Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli dziś obchody Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. W nocy z niedzieli na poniedziałek wielu wiernych uczestniczyło w kilkugodzinnych świątecznych nabożeństwach.
Święta prawosławne przypadają trzynaście dni później niż u katolików i w tym terminie obchodzone są przede wszystkim we wschodniej części kraju, w tym w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi.
Mają wolne
W wielu szkołach i uczelniach w tym regionie jest dziś dzień wolny od zajęć, w południowo-wschodniej części województwa nieczynne będą też niektóre urzędy i placówki samorządowe. Hierarchowie polskiej Cerkwi szacują, że w Polsce jest 550-600 tys. osób wyznania prawosławnego. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka właśnie w województwie podlaskim, głównie w Białymstoku oraz powiatach: hajnowskim, bielskim i siemiatyckim.
Przygotowanie
W niedzielę prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzili wigilię Bożego Narodzenia.
Boże Narodzenie wschodnich chrześcijan poprzedzał 40-dniowy post, bardzo ściśle przestrzegany zwłaszcza przez ostatnie dni przed wigilią. W samą wigilię nakazuje się nawet powstrzymanie od picia napojów, aż do spożycia wigilijnej kolacji.
Cerkiew ma kilka nazw wigilii. Wierni mówią na nią m.in. nawieczerie lub soczelnik.
Autor: mn/tr / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24