Tragiczne wieści po wypadku w kopalni

Wypadek w kopalni Bielszowice
Rzecznik Tauron Wydobycie: na miejscu zdarzenia pozostają trzej poszkodowani, z którymi nie ma kontaktu
Źródło: TVN24

Czterech górników zginęło we wtorek w wyniku pęknięcia rurociągu podsadzkowego w kopalni Sobieski w Jaworznie - poinformował Wyższy Urząd Górniczy. Wszystkie ciała wydobyto na powierzchnię.

- W wyniku rozerwania rurociągu podsadzkowego w kopalni Sobieski w Jaworznie zginęło czterech górników - poinformował TVN24 dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego. 

- Sześcioosobowa brygada oddziału wentylacyjnego została wyznaczona do płukania rurociągu posadzkowego w pochylni 8, pokład 209, poziom 500, z czego głębokość może mierzyć do 600 metrów pod ziemią. W wyniku napełniania rurociągu wodą nastąpiło niekontrolowane jego rozerwanie - przekazał.

- Początkowo informowano o trzech ofiarach śmiertelnych, w tej chwili wiemy już, że w zdarzeniu zginęły cztery osoby. Jedna osoba odniosła obrażenia, ale była przytomna, jedna nie doznała obrażeń - poinformował.

Jak dodał, zaraz po zdarzeniu na dół udał się lekarz.

Zakład Górniczy Sobieski należy do spółki Tauron Wydobycie. Rzecznik firmy Marcin Maślak przekazał: - Potwierdzamy zaistnienie wypadku zbiorowego na terenie ZG Sobieski - poziom 500 metrów. W wypadku uczestniczyło łącznie sześć osób, z czego pięciu pracowników ZG Sobieski i jedna firmy zewnętrznej.

Jak poinformował, akcja ratownicza została zakończona o godzinie 20.35. - Na powierzchnię przekazano ciała górników, w przypadku których lekarz potwierdził zgon. Łącznie w wypadku zginęły cztery osoby, wszyscy byli pracownikami ZG Sobieski - powiedział.

Rurociąg podsadzkowy służy do transportu podsadzki, służącej wypełnianiu przestrzeni poeksploatacyjnej. Podsadzkę tworzy mieszanina wody z nietoksycznym materiałem stałym (popioły, piaski, skała płonna), lokowana tak, by zapewnić wypełnienie - czyli podsadzenie - pustki powstałej wskutek eksploatacji węgla kamiennego.

Trzecia pod względem wydobycia spółka górnicza

Od początku tego roku wyłącznym właścicielem spółki Tauron Wydobycie, skupiającej kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze, jest Skarb Państwa. Po wyjściu z grupy kapitałowej Taurona na mocy zawartego porozumienia górnicza firma utrzymała prawo do używania swojej nazwy - na razie do końca 2023 roku.

Tauron Wydobycie jest trzecią pod względem wielkości wydobycia węgla górniczą spółką, po Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zatrudnia ponad 6,3 tys. osób w trzech zakładach górniczych: Sobieski, Janina i Brzeszcze.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: