Szwedzka prokuratura zwróciła się z wnioskiem o wydanie Polsce Stefana Michnika

Polska

Premier Morawiecki: domagamy się ekstradycji Stefana Michnika [wypowiedź z 1 marca 2019 r.]tvn24
wideo 2/3

Szwedzka prokuratura zwróciła się do sądu rejonowego w Goeteborgu z wnioskiem o wydanie polskim władzom byłego stalinowskiego sędziego Stefana Michnika. Sąd ma wkrótce podjąć decyzję w tej sprawie.

Stefanowi Michnikowi zarzuca się, że jako stalinowski sędzia wojskowy odpowiedzialny jest za 30 przestępstw, w tym wydawanie bezprawnych wyroków śmierci wobec żołnierzy polskiego podziemia.

Stefan MichnikIPN domena publiczna Wikipedia

W listopadzie ubiegłego roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec byłego stalinowskiego sędziego Europejski Nakaz Aresztowania, a w styczniu do Sądu Rejonowego w Goeteborgu - właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podejrzanego - skierowany został wniosek o zgodę na wydanie Stefana Michnika Polsce.

Europejski Nakaz Aresztowania został wydany 26 października 2018 roku przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie.

Na początku lutego tego roku szwedzki sąd nie wyraził zgody na wydanie Stefana Michnika. Jako powody odmowy wskazano wówczas przedawnienie zarzucanych Michnikowi czynów oraz jego szwedzkie obywatelstwo.

W związku z tym orzeczeniem w lutym tego roku do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwany został ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren. Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował wówczas, że przekazał ambasadorowi Szwecji "oburzenie" w związku z decyzją o odmowie wydania Michnika.

Wiceszef MSZ: przekazałem ambasadorowi Szwecji oburzenie w związku z odmową wydania Stefana Michnikatvn24

Autor: akw//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IPN domena publiczna Wikipedia