- Nie myślę o rekonstrukcji rządu. Mam swoje zadanie. Myślę o referendum i o dobrym przygotowaniu szkół do obniżenia wieku szkolnego - podkreśliła w "Tak jest" w TVN24 minister edukacji Krystyna Szumilas.
W piątek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego, w którym jedno z pytań dotyczy obniżenia obowiązkowego wieku szkolnego. Inicjatorzy referendum - Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców - zebrali prawie milion podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzenie.
Obawy rodziców
Krystyna Szumilas podkreśliła, że w sprawie 6-latków intencja rządu "jest niezmienna". - Chodzi o to, by w Polsce dzieci rozpoczynały edukację szkolną w wieku 6 lat. Ta intencja jest wyrażana od 2009 roku, od momentu wprowadzenia zmian w ustawie - powiedziała minister edukacji.
Zaznaczyła, że rząd stoi na stanowisku iż "najlepszy wiek do rozpoczynania edukacji szkolnej to jest 6 lat". - Natomiast musimy reagować na obawy rodziców - stwierdziła Szumilas.
Jej zdaniem ustawa ws. 6-latków "wychodzi na przeciw oczekiwaniom rodziców", którzy w reformie boją się przepełnionych klas i niższego poziomu nauczania. Przekonywała, że dzięki proponowanej przez rząd ustawie szkoły unikną kumulacji uczniów.
Zapewniła, że zmiany projektowane przez rząd gwarantują, iż w klasach będzie się uczyło maksymalnie 25 osób. Minister Szumilas podkreśliła, że właśnie dlatego jest przeciwko referendum - Jestem za jednoznacznym powiedzeniem rodzicom, dyrektorom szkół i nauczycielom, że musimy tę decyzję podjąć właśnie dla dobra dzieci - oceniła.
Zapewniła, że nie myśli o zapowiadanej przez premiera rekonstrukcji rządu. - Mam swoje zadanie. Myślę o referendum i o dobrym przygotowaniu szkół do obniżenia wieku szkolnego. To jest moje zadanie i dopóki będę ministrem edukacji narodowej, będę robiła wszystko, aby szkoły były dobrze przygotowane do obniżenia wieku - powiedziała Szumilas.
Czas do szkoły
Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Sejm, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.
Autor: mn / Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24