Ponad połowa Polaków ankietowanych w marcu stwierdziła, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Odwrotnie uważa 30 proc. badanych. Sondaż przeprowadził TNS Polska.
52 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku; według 30 proc. idą w dobrym kierunku; 18 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z marcowego sondażu TNS Polska.
Gospodarka w kryzysie
48 proc. badanych uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu, przy czym 38 proc. jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 10 proc. gospodarka naszego kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu. 10 proc. nie miało na ten temat zdania. W ocenie 42 proc. ankietowanych polska gospodarka się rozwija. Zdaniem 39 proc. jest to jednak powolny rozwój. O dynamicznym rozwoju przekonane jest jedynie 3 proc. badanych. 10 proc. nie ma jednoznacznego zdania i odpowiada "trudno powiedzieć". Odsetek osób uważających, że polska gospodarka się rozwija, wzrósł o 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego pomiaru. Natomiast odsetek Polaków przekonanych o tym, że gospodarka znajduje się w stanie kryzysu, utrzymuje się na podobnym poziomie co w lutym (spadek o 2 punkty procentowe).
46 proc. uważa, że kolejne lata nie przyniosą zmian na lepsze
46 proc. badanych uważa, że następne 3 lata nie przyniosą zmiany, jeśli chodzi o materialne warunki życia. 5 proc. nie ma jednoznacznego zdania na ten temat, a pozostali uważają, że w ciągu najbliższych 3 lat nastąpi zmiana warunków życia ludności. 26 proc. respondentów uważa, że warunki życia zmienią się na lepsze, 23 proc. badanych - że ulegną one pogorszeniu. W porównaniu do wyników sprzed miesiąca nie zaobserwowano istotnych zmian. Według TNS Polska w marcu oceny netto dwóch wskaźników: oceny kierunku zmian w kraju oraz oceny stanu gospodarki są ujemne. Oznacza to, że stan nastrojów społecznych wśród Polaków w tych dziedzinach kształtuje się bardziej negatywnie niż pozytywnie. Natomiast wskaźnik prognozy materialnych warunków życia ludzi jest dodatni, co świadczy o tym, że wśród Polaków przeważają pozytywne opinie w tej kwestii.
W porównaniu do wyników sprzed miesiąca dwa wskaźniki uległy spadkowi: wskaźnik oceny kierunku zmian w kraju spadł o 4 punkty procentowe, natomiast wskaźnik prognozy materialnych warunków życia ludzi - o 1 punkt procentowy. Największa zmiana zaszła natomiast w przypadku wskaźnika oceny stanu gospodarki - wzrósł on o 5 punktów procentowych.
Ponad połowa uważa, że trudno znaleźć pracę
57 proc. ankietowanych jest zdania, że znalezienie pracy w Polsce jest trudne bądź w ogóle niemożliwe. Przeważająca część z tych osób (47 proc. ogółu) uważa, że trudno obecnie jest znaleźć jakąkolwiek pracę w naszym kraju, a 10 proc. badanych uważa, że w ogóle nie można znaleźć zatrudnienia. Optymiści w tej kwestii stanowią prawie dwie piąte społeczeństwa (38 proc.). Mimo to jedynie 3 proc. sądzi, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 35 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało. Wyniki uzyskane w marcu utrzymują się na tym samym poziomie co w lutym tego roku. Sondaż TNS Polska został przeprowadzony w dniach 4-9 marca tego roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1011 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.
Autor: mart//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock