Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Tragiczny wypadek w śląskiej kopalni, gorące debaty w Sejmie, wyciek danych pacjentów

TVN24 Clean_20231128230526(8964)_aac
Sejm chce dalej pracować nad komisjami ds. wyborów kopertowych, Pegasusa i handlu wizami
Źródło: TVN24

Większość sejmowa opowiedziała się we wtorek za dalszymi pracami nad komisjami śledczymi w sprawie afer: wizowej, inwigilacji Pegasusem i wyborów kopertowych. Do sieci wyciekło 55 tysięcy wyników badań laboratoryjnych, które w ostatnich kilku latach zrobiono 12 tysiącom pacjentek i pacjentów. W wyniku pęknięcia rurociągu podsadzkowego w kopalni Sobieski w Jaworznie zginęło czterech górników. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 29 listopada. 

1. Sejm za dalszymi pracami nad trzema komisjami śledczymi

We wtorek posłowie debatowali nad poselskimi projektami uchwał w sprawie powołania komisji śledczych dotyczących: afery wizowej, inwigilacji Pegasusem i wyborów kopertowych.

Wszystkie trzy projekty uchwał po pierwszym czytaniu zostały skierowane do dalszych prac w komisjach.

Tuż po rozpoczęciu obrad premier Mateusz Morawiecki apelował, by Sejm zajął się złożonymi przez jego rząd ustawami. Odpowiedział mu marszałek Szymon Hołownia, który wskazywał, że "nie ma w tym Sejmie żadnej zamrażarki", prace nad rządowymi projektami już trwają, choć nad jednym nie mogą, bo ma błędy formalne i wnioskodawca musi go poprawić.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mateusz Morawiecki o "zamrażarce". Szymon Hołownia w odpowiedzi "uzupełniał stan wiedzy premiera"

2. PiS podzielony w Sejmie ws. in vitro

Prawie połowa posłów Prawa i Sprawiedliwości głosowała za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. Byli to m.in. Marlena Maląg, Elżbieta Witek, Przemysław Czarnek czy Ryszard Terlecki.

Tylko 56 posłów tego klubu opowiedziało się za dalszymi pracami nad tym projektem. Wśród nich Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kaczyński, Błaszczak, Morawiecki jedno, Czarnek i Terlecki drugie. PiS podzielpony w Sejmie

3. Wyciek danych medycznych tysięcy pacjentów

Do sieci wyciekło 55 tysięcy wyników badań laboratoryjnych, które w ostatnich kilku latach zrobiono 12 tysiącom pacjentek i pacjentów. Waz z wynikami wyciekły adresy, nazwiska i numery PESEL.

- Mamy do czynienia z jednym z największych w historii Polski wycieków danych - podkreśla Barbara Erling ze Spider's Web. - Są to ujawnione dane z trzech placówek medycznych: z kliniki w Łomiankach, z kliniki ginekologicznej w Warszawie i z jednej z praktyk lekarskich w Łodzi - informuje Piotr Konieczny z serwisu Niebezpiecznik.pl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

4. Tragiczny wypadek w kopalni

Czterech górników zginęło we wtorek w wyniku pęknięcia rurociągu podsadzkowego w kopalni Sobieski w Jaworznie - poinformował wczoraj późnym wieczorem Wyższy Urząd Górniczy.

Jak zakomunikował rzecznik Zakładu Górniczego Sobieski, akcja ratownicza została zakończona o godzinie 20.35. - Na powierzchnię przekazano ciała górników, których zgon został potwierdzony przez lekarza. Łącznie w wypadku zginęły cztery osoby - powiedział.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tragiczne wieści po wypadku w kopalni

5. Polskie małżeństwo z prestiżową nagrodą ONZ

Biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców przyznało Lenie i Władysławowi Grochowskim z Siedlec (woj. mazowieckie) Nagrodę Nansena w kategorii Europa.

Para została uhonorowana za udzielanie schronienia i wspieranie uchodźców w Polsce oraz zapewnienie możliwości zatrudnienia i bezpiecznego schronienia ludziom w potrzebie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polskie małżeństwo otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną przez ONZ za wspieranie uchodźców

6. Znamy listę firm, które importowały zboże z Ukrainy

We wtorek po południu na stronie resortu rolnictwa zamieszczono informację w sprawie firm importujących zboże z Ukrainy. Zamieszczony dokument z wykazem przedsiębiorstw ma 62 strony. Na liście znajduje się kilkaset firm. Nazwy niektórych z nich powtarzają się wielokrotnie.

Minister rolnictwa Anna Gembicka na platformie X (dawniej Twitter) przekazała, że "lista składa się z danych, którymi dysponują nasze inspekcje i została opublikowana w takiej kolejności, w jakiej otrzymaliśmy ją od inspekcji".

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: