W poniedziałek ruszają szczepienia na koronawirusa osób po zdiagnozowaniu nowotworu i w trakcie jego leczenia, dializowanych, przed i po przeszczepach oraz mechanicznie wentylowanych. W tej grupie jest około 150 tysięcy osób.
Do grupy 1B, czyli osób przewlekle chorych, zakwalifikowano tych, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 z uwagi na poważne schorzenia, na jakie cierpią. Resort zaleca, aby osoby te otrzymały preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera.
Kto szczepi się w grupie 1B?
Od poniedziałku szczepione są osoby poniżej 69 lat, które są dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, poddawane wentylacji mechanicznej, pacjenci przed i po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, jak również osoby, które rozpoczęły chemioterapię lub radioterapię po 31 grudnia 2019 roku albo u których zdiagnozowano nowotwór, ale nie podjęto jeszcze leczenia.
Szczepienia przeciwko COVID-19. Pytania i odpowiedzi
Jeśli chodzi o miejsce, gdzie przeprowadzane będzie szczepienie tych osób, to dializowani pacjenci otrzymają zastrzyki w centrach dializ, onkologiczni, którzy nie przebywają w szpitalach - w populacyjnych punktach szczepień, a hospitalizowani na miejscu, w centrach onkologii.
Z kolei osoby mechanicznie wentylowane, które nie są w stanie przyjąć szczepienia stacjonarnie w punkcie szczepień ze względu na stan zdrowia, zaszczepione będą w domu przez zespół wyjazdowy.
Pacjentów z chorobami przewlekłymi nie obejmuje zasada odraczania szczepienia o sześć miesięcy, jeśli przeszli oni zakażenie SARS-CoV-2.
Koronawirus w Polsce
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 17 259 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 110 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 906 632 zakażeń, a 47 178 osób zmarło.
Zaostrzone obostrzenia obowiązują w województwie warmińsko-mazurskim. W sobotę 13 marca wprowadzono je też w Pomorskiem. W poniedziałek 15 marca zaczęły obowiązywać również w województwie mazowieckim i lubuskim.
Nowe obostrzenia to: - nauczanie hybrydowe w klasach 1-3 szkół podstawowych, - zamknięte hotele; - ograniczona działalność galerii handlowych; - zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna; - zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe.
Źródło: PAP