Rządowy program wzmocnienia bezpieczeństwa państwa zostanie dziś przedstawiony na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Opracowanie takiego planu ze względu na kryzys rosyjsko-ukraiński zapowiedziała w swoim expose premier Ewa Kopacz. Dokument powstał w MON przy współpracy innych ministerstw. We wtorek został przyjęty przez rząd.
Jak powiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, istotą planu jest całościowe spojrzenie na sprawy bezpieczeństwa. Podkreślił, że za bezpieczeństwo państwa odpowiada nie tylko wojsko i MON, ale wszystkie resorty i samorządy. Program mają realizować poszczególni ministrowie, a ich działania ma koordynować szef MON. Wicepremier poinformował też, że częścią planu jest decyzja, by przystąpić do zakupu dwóch małych samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie.
"Najpilniejsze zadania"
Zdaniem szefa BBN Stanisława Kozieja program został przygotowany zgodnie z oczekiwaniami prezydenta Bronisława Komorowskiego i zawiera najpilniejsze zadania, wynikające z zatwierdzonej w listopadzie strategii bezpieczeństwa narodowego i związane ze zwiększonym zagrożeniem, spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę. Plan jest opatrzony klauzulą "zastrzeżone". MON poinformowało jedynie, że określa on kompleksowe podejście do bezpieczeństwa Polski, a zawarte w nim zapisy wskazują na obszary systemowych rozwiązań i wyznaczają zasadnicze kierunki działań w zakresie wzmacniania systemu bezpieczeństwa Polski, przede wszystkim systemu obronnego. RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremierzy, ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych, szef kancelarii premiera, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie z wyjątkiem PiS.
Autor: db//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24