Śmierć syna posłanki PO. RPO podejmuje sprawę z urzędu. Pyta KRRiT i prokuraturę o postępowania

Autor:
ks/adso
Źródło:
tvn24.pl
Kmieciak: skrzywdzone dziecko czuje się, jakby mu coś elementarnego zabrano, jest brutalnie wepchnięte w świat dorosłych
Kmieciak: skrzywdzone dziecko czuje się, jakby mu coś elementarnego zabrano, jest brutalnie wepchnięte w świat dorosłychTVN24
wideo 2/6
TVN24Kmieciak: skrzywdzone dziecko czuje się, jakby mu coś elementarnego zabrano, jest brutalnie wepchnięte w świat dorosłych

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o informację w sprawie postępowania dotyczącego ujawnienia w mediach rządowych danych umożliwiających identyfikację tragicznie zmarłego syna posłanki PO jako ofiary pedofila. RPO pyta też szczecińską prokuraturę o stan postępowania w sprawie śmierci dziecka - przekazało w środę Biuro RPO.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Filiks poinformowała w piątek wieczorem o śmierci jej syna, Mikołaja. Chłopiec miał 15 lat, popełnił samobójstwo. Nie da się jednoznacznie wyrokować co do przyczyn odebrania sobie życia, śledztwo w sprawie jego śmierci prowadzi szczecińska prokuratura. Według szefa państwowej komisji do spraw pedofilii Błażeja Kmieciaka, rządowe media na przełomie roku doprowadziły do identyfikacji syna posłanki jako ofiary skazanego pedofila.

We wtorek odbyły się uroczystości pogrzebowe syna posłanki Magdaleny Filiks. Miały charakter prywatny.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY W TRUDNYCH EMOCJONALNIE SYTUACJACH >>>

RPO podejmuje interwencję

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że "na podstawie doniesień medialnych Rzecznik Praw Obywatelskich powziął informację na temat samobójczej śmierci nastoletniego syna posłanki" i podjął sprawę z urzędu.

"Z artykułów wynika, że 29 grudnia 2022 r. Radio Szczecin poinformowało o skazaniu w 2021 r. przez sąd b. urzędnika Urzędu Marszałkowskiego woj. zachodniopomorskiego za czyny pedofilskie. Radio miało zamieścić informacje umożliwiające identyfikację skrzywdzonego chłopca. Informacje takie miały być następnie przekazywane również przez inne media" - napisało Biuro RPO w komunikacie prasowym.

Biuro zaznaczyło w swoim komunikacie, że w jednym z artykułów wskazano, że Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji "chce nałożyć kary na Radio Szczecin i TVP Info za 'emisję treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila'".

"W związku z tym RPO zwraca się do przewodniczącego KKRiT Macieja Świrskiego o stanowisko w sprawie i informację na temat działań podjętych w niej przez Radę" - napisano.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziennikarski protest po tragicznej śmierci Mikołaja Filiksa

Biuro RPO w komunikacie wskazało, że "ponadto media podały, że Prokuratura Rejonowa w Szczecinie wszczęła w sprawie śledztwo z art. 151 Kodeksu karnego (Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5)".

"Biuro RPO pyta zatem prokuraturę o stan tego postępowania" - dodano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks/adso

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości