"Warto być Polakiem. Działalność społeczna i polityczna oraz rola prezydenta Lecha Kaczyńskiego w odbudowie niepodległej Polski" - brzmi tytuł konkursu, w którym udział wezmą uczniowie z Podkarpacia. Będą pisać chociażby o "wspólnej roli" Lecha Kaczyńskiego i świętego Jana Pawła II w odbudowie Polski. - Szkodliwe, niesmaczne, tendencyjne i przedstawiające rzeczywistość w krzywym zwierciadle - komentuje dyrektor jednego z podkarpackich liceów. Materiał "Czarno na białym".
"Polityka historyczna prezydenta Lecha Kaczyńskiego", "Prezydent Lech Kaczyński jako lider państw Europy Środkowej i Wschodniej", "NSZZ 'Solidarność', Lech Kaczyński, święty Jan Paweł II - wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 roku" - to niektóre z tematów, z którymi zmierzą się uczestnicy tegorocznej edycji konkursu.
"Po prostu niesmaczne"
- Jest to konkurs tendencyjny i przedstawiający rzeczywistość w krzywym zwierciadle - twierdzi dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie Marian Pietryka, który postanowił, że uczniowie jego szkoły nie wezmą udziału w tegorocznej edycji. Mówi wprost: - Tego rodzaju konkursy są szkodliwe.
Jego zdaniem "przypisywanie Lechowi Kaczyńskiemu zasług w walce o wolną, niepodległą Polskę z pominięciem Wałęsy, Frasyniuka, Bujaka, Geremka, Janasa, Lisa, Borusewicza i innych bohaterów jest po prostu fałszowaniem historii".
- Natomiast porównywanie Lecha Kaczyńskiego z Janem Pawłem II jest po prostu niesmaczne - podkreśla dyrektor rzeszowskiego liceum.
Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej i przewodniczący Rady Miejskiej w Rzeszowie zaznacza, że "to jest konkurs z tezą". - Stawianie tego młodzieży, dzieciom jest niebezpieczne, bo chce przekonać ich, że Lech Kaczyński jest postacią wybitną, a jesteśmy przecież w takim czasie, że takie rzeczy powinniśmy móc sami oceniać - podkreśla Dec.
Dodaje też, że "ta sytuacja uświadamia nam, jaką stratę ponieśliśmy na skutek śmierci Lecha Kaczyńskiego". - Uważam, że on by do czegoś takiego nie dopuścił - mówi Dec.
"Jedna z najbardziej znaczących postaci po 1989 roku"
Innego zdania jest Jerzy Staroń, dyrektor szkoły podstawowej imienia Jana Pawła II w Lubatowej.
- Ja szukam w tym wszystkim tego, co jest dobre, co jest właściwe. Tego, co można dzieciom pokazać, przedstawić - tłumaczy dyrektor i zapowiada, że jego szkoła weźmie udział w konkursie.
Z kolei posłanka PiS Anna Schmidt-Rodziewicz mówi o Lechu Kaczyńskim, że to postać, "która na trwałe wpisała się w historię nowożytnej Polski". - To była głowa państwa, to był polityk, jedna z najbardziej znaczących postaci po 1989 roku, która znalazła swoje miejsce na stałe w kartach nowożytnej historii Polski - zaznacza.
"W politykę ani dzieci, ani szkoły wplątywane być nie mogą"
W ubiegłym roku konkurs był organizowany tylko w powiecie krośnieńskim. Wtedy tematem była rola prezydenta Lecha Kaczyńskiego w budowaniu dumy narodowej.
Do konkursu nadesłano 150 prac. Wypracowania, wiersze, nawet orzeł wyrzeźbiony w arbuzie. Były też plakaty o Lechu Kaczyńskim, na których można było przeczytać o dumie, godności narodu, ale nie tylko.
Na plakacie przygotowanym przez jednego z uczniów czytamy: "Mimo ataków, z jakimi się spotkał z tego powodu ze strony PO i bliskiego jej środowiska medialnego, prezydent Kaczyński, (…) razem z ówczesnym ministrem obrony śp. Aleksandrem Szczygło, 15 sierpnia 2007 r. zorganizowali największą od 1947 roku defiladę wojskową w Polsce".
Stanisław Fundakowski, wicekurator oświaty w Rzeszowie, podkreśla, że "w politykę ani dzieci, ani szkoły wplątywane być nie mogą", ale przekonuje jednocześnie, że "ten konkurs nie ma charakteru politycznego, jest konkursem wiedzy i tak trzeba go odczytać".
Organizatorzy
Konkurs organizują trzej młodzi radni Prawa i Sprawiedliwości z Podkarpacia - 27-letni inżynier Grzegorz Nieradka, 32-letni nauczyciel i technolog żywności Maciej Kamiński oraz 24-letni student prawa Piotr Kozak.
- Część ludzi uważa, że trzeba przypodobać się obecnie rządzącym i pokazać swoją osobistą aktywność i to jest jeden z kryteriów przy organizacji tego typu konkursu - ocenia działalność młodych radnych Witold Kocaj, burmistrz Iwonicza-Zdroju.
Radny Nieradka to bliski asystent marszałka Sejmu i szefa PiS w okręgu Krośnieńskim Marka Kuchcińskiego, który objął honorowy patronat nad tegorocznym konkursem.
Konkurs ma też wsparcie posłów i europosłów PiS z regionu, a także Komisji Krajowej Solidarności. Nagrody ufundowali miedzy innymi Kancelaria Prezydenta, Kancelaria Sejmu oraz ministerstwa. Zwycięzcę konkursu na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego zaprosi europoseł PiS Tomasz Poręba.
Z konkursowymi tematami zmierzyli się reporterzy "Czarno na białym":
"Prezydent Lech Kaczyński jako lider państw Europy Środkowo-Wschodniej"
"NSZZ 'Solidarność', Lech Kaczyński, święty Jan Paweł II - wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 roku"
Autor: ads//now / Źródło: tvn24