby ten przetarg nie był wykorzystywany w kampanii wyborczej, dlatego że uważam, iż to jest zbyt poważna sprawa.

Beata Szydło: Macierewicz ma prawo do własnych poglądów
Beata Szydło: Macierewicz ma prawo do własnych poglądówtvn24

Szydło: powinniśmy robić zakupy w polskich firmach

Szydło stwierdziła, że jej zdaniem Polska powinna dokonywać zakupów w zakładach, które działają na terenie naszego kraju. Powiedziała, że pracownicy PZL Świdnik (firma ta startowała w przetargu; jej większościowym udziałowcem jest włosko-brytyjska spółka) proszą, by mówić, że ich zakład jest polską firmą. Podkreśliła, że PZL Świdnik płaci podatki "wyłącznie w Polsce".

- Rzecz w tym, że francuska firma, która ma produkować caracale w tej chwili nie ma w Polsce wybudowanego zakładu - oceniła.

PiS jak reprezentacja narodowa

Szydło powtórzyła, że Jarosław Gowin jest "bardzo poważnym kandydatem na ministra obrony". Stwierdziła, że wskazała go na to stanowisko, żeby "przeciąć niepotrzebną dyskusję, która zaczęła się toczyć w mediach". - Przecięłam tę dyskusję dlatego, że powiedziałam, że nikt, a już na pewno nie Platforma, nie będzie meblował rządu Prawa i Sprawiedliwości, którym ja mam kierować - stwierdziła.

Pytana, czy Jarosław Kaczyński będzie "meblował rząd", odpowiedziała, że teraz PiS skupia się na walce o wygraną. - Chcemy zwyciężyć, chcemy tworzyć rząd samodzielnie i wprowadzać dobry program. Wszystkie ręce na pokład - powiedziała. Oceniła, że piłkarze Adama Nawałki wygrali wczorajszy mecz, bo "zbudowali drużynę". - My tak samo postępujemy. Mamy drużynę Prawa i Sprawiedliwości. To jest ponad 1 tys. osób - powiedziała.

Beata Szydło: wskazałam Jarosława Gowina, by przeciąć niepotrzebną dyskusję
Beata Szydło: wskazałam Jarosława Gowina, by przeciąć niepotrzebną dyskusjętvn24

"Nie wiem, co wydarzyło się w Smoleńsku"

Kandydatkę PiS na premiera zapytano, czy podziela poglądy Macierewicza, że w Smoleńsku doszło do zamachu. - Nie wiem, co wydarzyło się w Smoleńsku, tak jak zapewne większość Polaków. Natomiast wiem jedno - państwo polskie nie zrobiło niczego, żeby katastrofę wyjaśnić - odpowiedziała Szydło.

Jej zdaniem należy powołać międzynarodową komisję, sprowadzić wrak i czarne skrzynki. - Sprawa wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej jest niezwykle ważna. To jest bardzo bolesna sprawa dla polskich obywateli, polskiego państwa. To jest nasz obowiązek - podkreśliła.

Beata Szydło: Nie wiem co wydarzyło się w Smoleńsku
Beata Szydło: Nie wiem co wydarzyło się w Smoleńskutvn24

Szydło o aresztowanych rolnikach: nieadekwatna kara

Beata Szydło stwierdziła, że stara się mieć zaufanie do instytucji państwowych, choć - jej zdaniem - w ciągu 8 lat rządów PO-PSL można było to zaufanie stracić. Pytana o sprawę rolników z Pyrzyc, zatrzymanych przez CBŚP za zmowę cenową przy przetargach na sprzedaż i dzierżawę ziemi, uznała, że zastosowana wobec części z nich kara tymczasowego aresztu jest "nieadekwatna".

- Okazuje się, że dzisiaj w Polsce największymi przestępcami są rolnicy, którzy bronią polskiej ziemi - stwierdziła. - Polskie państwo nie działa tam, gdzie trzeba - przekonywała.

Szydło zaznaczyła, że PiS upomina się w tej sprawie o sprawiedliwość.

Beata Szydło: okazuje się, że największymi przestępcami w Polsce są rolnicy
Beata Szydło: okazuje się, że największymi przestępcami w Polsce są rolnicy tvn24

"Ewa Kopacz bierze odpowiedzialność za 8 lat rządów"

Szydło powiedziała, że prokuratura musi wyjaśnić sprawę rolników, choć nie wykazywała takiej gorliwości w przypadku afer: hazardowej, Amber Gold, taśmowej, stoczniowej. - To zostało wszystko przez 8 lat zamiecione pod dywan - oceniła. - Osiem lat rządów PO-PSL. Symbolem tego są afery.

Wiceprezes PiS przyznała, że bohaterów afery taśmowej nie ma na listach PO w wyborach. - Ewa Kopacz bierze odpowiedzialność za 8 lat rządów. To nie jest tak, że ona nagle znalazła się rok temu nie wiadomo skąd i ma czystą kartę. Nie, to jest 8 lat rządów PO-PSL - argumentowała.

Reforma emerytalna i 500 zł na dziecko

Szydło powiedziała, że dotrzyma obietnic wyborczych i przywróci poprzedni wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale pozostawi wybór tym, którzy będą chcieli pracować dłużej.

Argument o niższych nawet o 70 proc. emeryturach w przypadku obniżenia wieku emerytalnego określiła mianem "retoryki Platformy dla uzasadnienia swoich złych rozwiązań". - Nie ulega wątpliwości, że trzeba rozmawiać o zmianie systemu emerytalnego również w takim stopniu, żeby te emerytury były wyższe - stwierdziła. Zapowiedziała, że najniższe emerytury, czyli takie do 1 tys. złotych, PiS chce zwolnić z opodatkowania. Innym pomysłem PiS jest podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Szydło zapowiedziała także, że PiS ma już gotowy program "Rodzina 500+", w którym rodzice mają otrzymać 500 zł na pierwsze dziecko (w przypadku dochodów poniżej 800 zł na osobę) lub każde drugie, już bez kryteriów dochodowych. - To jest ok. 22 mld złotych. To jest koszt tego programu - powiedziała.

Beata Szydło: Przywrócimy poprzedni wiek emerytalny
Beata Szydło: Przywrócimy poprzedni wiek emerytalny tvn24

Szydło: nie zgadzamy się na 12 tys. uchodźców

Beata Szydło powiedziała, że rząd w sprawie uchodźców "nie prezentuje żadnych konkretów". Podkreśliła, że PiS nie zgadza się na przyjęcie 12 tys. imigrantów z Bliskiego Wschodu. - To nie jest pomysł, który rozwiązuje problem. My powiedzieliśmy jasno: trzeba dać pomoc humanitarną, trzeba przeznaczyć środki na pomoc tym ludziom - oznajmiła.

I dodała: - Polska nie jest w tej chwili przygotowana, żeby przyjmować uchodźców. Bezpieczeństwo polskich obywateli nade wszystko.

Beata Szydło: Uchodźcy nie chcą tutaj być. Chcą jechać dalej
Beata Szydło: Uchodźcy nie chcą tutaj być. Chcą jechać dalejtvn24

Autor: pk/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości