Trzy propozycje premiera, które "wymagałyby zmiany konstytucji". Przedstawił je liderom ugrupowań

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Mueller: do tego by konfiskować majątki oligarchów, niezbędne zmiany konstytucyjne
Mueller: do tego by konfiskować majątki oligarchów, niezbędne zmiany konstytucyjneTVN24
wideo 2/6
Mueller: do tego by konfiskować majątki oligarchów, niezbędne zmiany konstytucyjneTVN24

Pakiet rozwiązań, które będą wymagały zmian w konstytucji zaproponował premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowego spotkania z liderami ugrupowań parlamentarnych. Propozycje są trzy: wyłączenie z progu zadłużenia publicznego wydatków na armię, możliwość konfiskowania na terenie Polski majątków oligarchów i podmiotów rosyjskich oraz wprowadzenie dodatkowego opodatkowania dla podmiotów, które kontynuują swą działalność gospodarczą na terenie Rosji. Spotkanie w kancelarii premiera zakończyło się po godzinie 12. Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że liczy na to, że w tym tygodniu projekt zmian w konstytucji wpłynie do Sejmu.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z liderami ugrupowań parlamentarnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w poniedziałek przed południem. Spotkanie dotyczyło sytuacji w Ukrainie i kryzysu związanego z inwazją Rosji. Rzecznik rządu Piotr powiedział, że dotyczyło "kwestii, które wymagałyby dla ich wdrożenia zmiany konstytucji".

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk przed spotkaniem z premierem: Polska powinna domagać się wzmocnienia obecności NATO na wschodniej flance

Mueller o trzech propozycjach wymagających zmian w konstytucji

Jak mówił Mueller, w sytuacji, w której Rosja grozi bezpośrednim atakiem na inne kraje Unii Europejskiej, a w perspektywie również na Polskę, na kraje bałtyckie, które do tej pory cieszyły się wolnością i bezpieczeństwem, polskim obowiązkiem jest przygotowanie polskiej armii w błyskawicznym tempie do możliwości takiego ataku.

- Dlatego proponujemy, aby z reguł finansowych wyłączyć finansowanie kwestii związanych z armią. Polska armia musi być w błyskawiczny sposób doposażona na najwyższym poziomie. Dlatego jedną z propozycji zmian w konstytucji będzie wyłączenie z progu zadłużenia publicznego wydatków na armię, na zbrojenia, po to, by się przygotować na potencjalny atak Federacji Rosyjskiej - powiedział Mueller.

Drugą kwestią, która wymaga zmiany konstytucji - podkreślił rzecznik rządu - jest propozycja, która pozwala na to, by na terenie Polski "konfiskować majątki oligarchów rosyjskich, konfiskować wszystkie majątki podmiotów, osób prywatnych, które są zaangażowane we wspieranie działań Federacji Rosyjskiej, w szczególności tych, które zostały objęte sankcjami ze strony Unii Europejskiej, które są elementem sankcji międzynarodowych".

- Trzecim elementem, być może niewymagającym zmiany konstytucji, jest kwestia wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów, które kontynuują swą działalność gospodarczą na terenie Rosji - mówił Mueller.

Rzecznik rządu podkreślił, że to ma być jasny sygnał, że nie ma akceptacji tego, by korporacje międzynarodowe zasłaniały się pieniędzmi, "gdy jednocześnie te pieniądze zasilają machinę wojenną Rosji".

Rzecznik rządu: premier zaproponuje pakiet wymagający zmian w konstytucji
Rzecznik rządu: premier zaproponuje pakiet wymagający zmian w konstytucjiTVN24

Mueller: do tego by konfiskować majątki, niezbędne zmiany konstytucyjne

Mueller na kolejnym briefingu, już po zakończeniu spotkania, nawiązał do kwestii związanej "z możliwością zajmowania majątków rosyjskich oraz podmiotów, które finansują działania Rosji".

- W czasie debaty i później w komentarzach, które widziałem w mediach pojawiało się pytanie, czy są inne możliwości prawne do tego, aby to zrobić. Nie ma takich możliwości w polskim systemie prawnym. W polskim systemie prawnym możliwe jest tylko i wyłącznie mrożenie majątków tego typu, czyli na przykład użycie ustawy o zagrożeniach terrorystycznych i te działania są podejmowane, ale nie ma możliwości przepadku tego majątku na rzecz Skarbu Państwa i później refinansowania z nich skutków wojennych, spowodowanych przez Rosję - mówił rzecznik rządu. - Do tego niezbędne są zmiany konstytucyjne - przekonywał.

Rzecznik rządu: liczę, że w tym tygodniu projekt zmian w konstytucji wpłynie do Sejmu

Mueller został zapytany, kiedy projekt zmian w konstytucji wpłynie do Sejmu i czy jeżeli wojna skończyłaby się w perspektywie miesiąca, to ten projekt nadal będzie realizowany.

- Tak, te projekty nadal będą realizowane, bo po pierwsze, mało kto się spodziewa, że ten konflikt zbrojny zakończy się tak szybko. A druga rzecz, to mamy do czynienia ze wspieraniem działań o charakterze zbrodniczym właśnie przez oligarchów czy poprzez finansowanie różnego rodzaju źródłami z Europy, bo nie tylko przecież na terenie Polski, i ten projekt będzie nadal aktualny niestety - odpowiedział.

Natomiast - jak dodał - "faktycznie droga konstytucyjna jest taka, że ona trwa miesiąc od momentu złożenia projektu". - Liczę na to, że w tym tygodniu on zostanie doszlifowany. Było zgłoszonych kilka uwag rozszerzających te poprawki, o których dzisiaj mówiliśmy - powiedział rzecznik rządu.

Na pytanie, czy przed wysłaniem tego projektu będzie jeszcze jakieś spotkanie z politykami opozycji, rzecznik rządu odparł, że będą kontynuowane spotkania dotyczące sytuacji związanej "i z wyzwaniami, jeżeli chodzi o uchodźców na teranie Unii Europejskiej, jak i z sytuacją wojenną na terenie Ukrainy". - Natomiast, jeżeli chodzi o sam projekt, to pamiętajmy o tym, że on jeszcze na poziomie sejmowym może być obrabiany pod kątem poprawek, dlatego jest ten miesięczny tryb i on pozwala na to, aby faktycznie doszlifować ewentualne jeszcze uwagi, które by się pojawiły w tym czasie - zaznaczył rzecznik rządu.

Dopytywany, czy ten projekt wpłynie do Sejmu w tym tygodniu, Mueller odpowiedział: - Liczę na to, że w tym tygodniu będzie to możliwe.

Rzecznik rządu: majątki oligarchów powinny być elementem reparacji wojennych

Mueller mówił również o poniedziałkowym spotkaniu kierownictwa kancelarii premiera z ambasadorami państw Unii Europejskiej i NATO. Powiedział, że miało na celu "omówienie kwestii związanych z naszą ostatnią wizytą w Kiowie oraz omówienie sytuacji przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbywa się w tym tygodniu i przed posiedzenie Rady Europejskiej".

Dodał, że na spotkaniu "podkreśliliśmy przede wszystkim, że Polska będzie domagała się jak najszybszego uruchomienia sankcji dotyczących kwestii ropy, gazu, czy węgla". Przekazał, że polski rząd cały czas będzie ten postulat podnosić, pomimo tego, że "duże państwa Unii Europejskiej na ten postulat się nie zgadzają".

- To, co istotne również, to przygotowanie innych planów, związanych z odbudową chociażby Ukrainy. O tym planie pan premier Morawiecki mówił już jakiś czas temu, gdy widział się z (szefową KE-red.) Ursulą von der Leyen, ale druga kwestia, które jest również bardzo ważna, drugi filar, który będzie omawiany, to jest kwestia użycia i zabezpieczenia tych środków finansowych, które znajdują się w państwach Unii Europejskiej - dodał.

- W tej chwili w Europie szacuje się, że kilkaset miliardów dolarów jest zlokalizowanych albo w rezerwach banków centralnych, które należą do Rosji albo w ramach majątków, które posiadają oligarchowie. Naturalnym jest, że tego typu majątki powinnny być elementem reparacji wojennych i wykorzystane do tego, aby odbudować Ukrainę, która została zniszczona dzięki finansowaniu Rosji - mówił Mueller.

- Dzisiaj o tym też na spotkaniu z ambasadorami mówiliśmy, że jednym z postulatów będzie to, aby te majątki zabezpieczyć, w tej chwili one są zamrożone, ale w przyszłości wykorzystać jako element reparacji wojennych - dodał rzecznik rządu. 

"Potrzebne są działania nieszablonowe, potrzebna jest misja pokojowa"

Wcześniej rzecznik rządu odniósł się także do przedstawionej przez Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie propozycji uruchomienia misji pokojowej na Ukrainie. - Uważamy, że w tej chwili niezbędne jest wyjście spoza szablonów, które zostały ustanowione w ostatnich dziesięcioleciach, bo nie mamy już takiej sytuacji - podkreślił Mueller. Zwrócił uwagę, że w sytuacji, kiedy Rosja w sposób kompletnie nieuzasadniony atakuje Ukrainę, "część członków społeczności międzynarodowej idzie szablonami zupełnie nieprzystającymi do rzeczywistości". - Dlatego chcemy wyjść spoza tych szablonów i proponujemy międzynarodową misję pokojową złożoną z kilkunastu, kilkudziesięciu państw, które przede wszystkim byłyby na terenach jeszcze niezajętych przez Rosję - zaznaczył. Jego zdaniem w takiej sytuacji Putin zastanowi się sto razy, zanim podejmie działania zaczepne wobec tych kilkudziesięciu państw. Jak dodał Mueller, "musimy wyciągać wnioski z historii, bo ona, niestety, na naszych oczach może dzisiaj się powtórzyć". - Dlatego potrzebne są działania nieszablonowe, dlatego potrzebna jest misja pokojowa - dodał. Podkreślił, że proponowana misja jest elementem zabezpieczania polskich granic.

Premier: na najbliższym szczycie NATO złożymy formalnie propozycję dot. misji pokojowejTVN24

Rzecznik rządu o wizycie prezydenta USA w Polsce: wśród tematów rozmów wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Rzecznik rządu podczas briefingu został zapytany, czego oczekuje po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie i jaki ma być główny temat rozmów między przywódcą Stanów Zjednoczonych a prezydentem Andrzejem Dudą. - Jest kilka aspektów - odpowiedział. - Z jednej strony wzmocnienie wschodniej flanki NATO, dalsze siły, chociaż one już teraz są dużo większe niż kiedyś, czyli 10 tysięcy żołnierzy, mamy rozmieszczone baterie Patriot - powiedział. Jak dodał, "każde wzmocnienie, nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach, wschodniej flanki NATO jest pożyteczne".

- Z drugiej strony, pan prezydent o tym mówił, pan premier również o tym mówił, na szczycie NATO i na szczycie Rady Europejskiej cały czas będziemy podnosić kwestie potencjalnej misji pokojowej, która mogłaby być realizowana na terenie Ukrainy - powiedział Mueller.

Rzecznik rządu o wizycie prezydenta USA w Polsce
Rzecznik rządu o wizycie prezydenta USA w PolsceTVN24

W niedzielę w nocy Biały Dom podał, że prezydent Joe Biden w piątek przybędzie do Warszawy, po czym w sobotę spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmów będzie między innymi kryzys humanitarny wywołany przez rosyjską agresję na Ukrainie.

Warszawa będzie drugim przystankiem podczas europejskiej wizyty Bidena. Wcześniej w środę prezydent USA przyleci do Brukseli, gdzie będzie w czwartek uczestniczyć w szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej. Tematami obydwu spotkań mają być sankcje przeciwko Rosji, pomoc humanitarna oraz "inne wyzwania związane z konfliktem".

Autorka/Autor:momo,js//now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl