"Po prostu wysyłają kopertę, w której jest patyczek. Trzeba pobrać wymaz i odesłać"

Autor:
pp/kab
Źródło:
TVN24
Piosenkarka Karolina Czarnecka o tym, jak została dawcą szpiku
Piosenkarka Karolina Czarnecka o tym, jak została dawcą szpiku TVN24
wideo 2/4
TVN24Piosenkarka Karolina Czarnecka o tym, jak została dawcą szpiku

Nie myślę na co dzień o tym, że uratowałam komuś życie, ale są takie momenty, kiedy dostaje podziękowania od rodziców tego dziecka z dopiskiem, że spędzili pierwsze spokojne święta - mówiła w poranku "Wstajesz i wiesz" aktorka i piosenkarka Karolina Czarnecka, która oddała szpik i uratowała życie chorego chłopca.

28 maja to dzień walki z nowotworami krwi. Dorośli najczęściej chorują na przewlekłą białaczkę limfocytową, ale nowotwory te nie oszczędzają też dzieci. W tej grupie dominuje ostra białaczka limfoblastyczna.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co 40 minut w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór tego typu

Dla wielu chorych na nowotwór krwi szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy. Komórki macierzyste są w stanie odnawiać i różnicować się w komórki o określonej funkcji, zastępując te, które obumierają. Jedynie 25 procent chorych znajduje dawcę w rodzinie, pozostałym może pomóc dawca niespokrewniony.

"Niedużym poświęceniem można uratować życie"

Gościem poranka "Wstajesz i wiesz" w TVN24 była aktorka i piosenkarka Karolina Czarnecka, która oddała szpik i uratowała życie małemu dziecku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

O swoim biorcy mówi, że "to chłopiec z Polski". - Z czego pielęgniarki się ucieszyły, bo bardzo dużo jest tych transferów światowych, więc była duma, że w końcu szpik trafi do osoby z naszego kraju - opowiadała.

Czarnecka powiedziała, że w momencie odebrania telefonu w sprawie oddania szpiku, nie pamiętała już chwili, gdy rejestrowała się w tej sprawie. - To było bardzo dawno, bo od momentu, w którym ja się zarejestrowałam, do telefonu minęło około dziewięciu lat. Pamiętam, że to było gdzieś nad morzem, organizacja DKMS miała swoje stanowisko, można było się w bardzo prosty sposób zapisać do bazy - mówiła.

Piosenkarka Karolina Czarnecka o tym, jak została dawcą szpiku
Piosenkarka Karolina Czarnecka o tym, jak została dawcą szpiku TVN24

Piosenkarka dodawała, że "to jest banalnie proste". - DKMS ma też takie rozwiązanie, że po prostu wysyłają do zainteresowanej osoby kopertę, w której jest patyczek, trzeba pobrać wymaz i odesłać - wskazywała.

Dodała, że "naprawdę niedużym poświęceniem można uratować komuś życie".

- Nie myślę na co dzień o tym, że jestem superbohaterką i uratowałam komuś życie, ale są takie momenty, kiedy na przykład dostaję podziękowania od rodziców tego dziecka z dopiskiem, że spędzili pierwsze spokojne święta. To jest to niesamowite, nie jestem w stanie opisać tego słowami - opowiadała Czarnecka.

Doktor Tigran Torosian z Fundacji DKMS o zachorowaniach na białaczkę
Doktor Tigran Torosian z Fundacji DKMS o zachorowaniach na białaczkęTVN24

Potencjalny dawca szpiku

W Polsce gromadzeniem dawców szpiku i komórek macierzystych zajmuje się powstała w 2009 roku fundacja DKMS. Zarejestrowanych jest tam ponad 10,6 miliona potencjalnych dawców, z czego ponad 91 tysięcy stało się dawcami faktycznymi.

Prawdopodobieństwo znalezienia pasującego dawcy dla chorego na nowotwór krwi jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym większa jest szansa.

Renata Rafa z fundacji DKMS o tym, jak zostać dawcą
Renata Rafa z fundacji DKMS o tym, jak zostać dawcąTVN24

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy chętny do pomocy, który jest ogólnie zdrową osobą pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. 

Autor:pp/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: DKMS

Pozostałe wiadomości