Para prezydencka wzięła w piątek rano udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny w ramach uroczystości z okazji 3 maja. - Wolności nie można używać. Trzeba ją stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć - mówił w homilii kardynał Kazimierz Nycz.
We mszy z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, odprawionej w archikatedrze warszawskiej pw. męczeństwa św. Jana Chrzciciela wzięli udział przedstawiciele władz państwowych - prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz przedstawiciele Wojska Polskiego na czele z szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą i Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Maciejem Kliszem.
Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wraz z nim eucharystię koncelebrował nuncjusz apostolski w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi i biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz kilkunastu księży.
Kardynał Nycz: wolność trzeba stale zdobywać
W homilii kardynał Nycz zwrócił uwagę, że twórcy Konstytucji 3 maja, czyli Ustawy Zasadniczej, chcieli, aby miała ona "fundament aksjologiczny, aby była oparta o wartości powszechnie uznawane, aby jako konstytucja była podstawą do uchwalania wszelkiego wynikającego z niej prawa".
- Wyrazem tego - jak zauważył kardynał - była ich obecność w archikatedrze warszawskiej, gdzie przyszli, aby dziękować Bogu i modlić się o dobro wspólne ojczyzny i zaśpiewać "Te Deum" w wydaniu ambrozjańskim, w którym są te słynne słowa: "Naucz nas być wolnymi". Chcieli, aby autorytet odzwierciedlał odwieczną prawdę i odwieczną sprawiedliwość, którą jest Bóg Wszechmogący - dodał.
- Jesteśmy tu dziś jako ludzie podzielający pogląd o potrzebie uznawania i respektowania Ustawy Zasadniczej jako podstawy porządku prawnego i społecznego - oświadczył kardynał Nycz.
Hierarcha przytoczył także słowa Jana Pawła II z jego pielgrzymki w 1991 roku do Polski wypowiedziane w 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. - Konstytucja - jak powiedział papież - zdumiewa dojrzałością zawartej w niej prawdy i mądrości. Przemawia rzeczywistością narodu, który widział zagrożenie wynikające z zewnątrz, ale także z wnętrza własnych poczynań. Umiłowanie wolności przerodziło się bowiem w jej nadużycie. I oto twórcy Konstytucji odkrywają ten "zbiorowy obowiązek", jakim musi stać się całe społeczeństwo. (...) Po latach odczytujemy w nim prawdę o Polsce - powiedział kardynał Nycz.
Zaznaczył, że profetyczna i opatrznościowa była zarówno Konstytucja 3 maja jak i słowa papieża w 1991 roku. - Jako drogę uczenia się prawdziwej wolności Jan Paweł II przywiózł nam wtedy katechezę dziesięciu przykazań - zwrócił uwagę hierarcha. Przyznał, że zarówno wówczas, jak i dziś doskonale wiadomo, że "było to wołanie profetyczne i opatrznościowe, bo moc czerpie się z dekalogu".
Kardynał Nycz podkreślił, że aktualne są dziś także słowa modlitwy - "Panie naucz nas być wolnymi". - Wolności nie wolno posiadać. Wolności nie można używać. Trzeba ją stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć - powiedział hierarcha.
- Modlimy się, aby ta sama prawda i mądrość, która leży u podstaw Konstytucji 3 maja, kierowała dziś nami współczesnymi - zarówno rządzonymi jak i rządzącymi - zaapelował. - A Maryja Królowa Polski niech uczy nas służebności wobec drugiego człowieka i odpowiedzialnej służby wobec narodu i państwa polskiego - dodał metropolita warszawski.
Święto Konstytucji
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.
Źródło: PAP