TVN24 | Polska

Spoofing, podszywanie się pod telefony. Stanisław Żaryn: takie przypadki służą zaognianiu sporu publicznego

TVN24 | Polska

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Wojtunik: to, co wydarzyło się dwa dni temu, jest eskalacją i finałem tego, co spotyka nas od sześciu lat
Wojtunik: to, co wydarzyło się dwa dni temu, jest eskalacją i finałem tego, co spotyka nas od sześciu latTVN24
wideo 2/3
TVN24Wojtunik: to, co wydarzyło się dwa dni temu, jest eskalacją i finałem tego, co spotyka nas od sześciu lat

Przypadki podszywania się pod cudzy telefon mogą służyć destabilizowaniu naszego państwa. Takie metody stosuje Rosja przeciwko Zachodowi - powiedział Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

W ostatnich dniach kilka osób publicznych w Polsce informowało o skierowanym w ich stronę tak zwanym spoofingu. To działanie polegające na podszywaniu się pod znane numery telefonów i dzwonieniu z groźbami lub informacjami o śmierci bliskich.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w rozmowie z PAP, że takie ataki są przestępstwem i muszą być potępiane. W jego ocenie "działania te wpisują się w próby zaogniania debaty publicznej w Polsce, ponieważ takimi metodami można wywoływać odpowiednie reakcje i działania w przestrzeni publicznej". - Można przez spoofing wywołać falę insynuacji i podsycać nieufność wobec instytucji publicznych, a dobór zaatakowanych sugeruje, że chodzi o destabilizowanie naszego państwa - stwierdził.

Zaznaczył, że sprawę wyjaśniają prokuratura i policja, które zwracają uwagę, że sama metoda jest im znana również przy innych przestępstwach, typu wyłudzenia pieniędzy czy oszustwa i technicznie dostępna. - To, co tutaj jest ewidentne i co ewidentnie rzuca się w oczy, to dobór tych, którzy zostali zaatakowani. Wpisuje się to w logikę sporu politycznego w Polsce, koresponduje z debatą publiczną w naszym kraju i widać, że te ataki służą do zaogniania sporu politycznego - do wpływania na dyskurs publiczny - stwierdził rzecznik.

Wskazał, że efekty idą w stronę, której atakujący mógł oczekiwać - "pojawiła się fala insynuacji i oskarżeń pod adresem różnego rodzaju instytucji państwowych, które jakoby miałyby stać za tym atakiem". - To oczywista nieprawda i stanowczo odrzucam te podejrzenia i zarzuty - dodał.

- Tego typu działania, z wykorzystaniem cybernarzędzi do wpływania na konkretne społeczeństwa, czy całe państwa, to menu środków, które Rosja stosuje przeciw Zachodowi. Oczywiście często trudno jest wychwycić dowody powiązań przy tego typu sprawach, ale na pewno takie destabilizowanie polskiego państwa w tej sytuacji, którą mamy obecnie, jest na korzyść Federacji Rosyjskiej, która ostatnio wzmocniła swoje działania przeciwko NATO - mówił Żaryn.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Spoofing - czym jest

Oszuści wykorzystujący metodę tzw. spoofingu podszywają się pod konkretne numery, dzwoniąc do ofiar i udając właściciela danego numeru – kogoś z bliskich, znajomego, pracownika banku, urzędnika czy policjanta. Do zamiany numeru wykorzystują m.in. telefonię internetową. Ostatnio były szef CBA Paweł Wojtunik poinformował, że oszuści, podszywając się pod jego numer, zadzwonili do córki, mówiąc, że tata nie żyje i dzwonią ze znalezionego przy nim aparatu. W innym przypadku prawnik profesor Marcin Matczak otrzymał z numeru infolinii CBA nieprawdziwą informację, że jego syn - raper Michał "Mata" Matczak - nie żyje. Wcześniej córka adwokata Romana Giertycha dostała wiadomość z groźbami pod adresem jej ojca.

Autor:ads

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości