W poczuciu odpowiedzialności za reformę uczelni i dając świadectwo odwagi cywilnej, odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia – napisał w oświadczeniu rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Zbigniew Gaciong. W poniedziałek minister Adam Niedzielski stwierdził, że oczekuje dymisji rektora WUM w związku ze szczepieniem osób spoza grupy zero w placówkach uniwersytetu.
"W związku z wypowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który podczas konferencji prasowej w dniu 11.01.2021 r. wyraził oczekiwanie mojej dymisji z funkcji rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oświadczam, że nie ustąpię z zajmowanego stanowiska" – napisał we wtorek profesor Zbigniew Gaciong.
Jak stwierdził, "minister zdrowia Adam Niedzielski w swoim wystąpieniu uznał, że powinienem złożyć dymisję, co w jego mniemaniu byłoby dowodem 'umiejętności pokazania odwagi cywilnej'".
"W poczuciu odpowiedzialności za reformę uczelni i dając świadectwo odwagi cywilnej, odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska" – oświadczył rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Niedzielski o "rozpaczliwej obronie stanowiska"
Do oświadczenia rektora WUM odniósł się minister Niedzielski. "Próba nadania tej sytuacji kontekstu politycznego i sprowadzenia jej do przepychanki z Ministrem Zdrowia to rozpaczliwa obrona stanowiska" – napisał na Twitterze.
"Rektor ponosi odpowiedzialność nie wobec mnie a wobec studentów, akademików i osób oczekujących na szczepienie. Zabrakło odwagi cywilnej" – napisał na Twitterze.
Niedzielski: moim oczekiwaniem jest dymisja rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Wcześniej, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, Adam Niedzielski zwrócił się do rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesora Zbigniewa Gacionga. - Są takie sytuacje, kiedy człowiek odpowiedzialny nie może unikać tej odpowiedzialności, musi tę odpowiedzialność wziąć na siebie i właśnie tym wzorem i przykładem pokazać, że w trudnych sytuacjach również trzeba mieć pewną umiejętność zachowania, umiejętność pokazania odwagi cywilnej – mówił.
- Napisał pan w swoim oświadczeniu, że działalność uniwersytetu jest oparta na uniwersalnych wartościach, a w szczególności na poszanowaniu praw człowieka, dążeniu do prawdy, szacunku dla wiedzy, umiejętności i rzetelności. To pan jako rektor powinien bronić tych wartości, powinien świecić przykładem – kontynuował.
Niedzielski mówił, że nie widzi "możliwości współpracy z władzami uniwersytetu w takiej sytuacji". - Dlatego moim oczekiwaniem jest dymisja rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – powiedział. Swoje oczekiwania wobec Gacionga powtórzył również we wtorek.
Szczepienia poza kolejnością
Akcja szczepień na COVID-19 rozpoczęła się w Polsce 27 grudnia. Jako pierwsi - zgodnie z Narodowym Programem Szczepień - powinni być szczepieni z grupy zero, w której znajdują się między innymi medycy i pracownicy podmiotów medycznych.
Wśród zaszczepionych na WUM znaleźli się jednak między innymi aktorzy: Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn, Michał Bajor, piosenkarka Magda Umer, satyryk Krzysztof Materna, Wiktor Zborowski, były premier, a obecnie europoseł Leszek Miller i jego żona, przedsiębiorcy Irena Eris oraz Henryk Orfinger, Zbigniew i Elżbieta Grycan, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak oraz prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA Kasia Kieli. W kontekście szczepień w mediach pojawiły się też nazwiska: Mariusza Waltera, Anny Cieślak, Radosława Pazury, Olgierda Łukaszewicza.
Czytaj więcej: Kto zaszczepił się poza kolejnością? Jakie były tłumaczenia? Najważniejsze informacje >>>
Źródło: tvn24.pl, PAP