Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, nie przyjadą na nieformalne spotkanie państw Unii Europejskiej w Brukseli, poświęcone migracji. Stanowisko krajów tego regionu w tej sprawie jest znane - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. W oficjalnym szczycie weźmiemy udział - dodał.
W czwartek w Budapeszcie odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku ze zbliżającym się końcem prezydencji Węgier w tej Grupie. Szef węgierskiego rządu Viktor Orban przekazał wówczas, że premierzy państw V4 nie przyjadą na niedzielny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli poświęcony migracji.
- Po bardzo uważnej analizie dokumentu, który przysłany został przez Komisję Europejską w kontekście niedzielnego spotkania zwołanego ad hoc, doszliśmy wspólnie do przekonania, że jest to coś w rodzaju odgrzewanych procedur, propozycji z przeszłości, które nie są dla nas zrozumiałe. W ogromnej większości nie są do zaakceptowania – mówił po rozmowach w stolicy Węgier premier Mateusz Morawiecki.
- Dlatego właśnie, mówiąc umownie, do tego klubu przyjaciół relokacji uchodźców my nie należymy i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - podkreślił szef polskiego rządu. - W obszarze związanym z uchodźcami, relokacją uchodźców mówiliśmy absolutnie jednym głosem - dodał.
Stanowisko V4 znane
Czaputowicz pytany w piątek w telewizji publicznej o powody tej decyzji, zwrócił uwagę, że chodzi o "nieformalne spotkanie przygotowujące" przed oficjalnym szczytem Unii. Zaznaczył, że udział w nim, nie jest obowiązkowy.
Jak powiedział, premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, nie przyjadą na nieformalne spotkanie państw Unii Europejskiej w Brukseli.
- Formalny szczyt, czyli Rada Europejska, odbędzie się w dniach 28-29 czerwca i na nim oczywiście wszyscy premierzy (grupy V4 - red.) będą - zadeklarował szef MSZ.
Czaputowicz podkreślił ponadto, że stanowisko krajów Grupy Wyszehradzkiej w sprawie migracji jest znane. Przypomniał, że kraje tego regionu opowiadają się za umocnieniem granic Unii oraz pomaganiem migrantom w krajach ich pochodzenia. Sprzeciwiają się natomiast ich przymusowej relokacji na terenie Wspólnoty.
W czwartkowym spotkaniu szefów rządów V4 uczestniczyli obok premiera Węgier, premier Czech - Andrej Babisz, Słowacji - Peter Pellegrini i Polski - Mateusz Morawiecki. 30 czerwca Węgry zakończą sprawowanie prezydencji w Grupie, 1 lipca obejmie ją Słowacja. Austria 1 lipca obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Autor: KB/adso / Źródło: PAP