- Historia jest w znacznym stopniu narzędziem polityki. To jest wyraźnie budowanie, moim zdaniem, przez prezydenta Komorowskiego takiej trzeciej siły, wytrącanie PiS-owi argumentu okrągłostołowego, branie na siebie tej wizji "nowego początku" - oceniła w "Kropce nad i" rocznicowe wystąpienia Bronisława Komorowskiego prof. Jadwiga Staniszkis.
W środę Bronisław Komorowski wygłosił przed Zgromadzeniem Narodowym orędzie z okazji rocznicy wyborów czerwcowych. W przemówieniu prezydent podsumował 25 lat polskiej wolności, przestrzegał jednak, by nie "spoczywać na laurach" i zaapelował o przyspieszenie reform.
Było to jedno z wielu przemówień w ciągu ostatnich dni, w którym prezydent RP mówił o polskiej drodze do demokracji, a w czasie głównych obchodów na pl. Zamkowym wagę przemian w Polsce podkreślił Barack Obama.
Posłowie PiS uznali w czwartek, że w czasie rocznicowych uroczystości pominięto zasługi rządu Jana Olszewskiego i Solidarności. Domagają się w związku z tym przyjęcia przez Sejm specjalnej uchwały wyrażającej wdzięczność za ich zasługi w budowaniu wolnej Polski.
"Pamięć oparta jest na stereotypach"
Prof. Jadwiga Staniszkis oceniła w "Kropce nad i", że rocznicowe wystąpienia Bronisława Komorowskiego różniły się od poprzednich.
- Zastanawiałam się, jakie dokonało się przegrupowanie w jego zapleczu i, kto jest odpowiedzialny za tę zmianę - powiedziała Staniszkis, dodając, iż wcześniej prezydent Komorowski mówił, że "nie jest takim zwolennikiem Okrągłego Stołu".
- Historia jest narzędziem polityki. To jest budowanie wyraźnie, moim zdaniem, przez prezydenta Komorowskiego takiej trzeciej siły, wytrącanie PiS-owi argumentu okrągłostołowego, branie na siebie tej wizji "nowego początku" - oceniła w "Kropce nad i" Jadwiga Staniszkis.
Profesor podkreśliła, że "pamięć jest oparta na stereotypach", a obchody rocznicowe "pokazały wiele osób w innym świetle".
Dobrych 25 lat, mimo błędów
Oceniając 25 lat polskiej wolności, Staniszkis przyznała, że ona sama "przewartościowała swoje krytyczne oceny w świetle Ukrainy".
- Widać, że trafiliśmy w takie okienko, bo jednak pucz z 1991 roku, gdyby był wcześniej, mógłby wiele rzeczy określić. Było oczywiście wiele rzeczy, które mogły się nie podobać, było obalenie rządu Olszewskiego, było zablokowanie lustracji (...) są też efekty socjalne - wyliczała.
- Wszystko ma dwie twarze, ale jednak uważam, że mimo błędów, to jest może nie najlepszy, ale dobry okres. Znaleźliśmy się po właściwej stronie, nie jesteśmy tacy jednoznacznie wspaniali, jak myśleliśmy, przeglądamy się w tym lustrze historii, ale powinniśmy się zastanawiać, co robić dalej - podkreśliła.
25 lat wolności
Źródło wideo: tvn24
"To dzień ważny dla Polaków, niezależnie od poglądów"
Teraz oglądasz
Wolność czy bezpieczeństwo?
Teraz oglądasz
Frasyniuk o "polskim ponuranctwie"
Teraz oglądasz
"Ani prezydent Polski, ani prezydent Warszawy nie mówili do Polaków"
Teraz oglądasz
Bugaj o obchodach 4 czerwca
Teraz oglądasz
"Wolność" zachwyciła Baracka Obamę. Koncert na Placu Zamkowym
Teraz oglądasz
Posłowie i senatorowie śpiewają hymn
Teraz oglądasz
Komorowski: nie ma wolności bez solidarności z tymi, którzy o swoją wolność walczą
Teraz oglądasz
Całość przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego
Teraz oglądasz
Komorowski: źródłem naszej siły była tradycja narodowa
Teraz oglądasz
Komorowski: Po dramacie powojennego, zbrojnego podziemia przyszły następne dramaty
Teraz oglądasz
Komorowski: 4 czerwca 1989 roku wybraliśmy życie w wolności
Teraz oglądasz
Całe przemówienie Baracka Obamy
Teraz oglądasz
Barack Obama szykuje się do odlotu
Teraz oglądasz
Obama: Ukraińcy dnia dzisiejszego są spadkobiercami Solidarności
Teraz oglądasz
Obama: Większe narody nie mogą zastraszać mniejszych
Teraz oglądasz
Obama: Każdy naród ma prawo do wolności i wyznaczania swojego kursu
Teraz oglądasz
Obama: Zwycięstwo wyborów '89 ukoronowaniem stuleci walk Polaków
Teraz oglądasz
Obama: 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm. Zerwaliśmy żelazną kurtynę propagandy
Teraz oglądasz
Hymn Polski na pl. Zamkowym
Teraz oglądasz
Obama: dziękuję Lechowi Wałęsie za jego cudowne przywództwo
Teraz oglądasz
"Sprzeciw wobec przejawów nienawiści i dyskryminacji". Głowy państw przyjęły Warszawską Deklarację Wolności
Teraz oglądasz
Barack Obama dotarł na uroczystości. Pozował do zdjęć z innymi przywódcami
Teraz oglądasz
Przejazd kolumny prezydenta Obamy
Teraz oglądasz
Komorowscy witają gości na pl. Zamkowym
Teraz oglądasz
"Oczy świata wpatrzone w plac Zamkowy". Głowy państw przyjmą Deklarację warszawską
Teraz oglądasz
Prezydent pokroił urodzinowy "tort wolności"
Teraz oglądasz
Pięciu prezydentów na spotkaniu z młodzieżą
Teraz oglądasz
Pierwsze spotkanie prezydentów. Rozmowy Obamy i Poroszenki w Warszawie
Teraz oglądasz
Borowczak: Mogliśmy tu mieć Kubę lub Białoruś
Teraz oglądasz
Msza za wolność w Archikatedrze Warszawskiej
Teraz oglądasz
"Wszyscy mieliśmy wtedy nadzieję na coś lepszego"
Teraz oglądasz
50 zagranicznych delegacji w Polsce. Jak wygląda ich zabezpieczenie?
Teraz oglądasz
25 lat wolności. Jak nie utknąć w korku?
Teraz oglądasz
Wybory były wielkim pokazem poparcia dla "Solidarności"