Prezydent Andrzej Duda razem ze swoją małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyjęli w Pałacu Prezydenckim od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło akcji to "Światło służby". - Służby, która w tym roku, w czasie pandemii ma tak silny i znamienny wymiar - powiedział Duda.
Andrzej Duda, zwracając się do harcerzy, przyznał, że "nie ma dzisiaj z nami szerokiego grona druhen i druhów, ale jest z nami to Światełko służby". "Światło służby" to hasło towarzyszące tegorocznej akcji.
Prezydent pokreślił, że wymieniona w haśle służba w tym roku i pandemii COVID-19 "ma tak silny i znamienny wymiar". - Służby, która realizowana przez drugiego człowieka jest tym najmocniejszym spoiwem, które, obok przyjaźni, charakteryzuje harcerskiego ducha - powiedział. Zwrócił przy tym uwagę, że przyjaźń i służba są najważniejszymi elementami istoty harcerskiego etosu. Dodał, że Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem dobra, ciepła i braterstwa.
Agata Kornhauser-Duda dziękowała harcerzom w kraju i za granicą za ich postawę w czasie pandemii COVID-19 i wyświadczanie dobra drugiemu człowiekowi. Złożyła też harcerzom świąteczne życzenia.
Światło w Polsce po raz trzydziesty
Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w Austrii. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Co roku chłopiec lub dziewczynka odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Później trafia ono do Wiednia, skąd uroczyście jest przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
W Polsce Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Szwecji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Jakubowski/KPRP