Większość Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku - wynika z sondażu CBOS. Minimalnie poprawiły się jednak oceny sytuacji gospodarczej, w przeciwieństwie do sytuacji politycznej.
W ciągu ostatniego miesiąca praktycznie nie zmieniły się opinie o rozwoju sytuacji w kraju. Nadal większość respondentów (56 proc., wzrost o 2 punkty) uważa, że zmierza ona w złym kierunku, a jedna czwarta (26 proc.) jest przeciwnego zdania.
Sytuację polityczną w Polsce dwie piąte badanych (41 proc.) określa jako przeciętną, a niemal tyle samo (39 proc., wzrost o 2 punkty) postrzega jako złą. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, stosunkowo niewielka grupa respondentów (14 proc.) jest zadowolona z jakości życia politycznego w kraju.
Lepiej o gospodarce i miejscu pracy
W porównaniu z zeszłym miesiącem minimalnie polepszyły się oceny sytuacji gospodarczej. Obecnie jedna piąta badanych uważa, że jest ona dobra (22 proc., wzrost o 3 punkty), a ponad jedna trzecia ocenia, że zła (36 proc., spadek o 2 punkty). Odsetek osób określających stan polskiej gospodarki jako przeciętny wyniósł 37 proc. (spadek o 2 punkty).
W porównaniu z poprzednim miesiącem minimalnie poprawiły się oceny sytuacji w zakładach pracy. Obecnie co drugi pracujący (51 proc., wzrost o 3 punkty) określa sytuację w swoim zakładzie pracy jako dobrą, niespełna co trzeci (31 proc., spadek o 2 punkty) uważa, że jest ona przeciętna, a co szósty (17 proc.) - że zła.
W stosunku do grudnia prognozy rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku niewiele się zmieniły. Nadal ponad dwie piąte badanych (44 proc., spadek o 2 punkty) uważa, że w ciągu roku sytuacja w Polsce się pogorszy, więcej niż jedna trzecia (37 proc.) - że się nie zmieni, a co ósmy respondent (12 proc., wzrost o 2 punkty) sądzi, że się ona poprawi.
Boją się stracić pracę
W styczniu nastąpiła również stabilizacja przewidywań dotyczących stanu polskiej gospodarki. Obecnie najwięcej osób (44 proc., wzrost o 3 punkty) uważa, że w ciągu najbliższego roku sytuacja gospodarcza się nie zmieni, ponad jedna trzecia (36 proc., spadek o 2 punkty) obawia się pogorszenia, a co ósmy (12 proc.) oczekuje poprawy.
Prognozy sytuacji w zakładach pracy nie zmieniły się znacząco w stosunku do ubiegłego miesiąca. Niemal co piąty pracujący (18 proc.) obawia się, że w najbliższym roku sytuacja w jego zakładzie pracy się pogorszy, co siódmy zaś (15 proc.) sądzi, że się ona poprawi. Niezmiennie największa grupa zatrudnionych (61 proc., wzrost o 5 punktów) uważa, że w tym zakresie nic się nie zmieni.
Od grudnia praktycznie nie zmieniło się poczucie zagrożenia bezrobociem. Nadal nieco ponad jedna trzecia zatrudnionych (36 proc.) obawia się utraty pracy, a trzy piąte pracujących (61 proc.) ocenia swoją sytuację zawodową jako stabilną.
Badanie przeprowadzono w dniach 5-11 stycznia na liczącej 1058 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24