Szefa PO poznamy jutro. "Frekwencja przekroczy 50 proc."

"Frekwencja przekroczy 50 proc."
"Frekwencja przekroczy 50 proc."
tvn24
tvn24W piątek o godz. 10 komisja wyborcza ogłosi wyniki

- Myślę, że frekwencja przekroczy te 48 proc., które były w wyborach kandydata na prezydenta w PO, i że przekroczy 50 proc. O szczegółach będziemy mówili jutro - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 posłanka PO i przewodnicząca komisji liczącej głosy Krystyna Skowrońska. Głosowanie w wyborach szefa PO zakończyło się w poniedziałek.

Skowrońska podkreśliła, że komisja cały czas pracuje i liczy głosy. - Jesteśmy w trybie wyborczym, wszystkie głosy muszą zostać policzone. Jako szefowa komisji jestem zobowiązana zachować tajemnicę - podkreśliła.

Podkreśliła, że w trakcie wyborów pojawiły się protesty wyborcze. - Pracowaliśmy normalnie jak urzędnicy na poczcie, otwierając koperty. W okresie procedury wyborczej mieliśmy protesty, zostały one sprawdzone. Odpisano osobom protestującym - powiedziała.

- W procesie liczenie głosów uczestniczyli członkowie komisji wyborczej i pełnomocnicy pana posła Gowina. Protesty dotyczyły prowadzenia kampanii wyborczej i pojawienia się informacji o dodatkowych kartach. Sprawdziliśmy, nie ma takie problemu - zapewniła Skowrońska.

Ważny piątek

W piątek o godz. 10 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem członków komisji wyborczej PO, podczas której ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wyborów przewodniczącego Platformy. Głosowanie w wyborach szefa PO - w których kandydowali premier Donald Tusk i były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin - zakończyło się w poniedziałek. Według informacji z ostatniego dnia głosowania frekwencja nie przekroczyła na razie 50 proc. Jednak we wtorek rano przedstawiciele komisji wyborczej odebrali jeszcze z poczty te głosy, które spłynęły do Warszawy do poniedziałku do północy. Dodatkowo, do finalnej frekwencji mają zostać doliczone te głosy, które zostaną nadesłane we wtorek, środę lub czwartek, nie będą one jednak liczone jako głosy oddane na konkretnego kandydata, czyli Donalda Tuska lub Jarosława Gowina. Komisja ma liczyć głosy aż do piątku rano, aby zminimalizować ryzyko przecieku do mediów ostatecznych wyników wyborów.

Według informacji PAP rozważane jest zwołanie w najbliższych tygodniach Rady Krajowej, podczas której głos zabrałby nowo wybrany szef partii. Wybór szefa PO to pierwszy etap wyborów wewnętrznych w Platformie. Jesienią PO wybierze nowe władze w kołach, powiatach i regionach. W dniach 1-15 września nowe władze wybiorą koła, w dniach 30 września - 6 października - powiaty, a nowe władze regionów znane będą między 21 a 27 października.

Autor: mn//kdj / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości