TVN24 | Polska

"Czas najwyższy, żeby ideologia przestała rządzić w naszym kraju"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
TVN24
Protest w Stargardzie
Protest w Stargardzie
wideo 2/13
Protest w Stargardzie

Sobota to kolejny dzień, kiedy odbywały się protesty po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa aborcyjnego. Sprzeciw wyrażali między innymi mieszkańcy Stargardu i Białegostoku. - Czas najwyższy, żeby ideologia przestała rządzić w naszym kraju, bo tam, gdzie rządzi ideologia, demokracja i rządy prawa się kończą - mówiła jedna z uczestniczek.

Protesty, które odbywają się w całej Polsce, są skutkiem publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku w sprawie przepisów aborcyjnych. Trybunał pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł, że niezgodny z konstytucją jest przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Opozycja i wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo, zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

Stargard

W Stargardzie protestujący w sobotę mieli na transparentach takie hasła jak "Kobiety wiedzą, co robią" czy "Kobiety nie mają swojego ciała, to ciało PiS-u".

- To jest taka kobieca solidarność. Wspieramy się w walce o nasze prawa, prawa człowieka. Zostały one w bardzo drastyczny sposób naruszone przez partię. Czas najwyższy, żeby ideologia przestała rządzić w naszym kraju, bo tam, gdzie rządzi ideologia, demokracja i rządy prawa się kończą - mówiła jedna z uczestniczek.

Protest w Stargardzie
Protest w StargardzieTVN24

Białystok

Protestujący zebrali się także w Białymstoku.

- Protest znaczy dla mnie walkę o siebie, o moją siostrę, o rodzinę, o podstawę. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie tu nie być - mówiła jedna z uczestniczek.

Protest w Białymstoku po decyzji TK w sprawie aborcji
Protest w Białymstoku po decyzji TK w sprawie aborcjiTVN24

Gdańsk

Protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego odbyły się również w Gdańsku. – Jesteśmy tutaj po to, by walczyć o nasze prawa i pokazać, że nie zgadzamy się z tym co robi nasz rząd w sprawie praw kobiet – mówiła jedna z demonstrujących.

- Protestuję przeciw odbieraniu wolności po kawałku – dodała inna z protestujących kobiet.

Warszawa

W Warszawie kilkadziesiąt osób pikietowało przed siedzibą Komendy Stołecznej Policji, Pałacem Mostowskich. Przyszły w to miejsce, by "wyrazić sprzeciw wobec brutalizacji służby mundurowej".

- Wychodzimy na ulice już od prawie sześciu lat. Policja nas ochraniała. Później zaczęła nas atakować. To co robi teraz, to już się w głowie nie mieści – powiedziała protestująca. 

Protest przed KSP: protestujący pokazują policjantom zdjęcia z demonstracji
Protest przed KSP: protestujący pokazują policjantom zdjęcia z demonstracjiTVN24

Autor:mjz//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości