Nie myślę na co dzień o tym, że uratowałam komuś życie, ale są takie momenty, kiedy dostaje podziękowania od rodziców tego dziecka z dopiskiem, że spędzili pierwsze spokojne święta - mówiła w poranku "Wstajesz i wiesz" aktorka i piosenkarka Karolina Czarnecka, która oddała szpik i uratowała życie chorego chłopca.
28 maja to dzień walki z nowotworami krwi. Dorośli najczęściej chorują na przewlekłą białaczkę limfocytową, ale nowotwory te nie oszczędzają też dzieci. W tej grupie dominuje ostra białaczka limfoblastyczna.
Dla wielu chorych na nowotwór krwi szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy. Komórki macierzyste są w stanie odnawiać i różnicować się w komórki o określonej funkcji, zastępując te, które obumierają. Jedynie 25 procent chorych znajduje dawcę w rodzinie, pozostałym może pomóc dawca niespokrewniony.
"Niedużym poświęceniem można uratować życie"
Gościem poranka "Wstajesz i wiesz" w TVN24 była aktorka i piosenkarka Karolina Czarnecka, która oddała szpik i uratowała życie małemu dziecku.
O swoim biorcy mówi, że "to chłopiec z Polski". - Z czego pielęgniarki się ucieszyły, bo bardzo dużo jest tych transferów światowych, więc była duma, że w końcu szpik trafi do osoby z naszego kraju - opowiadała.
Czarnecka powiedziała, że w momencie odebrania telefonu w sprawie oddania szpiku, nie pamiętała już chwili, gdy rejestrowała się w tej sprawie. - To było bardzo dawno, bo od momentu, w którym ja się zarejestrowałam, do telefonu minęło około dziewięciu lat. Pamiętam, że to było gdzieś nad morzem, organizacja DKMS miała swoje stanowisko, można było się w bardzo prosty sposób zapisać do bazy - mówiła.
Piosenkarka dodawała, że "to jest banalnie proste". - DKMS ma też takie rozwiązanie, że po prostu wysyłają do zainteresowanej osoby kopertę, w której jest patyczek, trzeba pobrać wymaz i odesłać - wskazywała.
Dodała, że "naprawdę niedużym poświęceniem można uratować komuś życie".
- Nie myślę na co dzień o tym, że jestem superbohaterką i uratowałam komuś życie, ale są takie momenty, kiedy na przykład dostaję podziękowania od rodziców tego dziecka z dopiskiem, że spędzili pierwsze spokojne święta. To jest to niesamowite, nie jestem w stanie opisać tego słowami - opowiadała Czarnecka.
Potencjalny dawca szpiku
W Polsce gromadzeniem dawców szpiku i komórek macierzystych zajmuje się powstała w 2009 roku fundacja DKMS. Zarejestrowanych jest tam ponad 10,6 miliona potencjalnych dawców, z czego ponad 91 tysięcy stało się dawcami faktycznymi.
Prawdopodobieństwo znalezienia pasującego dawcy dla chorego na nowotwór krwi jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym większa jest szansa.
Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy chętny do pomocy, który jest ogólnie zdrową osobą pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: DKMS