Osoby urodzone w 1973 roku, czyli 48-latkowie, które na początku roku nie wypełniły formularza, że chcą się zaszczepić, mogą zapisywać się od soboty na szczepienie przeciw COVID-19. Zarejestrować się można na cztery sposoby - przez internet, infolinię, SMS lub w punkcie szczepień. Do tej pory przeciw COVID-19 w pełni zaszczepiło się prawie 2,5 miliona Polaków.
Od 12 kwietnia trwa rejestracja osób w wieku 59 lat i młodszych na szczepienia przeciw COVID-19. Do soboty obowiązywała reguła, że codziennie taką możliwość uzyskują młodsi o rok od tych, którzy zapisywali się dzień wcześniej. W sobotę 24 kwietnia przypada kolej na rocznik 1973, czyli osoby w wieku 48 lat.
Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie i każdego dnia na szczepienia zapisywać się będą mogły dwa roczniki, a od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki. Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.
Jak zapisać się na szczepienie?
Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu - korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta, wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Zastrzyki przeciw COVID-19 wykonuje się preparatami firm: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Trzy pierwsze są dwudawkowe.
Na rynku od połowy kwietnia dostępne są też szczepionki jednodawkowe opracowane przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson. W pierwszej kolejności zespoły wyjazdowe podają ją osobom, które samodzielnie nie mogą dojechać do punktu szczepień.
Dworczyk: 10 milionów zaszczepionych Polaków
Prawie 2,5 miliona Polaków jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 - wynika z danych przedstawianych przez rząd. Są to osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki lub przyjęły jednodawkowy preparat Johnson & Johnson.
Pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował w piątek wieczorem na Twitterze, że w Polsce w sumie wykonane zostało ponad 10 milionów szczepień przeciw COVID-19. Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień przyspiesza i zachęcił wszystkich do rejestracji. Podziękował też osobom zaangażowanym w szczepienia obywateli.
Z danych rządowych wynika, że częściej na szczepienie decydują się kobiety - wykonano im 5,87 miliona iniekcji, a mężczyznom - 3,93 miliona. Najwięcej szczepień wykonano w woj. mazowieckim (1,5 miliona), śląskim (1,1 miliona) i wielkopolskim (8,5 miliona). Najmniej w woj. opolskim (238 tysięcy), lubuskim (258 tysięcy) i świętokrzyskim (276 tysięcy).
Od początku szczepień zanotowano w Polsce 6539 niepożądanych odczynów poszczepiennych tzw. NOP, w większości objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Zutylizowano łącznie 10 661 dawek szczepionek.
Źródło: PAP