Polska

Ostatnie pożegnanie Stanisława Mikulskiego. "Życie, które nas obdarowało takim człowiekiem jak ty, jest piękne"

Polska

Stanisław Mikulski nie żyje. Pogrzeb Mikulskiego
tvn24Pożegnanie Stanisława Mikulskiego

Stanisława Mikulskiego żegnają rodzina, przyjaciele i fani. Aktor spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. - Dziadku, wujku, tato, teściu, Stasiu. Bardzo cię kochamy i tak samo bardzo będziemy tęsknić - mówiła w trakcie uroczystości pogrzebowych wnuczka Stanisława Mikulskiego, Olga.

Ceremonia pożegnalna odbyła się w Domu Pogrzebowym. Urna z prochami artysty zostanie odprowadzona Aleją Zasłużonych do miejsca spoczynku.

- Grając Hansa Klossa Stanisław Mikulski zagrał rolę życia. Rolę, która była dla niego błogosławieństwem i przekleństwem - mówiła podczas pogrzebu aktora minister kultury Małgorzata Omilanowska.

"Zagrał rolę życia"

Dodała, że "aktorom dany jest wielki przywilej". - Dzięki - niegdyś celuloidowej taśmie, a dziś (...) twardym dyskom - zyskują nieśmiertelność, zachowują wieczną młodość, zgrabne ruchy, bystry wzrok i miłość swoich widzów. Dzięki swym rolom, a przede wszystkim tej jednej, Stanisław Mikulski zawsze będzie z nami - młody, przystojny, dzielny, odważny, bohaterski. Taki, jakim zapamiętaliśmy go w dzieciństwie, oglądając go w filmach - podkreśliła Omilanowska.

W imieniu środowiska aktorskiego mowę pożegnalną wygłosił profesor Jarosław Gajewski, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie, który wspominał teatralne role Mikulskiego.

- Zapamiętam go jako człowieka niesłychanej delikatności, subtelności, czułości dla starszych kolegów. Jestem przekonany panie Stanisławie, że takim zapamiętamy cię wszyscy. Cześć Twojej pamięci - mówił Gajewski.

W imieniu rodziny natomiast głos zabrała wnuczka Stanisława Mikulskiego, Olga.

- Życie, które nas obdarowało takim człowiekiem jak ty, jest piękne. A świat, w którym nam dane było spotkać właśnie Ciebie - taki świat jest po prostu wspaniały - mówiła. Po tych słowach z głośników popłynęły dźwięki piosenki "What A Wonderful World" Louisa Armstronga.

"Stawka większa niż życie"

Stanisław Mikulski zdobył ogromną popularność dzięki roli Hansa Klossa w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie". Jego pamięć minutą ciszy uczcił dziś także Sejm.

Mikulski urodził się 1 maja 1929 roku w Łodzi, w 1953 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Po egzaminie rozpoczął występy w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. W roku 1964 przeniósł się do Warszawy i grał w stołecznych teatrach - Powszechnym, Ludowym, a następnie w Teatrze Polskim. W latach 1983-88 był aktorem Teatru Narodowego. Zmarł 27 listopada w wieku 85 lat.

Autor: eos/kka / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości