Odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wręczenie awansów generalskich, uroczystości ku czci żołnierzy 1920 roku, festyn i pokazy sprzętu wojskowego - tak będzie w sobotę obchodzone Święto Wojska Polskiego. W tym roku jednak, z powodu oszczędności, defilady nie będzie.
Uroczystości, z udziałem Lecha Kaczyńskiego rozpoczną się o godzinie 8.30. Zainauguruje je msza święta w intencji ojczyzny, która odbędzie się w katedrze polowej Wojska Polskiego.
Nominacje i zmiana warty
Później, prezydent w Belwederze wręczy nominacje generalskie. "Wężyki" przyszyje m.in. pułkownik Marek Mecherzyński z Dowództwa Wojsk Lądowych, który w 2002 roku dowodził pierwszą zmianą polskiego kontyngentu w Afganistanie.
W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpi odprawa wart. Wezmą w niej udział pododdziały reprezentacyjne, w tym Szwadron Kawalerii WP. Zasłużeni żołnierze zostaną wyróżnieni także wpisem do księgi honorowej oraz odznaczeniami. Minister obrony spotka się także z żołnierzami poszkodowanymi w misjach zagranicznych i z rodzinami tych, którzy polegli.
W Łazienkach Rosomak i Goździk
Z okazji święta wojska w Łazienkach odbędzie się festyn. Wystąpią na nim orkiestry wojskowe, będzie można też kupić książki o tematyce wojskowej i obejrzeć sprzęt - m.in. transporter Rosomak, samochody Humvee, samobieżną haubicę Goździk i czołg PT-91. Natomiast w ambulansie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie można oddać krew.
Jak co roku, uroczystości odbędą się także na miejscach walk Bitwy Warszawskiej - w Ossowie i Radzyminie. Marynarka Wojenna zaplanowała obchody m.in. w Gdyni, Sopocie, Ustce i Świnoujściu, wszystkie okręty stojące w portach podniosą wielką galę banderową.
Defilady nie będzie
Z powodu cięć budżetowych w Warszawie nie odbędzie się uroczysty przemarsz wojsk. Przed rokiem i dwoma laty odbyły się okazałe defilady z udziałem ciężkiego sprzętu, samolotów i śmigłowców. Ta z 2008 roku kosztowała około miliona złotych.
Cud nad Wisłą
Święto Wojska Polskiego ustanowiono w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która powstrzymała ofensywę Armii Czerwonej i stała się przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej. Powstrzymanie bolszewickiego najazdu uznaje się za jedną z kilkunastu z najważniejszych batalii w historii, obok bitew pod Maratonem, w Lesie Teutoburskim, pod Hastings, pod Waterloo i nad Marną.
15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum