W siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie odbyła się narada polityków tej partii z udziałem między innymi Jarosława Kaczyńskiego, Ryszarda Terleckiego i Elżbiety Witek. O to, czego dotyczyło spotkanie, reporter TVN24 pytał wychodzącego z budynku Zbigniewa Raua, byłego szefa MSZ. Ten nie chciał jednak odpowiedzieć i zapewnił, że będzie komunikat w tej sprawie. Zapytany, czy jego partia podtrzymuje, że dalej będzie "merytoryczną opozycją", odparł: - Jesteśmy taką opozycją, jakiej wymaga sytuacja.
Spotkanie rozpoczęło się około godziny 17, a zakończyło w godzinach wieczornych.
W siedzibie PiS oprócz Jarosława Kaczyńskiego pojawili się także między innymi: Antoni Macierewicz, Adam Bielan, Marek Kuchciński, Ryszard Terlecki czy Elżbieta Witek.
Rau: będziemy taką opozycją, jakiej wymaga sytuacja
O to, czego dotyczyło spotkanie, reporter TVN24 pytał wychodzącego z budynku Zbigniewa Raua, byłego szefa MSZ. Ten nie chciał jednak odpowiadać, tłumacząc, że jest zajęty odśnieżaniem samochodu. Dodał, że w tej sprawie będzie komunikat. Dopytywany, czy jego partia podtrzymuje, że dalej będzie "merytoryczną opozycją", odparł: - Jesteśmy taką opozycją, jakiej wymaga sytuacja.
- Mamy całkowite załamanie się struktur konstytucyjnych państwa, anarchizację systemu prawa, anarchizację wymiaru sprawiedliwości i do tego orwellowską narrację premiera Tuska - przekonywał.
Jeszcze przed spotkaniem o tym, czego może ono dotyczyć, mówił w swojej relacji reporter TVN24 Bartłomiej Ślak.
- Nikt nie był chętny, żeby wyjść odpowiedzieć na pytania, co dokładnie będzie ustalane. Czy to przypadkiem nie taktyka na to posiedzenie Sejmu - czy to nie będzie obstrukcja obrad Sejmu, bo wiemy, że - pomimo zaprzeczeń ze strony Jarosława Kaczyńskiego - w PiS pojawiają się głosy mówiące o tym, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości będą chcieli najbliższe obrady Sejmu blokować - mówił Ślak.
Obrady Sejmu: ustawa budżetowa, Pegasus
Zgodnie z harmonogramem obrad drugie posiedzenie Sejmu X kadencji rozpocznie się we wtorek, 16 stycznia o godz. 10:00. Na ten i następny dzień zaplanowano sprawozdania: komisji finansów publicznych o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024, komisji finansów publicznych o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2024.
Podczas posiedzenia zostanie przedstawione również sprawozdanie komisji ustawodawczej o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do spraw Pegasusa, czyli - jak opisuje to projekt uchwały - do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus. W harmonogramie prac Sejmu znalazły się także pytania w sprawach bieżących i informacja bieżąca.
Jak podano na stronie Sejmu, porządek dzienny może być uzupełniony o sprawozdanie komisji edukacji, nauki i młodzieży o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, powołanie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz wniosek o odwołanie wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka. Porządek dzienny może też zostać uzupełniony o zmiany w składach osobowych komisji sejmowych .
Trzecie posiedzenie Sejmu X kadencji rozpocznie się o godz. 9:00 w czwartek, 18 stycznia.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24