Ministerstwo Zdrowia nie rekomenduje aktualnie masowych szczepień ochronnych na terenach powodziowych. Główny Inspektor Sanitarny, Krajowy Konsultant w dziedzinie epidemiologii i Krajowy Konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych wydali natomiast wspólne stanowisko, w którym wskazali, kiedy i komu zalecane jest szczepienie przeciwko tężcowi, WZW typu A i durowi brzusznemu.
W poniedziałek na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano wspólne stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego dr n. med. Pawła Grzesiowskiego, Krajowego Konsultanta w dziedzinie epidemiologii prof. Iwony Paradowskiej-Stankiewicz i Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Miłosza Parczewskiego na temat szczepień na terenach powodziowych.
W treści komunikatu zauważono, że "w wyniku zalania różnych terenów i obiektów istnieje potencjalnie zwiększone ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę np. enterotoksyczne Escherichia coli, Shigella, Salmonella, norowirusy, rotawirusy, enterowirusy, pasożyty jelitowe, a także znacznie rzadziej na wirusowe zapalenie wątroby typu A, leptospirozę, dur brzuszny". Jednocześnie podkreślono jednak, że aktualna sytuacja nie wymaga wdrożenia masowych szczepień ochronnych.
"Na podstawie analizy bieżącej sytuacji, obecnie rekomenduje się dobrowolne i bezpłatne szczepienia ochronne w wybranych grupach osób" - dodano w stanowisku dr Grzesiowskiego, prof. Paradowskiej-Stankiewicz i prof. Parczewskiego. To, jakie grupy i w jakich sytuacjach powinny rozważyć szczepienie, zależy od konkretnej szczepionki.
Kiedy zalecane jest szczepienie przeciwko tężcowi?
W przypadku szczepienia na tężec "sam kontakt z wodą powodziową nie jest wskazaniem do podania szczepionki". Te "w pierwszej kolejności" zaleca się po urazie i potencjalnym zanieczyszczeniu powstałej w jego skutek rany. "Osoby, które uległy urazowi z naruszeniem ciągłości skóry, powinny zgłosić się do lekarza i po indywidualnej ocenie może być zastosowana profilaktyka czynna lub czynno-bierna w zależności od stopnia skażenia rany" - informują w opublikowanym przez MZ komunikacie eksperci.
Przyjęcie szczepionki przeciwko tężcowi specjaliści sugerują też osobom, które uczestniczą w czynnościach ratunkowych i porządkowych - jak funkcjonariusze, pracownicy porządkowi czy wolontariusze - a które w ciągu ostatnich 5 lat nie otrzymały szczepienia. Zaszczepienie się wskazane jest też w przypadku osób przebywających na terenach dotkniętych powodzią, które nie otrzymały szczepienia przypominającego w ciągu ostatnich 10 lat albo nie były szczepione w ogóle.
Kto powinien się zaszczepić przeciwko WZW typu A?
Jeśli chodzi o szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, to rekomendowane jest przede wszystkim osobom "narażonym na długotrwałą ekspozycję na odpady popowodziowe, ścieki, oczyszczanie wody" oraz personelowi medycznemu i przygotowującym żywność na masową skalę. Przyjąć je powinni też ci, którzy mieli kontakt z osobą chorą bądź jej wydalinami, wydzielinami, przedmiotami przez nią skażonymi.
Kto powinien się zaszczepić przeciwko durowi brzusznemu?
W przypadku duru brzusznego szczepienia zalecane są osobom "zawodowo narażonym na długotrwały kontakt ze skażonymi przedmiotami", tj. strażakom, policjantom, wojskowym, pracownikom przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych czy przedstawicielom personelu medycznego.
Ministerstwo Zdrowia zastrzega, że powyższe stanowisko może ulec zmianie w przypadku znacznej zmiany sytuacji epidemiologicznej na terenach dotkniętych powodzią.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Lech Muszyński