TVN24 | Polska

Rusza 21. edycja Szlachetnej Paczki. Baza rodzin potrzebujących pomocy otwarta

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ads,js//now,
adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Rośnie w Polsce liczba dzieci w skrajnym ubóstwie
Rośnie w Polsce liczba dzieci w skrajnym ubóstwieTVN24
wideo 2/6
TVN24Rośnie w Polsce liczba dzieci w skrajnym ubóstwie

Akcja Szlachetnej Paczki wystartowała w sobotę. Rano otwarto bazę rodzin, które oczekują pomocy. Trafi ona od darczyńców za miesiąc. Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, organizatora akcji wyraziła nadzieję, że Paczka po raz kolejny zjednoczy Polaków, a pomagających nie będzie mniej tylko więcej. To już 21. edycja Szlachetnej Paczki.

Lista tysięcy potrzebujących rodzin wraz z opisem ich historii jest dostępna od godziny 8 rano. Przez cztery tygodnie można będzie wybrać jedną z nich i stworzyć dla niej Szlachetną Paczkę. Wolontariusze Szlachetnej Paczki w ostatnich tygodniach odwiedzili ponad 10 tysięcy domów osób samotnych, seniorów, chorych i rodzin w trudnym położeniu, by zebrać informacje, czego najbardziej potrzebują. Tak powstała baza licząca w tym momencie ponad 5 tysięcy opisów z ponad 600 lokalizacji. Jest dostępna na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl i nadal będzie poszerzana.

- Mamy nadzieję odwiedzić w tym roku blisko 20 tysiącom rodzin. Codziennie spotykamy się z kolejnymi osobami i baza będzie uzupełniana do ostatniego momentu. Nie chcemy zostawiać nikogo bez pomocy – powiedziała Joanna Sadzik. Jak dodała, pomoc ma różny wymiar: najczęściej materialny, ale są też osoby, którym bardzo doskwiera samotność.

Joanna Sadzik: liczymy na dotychczasowych darczyńców

Paczkę, w której znajdą się produkty potrzebne dla rodziny można przygotować samodzielnie, z przyjaciółmi, rodziną, w firmie albo w szkole. Ważne jest, aby spełnić te potrzeby, która rodzina określiła jako najpilniejsze. - Mamy obawę, czy nie jesteśmy zbyt zmęczeni wszystkim, co dzieje się dookoła, żeby znaleźć jeszcze siłę na to, żeby mądrze pomóc i zrobić paczkę. Liczymy na naszych dotychczasowych darczyńców, ale wiemy, że pandemia zmieniła sytuację wielu z nich. Dużym wyzwaniem będzie zmobilizowanie nowych osób, której do tej pory nie angażowały się w Szlachetną Paczkę – powiedziała Joanna Sadzik.

Organizatorzy akcji podkreślają, że finansowy aspekt kupienia potrzebnych produktów nie musi być problemem, bo średnio jedną paczkę przygotowują 24 osoby. Trzeba tylko się zmobilizować, a w rozwiązaniu różnych wątpliwości pomogą wolontariusze opiekujący się konkretną rodziną i znający jej potrzeby. Działa też infolinia dla darczyńców.

W Szlachetną Paczkę włączą się w tym roku między innymi narodowe reprezentacje Polski w piłce nożnej męska i kobieca, tenisistka Iga Świątek, ratownicy GOPR wraz z himalaistami Krzysztofem Wielickim i Kingą Baranowska, aktorka Joanna Jabłczyńska.

Ponad 600 magazynów, do których będzie można przywieźć lub wysłać paczki

Jak powiedziała Joanna Sadzik, potrzeby rodzin są bardzo różne. Na przykład pani Maria, która pracowała w sklepie, ale poważnie zachorowała, wychodzi tylko blisko domu, w jednych dobrych spodniach i poza produktami spożywczymi marzy o zakupie drugiej pary spodni. Dość nietypowa prośba wpłynęła od osób, które współpracowały z Wojskiem Polskim i zostały ewakuowane do Polski z Afganistanu – pan Josif marzy o opłaceniu kursu języka polskiego, żeby mógł się usamodzielnić i utrzymać swoją rodzinę.

W całej Polsce działać będzie ponad 600 magazynów, do których będzie można przywieźć lub wysłać paczki przesyłką kurierską. Organizatorzy akcji podkreślają, że we wszystkich z nich przestrzegane są zasady reżimu sanitarnego, a wizyty darczyńców są umawiane na konkretne godziny.

Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, w tak zwany weekend cudów 11-12 grudnia, wolontariusze wyruszają do domów w całej Polsce z paczkami zawierającymi rzeczy kupione przez dobroczyńców.

Oficjalnie 21. edycja akcji zostanie rozpoczęta w sobotę o godzinie 18. Na transmitowanej w internecie uroczystości będzie można posłuchać rozmów z wolontariuszami oraz ambasadorami Szlachetnej Paczki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Szlachetna Paczka w ubiegłym roku pomogła ponad 14 tysiącom rodzin

Akcja Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 roku. Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, w tak zwany weekend cudów, wolontariusze - z paczkami zawierającymi rzeczy kupione przez dobroczyńców - wyruszają do domów w całej Polsce.

W zeszłym roku podczas finału 20. edycji Szlachetnej Paczki pomoc otrzymało ponad 14 tysięcy rodzin z 93 miejscowości. Łączna wartość paczek przekroczyła 51 milionów złotych. W akcję zaangażowało się 420 tysięcy Polaków, w tym 11 tysięcy wolontariuszy.

Autor:ads,js//now, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości