Polska

Sondaż: PiS liderem, PO się stacza. W Sejmie tylko cztery partie

Polska

PiS wyprzedza PO
tvn24Najnowszy sondaż CBOS: PiS wyprzedza PO, w Sejmie tylko cztery partie

Według najnowszego sondażu CBOS na PiS zagłosowałoby w maju 26 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach parlamentarnych, na PO głos oddałoby 23 proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze tylko dwie partie SLD - z 9-proc. poparciem i PSL, które w sondażu otrzymało 6 proc.

Według sondażu poza Sejmem pozostałyby m.in. Ruch Palikota, który otrzymał 4 proc. poparcia wśród osób zdecydowanych na udział w wyborach, oraz Solidarna Polska, na którą zagłosowałoby 2 proc.

PiS liderem

Poparcie dla PiS wzrosło, w porównaniu z poprzednim sondażem - z kwietnia, o 3 punkty proc. Z kolei grupa deklarujących głosowanie na PO zmniejszyła się o 2 punkty proc. Odnotowując zmianę lidera rankingu CBOS zauważa, że PiS po raz pierwszy od września 2007 r. zdobył najwięcej głosów zdeklarowanych uczestników wyborów. W maju na SLD zagłosowałoby o 1 punkt proc. więcej respondentów niż w ubiegłym miesiącu; poparcie dla PSL nie zmieniło się, notowania Ruchu Palikota poprawiły się o 2 punkty proc., a o 1 punkt proc. zmniejszyło się poparcie dla SP.

Spośród innych ujętych w sondażu partii Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego uzyskała 2 proc. poparcia (bez zmian), Polska Jest Najważniejsza - 1 proc. (bez zmian), Polska Partia Pracy - 1 proc. (bez zmian), Prawica Rzeczypospolitej 0 proc. (w kwietniu partia ta miała 1 proc. poparcia). Głosowanie na jakieś inne ugrupowanie zadeklarował 1 proc. badanych (mniej o 2 punkty proc.). Zdania w kwestii, na którą partię oddać głos, nie wyraziło 25 proc. (więcej o 1 punkt proc.).

Ponad połowa

Deklarację, że na pewno wezmą udział w głosowaniu złożyło 54 proc. ankietowanych (mniej o 3 punkty proc. w porównaniu z kwietniem), 29 proc. na pewno nie poszłoby głosować (więcej o 1 punkt proc.), natomiast 16 proc. nie było zdecydowanych co do uczestnictwa w wyborach parlamentarnych (więcej o 2 punkty proc.). CBOS przeprowadził sondaż w dniach 9-15 maja na liczącej 1101 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski. Grupa osób, które zadeklarowały, że na pewno wezmą udział w wyborach i wśród których przeprowadzono sondaż poparcia dla partii liczyła 583 osób.

Autor: mn//bgr/k / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości