Biblioteka Narodowa opublikowała wstępny raport "Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku". Optymizmem napawa informacja, że coraz chętniej po lekturę sięgają nastolatki: deklaruje to 72 proc. badanych młodych ludzi, a 18 proc. czyta siedem i więcej tytułów. Przynajmniej jedną książkę przeczytał co trzeci Polak.
W przeprowadzonym jesienią 2022 roku badaniu - z którego wstępny raport Biblioteka Narodowa opublikowała 21 kwietnia - lekturę co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34 proc. respondentów w wieku co najmniej 15 lat. To taki sam wynik jak w listopadzie roku 2021, podkreślają badacze stanu czytelnictwa w Polsce. W szerszej perspektywie odsetek czytelników książek nie zmienia się w sposób statystycznie istotny od 2015 roku.
W 2022 roku wśród pozytywnych tendencji odnotowano natomiast wzrost czytelnictwa w grupie osób w wieku 15-18 lat: 72 proc. badanych deklaruje się tu jako czytelnicy książek, 18 proc. przeczytało w ciągu roku siedem i więcej tytułów. To wzrost o pięć procent w stosunku do roku 2021 r., kiedy to 60 proc. deklarowało czytanie książek w ogóle.
Kto czyta najwięcej książek
Eksperci zauważają, że niewielki wzrost czytelnictwa w Polsce był zauważalny w 2020 roku, w czasie pandemii. Nie był to jednak - jak się okazało - początek trendu wzrostowego. Jak czytamy w raporcie, w drugim roku pandemii dało się zauważyć "zmęczenie" czytaniem i "ta sytuacja trwa".
Książki w postaci papierowej lub cyfrowej czytają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i uczące się (58 proc. absolwentów szkół wyższych, 14 proc. osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym). Tak jak w poprzednich latach kobiety czytają książki częściej niż mężczyźni, a różnica ta jest wciąż bardzo wyraźna (odpowiednio 42 proc. i 26 proc.).
Najmniej osób deklarujących lekturę książek jest w najstarszej grupie wiekowej, zwłaszcza po 70. roku życia. Jak zauważają autorzy raportu, zależność ta jest pochodną m.in. poziomu wykształcenia – wśród osób najstarszych odsetek posiadaczy dyplomów wyższych uczelni jest najniższy (w grupie po 70. roku życia takich osób jest zaledwie 8 proc.). Najwięcej czytelników jest w największych miastach, najmniej natomiast na wsiach i w niewielkich miastach.
Jakie książki najchętniej czytamy
Najpopularniejszym źródłem czytanych książek są nadal zakupy, ale też prezenty i wypożyczenia od znajomych. W 2022 roku wśród najpoczytniejszych w Polsce książek dominuje beletrystyka, literatura kryminalna i obyczajowo-romansowa.
Zdaniem autorów raportu, w badanym okresie nie pojawiła się powieść, która zyskała na tyle masową publiczność, by stać się wydarzeniem czytelniczym. Nastąpił jednak duży wzrost zainteresowania literaturą kryminalną i sensacyjną (z 24 proc. w 2020 r. do 32 proc. w 2022 r. oraz spadek czytelnictwa fantastyki i fantasy z 11 proc. w 2020 r. do 7 proc. w 2022 r.).
Pełny raport dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.
ZOBACZ TEŻ: Te słowa zniknęły z powieści Agathy Christie. Kolejne książki pod lupą "wrażliwych czytelników"
Źródło: Biblioteka Narodowa
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock