Szef CBA straci stanowisko. PiS ma już następcę Wojtunika


Paweł Wojtunik straci stanowisko szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego - dowiedział się portal tvn24.pl. Powodem ma być wszczęcie przez ABW postępowania dotyczącego jego certyfikatów bezpieczeństwa. Następcą Wojtunika ma być Ernest Bejda.

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego podlega premierowi, powoływany jest na czteroletnie kadencje, maksymalnie dwie. Obecny szef Paweł Wojtunik został powołany na drugą kadencję 31 grudnia 2013 r.

Nowy szef ABW, problem z certyfikatami

Prawo daje szerokie gwarancje szefowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest jedynym szefem służby specjalnej, którego funkcja jest kadencyjna. Ale ustawa przewiduje również procedurę jego odwołania. Premier może odwołać szefa CBA w przypadku, gdy "nie spełni któregokolwiek z warunków określonych w artykule 7 ustawy o CBA".

Kluczowym warunkiem w tej sytuacji ma być punkt 5, który mówi: "spełnia wymagania określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych w zakresie dostępu do informacji niejawnych o klauzuli tajności 'ściśle tajne'".

O przyznaniu lub cofnięciu tego certyfikatu decyduje szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od tygodnia obowiązki szefa ABW pełni profesor Piotr Pogonowski, bliski współpracownik Mariusza Kamińskiego. Powodem odwołania Wojtunika ma być właśnie wszczęcie przez ABW postępowania dotyczącego jego certyfikatów bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że po objęciu władzy przez koalicję PO i PSL Mariusz Kamiński - który był wówczas szefem CBA - pełnił to stanowisko jeszcze przez prawie dwa lata. Stracił je dopiero wtedy, gdy prokuratura przedstawiła mu zarzuty karne w sprawie, która zakończyła się jego skazaniem w I instancji.

Bejda za Wojtunika

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvn24.pl, po odwołaniu Wojtunika na czele CBA stanie najprawdopodobniej Ernest Bejda. To jeden z najbliższych współpracowników ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, z którym pracował już w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Bejda w latach 2006-2009 pełnił funkcję zastępcy Kamińskiego w CBA.

Odchodzą szefowie służb

W ubiegłym tygodniu na wniosek premier Beaty Szydło speckomisja ds. służb specjalnych odwołała szefów służb cywilnych: ABW i Agencji Wywiadu, a także: Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości