Kościół katolicki w Polsce od lat odnotowuje coraz mniejsza liczbę chętnych do kapłaństwa i zakonów - poinformował na konferencji prasowej biskup Marek Solarczyk. W 2009 roku w seminariach diecezjalnych było 3732 kleryków, a pod koniec września 2014 roku - 2851. To oznacza spadek o około jedną czwartą w ciągu pięciu lat.
Ta tendencja wpisuje się w trend ogólnoświatowy, choć w niektórych regionach - np. w Stanach Zjednoczonych, Afryce i Azji - obserwuje się wzrost liczby powołań - mówił biskup Marek Solarczyk z Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Polska jest jednak wciąż potęgą, jeśli chodzi o liczbę księży - podkreślił - a jej pozycja w Europie pod tym względem nawet wzrosła.
- Jeszcze kilkanaście lat temu co dziesiąty ksiądz w Europie był Polakiem, teraz co siódmy - powiedział bp Solarczyk.
Więcej chętnych do zakonów kontemplacyjnych
1 października 2014 roku przygotowanie do święceń kapłańskich rozpoczęło 586 kleryków. W 2013 roku było ich 589, a w 2012 - 664. W seminariach zakonnych było zaś tego dnia 1703 mężczyzn - o 107 mniej niż rok wcześniej. Najpopularniejszymi zakonami są franciszkanie, salezjanie, kapucyni i dominikanie.
Spada popularność zakonów żeńskich czynnych - w 2014 roku wstąpiło do nich 221 kobiet, podczas gdy w 2013 roku nowicjuszek było 247. Jednocześnie coraz więcej kobiet odnajduje powołanie do zakonów kontemplacyjnych - w 2012 wstąpiły do nich 24 nowicjuszki, w 2013 roku - 28, a w 2014 roku - 32.
Na długotrwały trend spadku popularności stanu duchownego nie miał wpływu wybór kardynała Bergoglio na papieża, choć w 2013 roku zanotowano więcej chętnych do wstąpienia do seminarium duchownego niż w 2012 roku.
"Młodzi są dziś mniej dojrzali"
Według siostry Krystiany Chojnackiej, przewodniczącej Komisji ds. Powołań przy Konsulacie Zakonów Żeńskich, młodzi ludzie są dziś mniej dojrzali, mają trudność z rozpoznaniem powołania i wytrwaniem w decyzji.
- Teraz przychodzi kandydatka i zadaje mnóstwo pytań. Chciałaby już na wstępie wiedzieć wszystko. Tego elementu zaufania Panu Bogu jest jakby mniej na tym poziomie. I nie tylko chciałaby wiedzieć ode mnie, czy ma powołanie, ale czy na pewno wytrwa - powiedziała siostra Chojnacka.
Oprócz Polski także w Czechach, Wielkiej Brytanii i Austrii zanotowano mniejszą liczbę chętnych do stanu duchownego. Niewielka tendencja wzrostowa została zaobserwowana między innymi we Włoszech. Jednak ogółem w ostatnich latach doszło w Europie do spadku liczby księży katolickich o 7 procent.
Tymczasem w Afryce liczba katolickich duchownych zwiększyła się o 29 procent, a w Azji o 23 procent, jak wynika z opublikowanego kilka dni temu Rocznika Statystycznego Kościoła.
Autor: FC//rzw/kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24