W poniedziałek rano szef Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą - dowiedział się reporter TVN 24 w Komisji Weneckiej.
Polski rząd, zgodnie z sugestią Komisji Europejskiej, zwrócił się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię w sprawie reformy Trybunału Konstytucyjnego 23 grudnia.
W związku z polskim wnioskiem do naszego kraju już w poniedziałek przybędzie przewodniczący Komisji Weneckiej wraz z czterema ekspertami.
Spotkania z przedstawicielami władz
Z informacji uzyskanych od Komisji Weneckiej wynika, że jej przedstawicieli poza prezydentem przyjmą też minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, marszałkowie Sejmu i Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego i prezes Sądu Najwyższego. Spotkania będą się odbywały w poniedziałek i wtorek.
Do Polski przybędzie 5 osób z Komisji Weneckiej. Łącznie powstanie sześć opinii na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (trzy napiszą osoby będące w Warszawie, trzy - analitycy pracujący w Strasburgu), a w marcu Komisja przyjmie wspólne stanowisko. Jeżeli nowe przepisy uzna za nieagodne z europejskimi standardami, to wyda zalecenia.
Kto przygotuje raport?
Najważniejszymi osobami, które będą pracowały nad raportem z wizyty i faktycznie ocenią działania rządu w kwestii zmian w ustawie o TK, będą: Austriak Christoph Grabenwarter, Belg Jean-Claude Scholsem i Fin Kaarlo Touri.
Nad raportem będzie pracować jeszcze troje członków komisji: Czeszka Weronika Bilkova, Amerykanka Sarah Cleveland i Maltańczyk Michael Frendo.
Organ doradczy Rady Europy
Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, jest organem doradczym Rady Europy. Składa się z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową.
Autor: mart//rzw / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock