Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie skargi matki Zbigniewa Ziobry, Krystyny Kornickiej-Ziobro. Skarga dotyczyła postępowania w związku z okolicznościami śmierci ojca ministra sprawiedliwości. Zgodnie z orzeczeniem ETPC, długość postępowania w sprawie domniemanych błędów medycznych nie przesądza o naruszeniu przez państwo artykułu 2. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Trybunał nie dostrzegł "znaczących okresów bezczynności lub innych uchybień".
W 2006 roku do Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafił 70-letni Jerzy Ziobro. Po kilku dniach, mimo przeprowadzanego leczenia i zabiegów, pacjent zmarł. Według szpitala, doszło do powikłań, jakie się zdarzają. Według rodziny zmarłego, lekarze popełnili błąd, którego skutkiem była śmierć mężczyzny.
Lekarze wiedzieli, że pod ich opiekę trafił ojciec ówczesnego - i obecnego - ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.
Prokuratura dwukrotnie umarzała śledztwo w tej sprawie. W 2011 roku akt oskarżenia przeciwko czworgu lekarzy z krakowskiego szpitala wniosła matka Zbigniewa Ziobry, Krystyna Kornicka-Ziobro, do której przyłączyli się jej dwaj synowie, Zbigniew (który wówczas nie był w rządzie) i Witold. Sąd Rejonowy w Krakowie w lutym 2012 roku stwierdził, że lekarze właściwie postawili diagnozę i prawidłowo leczyli Jerzego Ziobrę. Miesiąc później została złożona apelacja, która kilka miesięcy później nie została uwzględniona przez sąd okręgowy.
W grudniu 2012 roku ówczesny prokurator generalny Andrzej Seremet wniósł kasację. Kilka miesięcy później Sąd Najwyższy uchylił postanowienie krakowskiego sądu, wskazując między innymi na brak spójności w stanowiskach biegłych. Sprawa trafiła ponownie do sądu rejonowego.
W lutym 2017 roku, po uzyskaniu kolejnych opinii, sąd uniewinnił wszystkich czterech lekarzy. Prokuratura i rodzina Ziobrów zaskarżyła wyrok. Sprawa do dziś toczy się w II instancji przed Sądem Okręgowym w Krakowie.
Skarga Krystyny Kornickiej-Ziobro do ETPC
W 2016 roku Krystyna Kornicka-Ziobro wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zarzuciła Polsce naruszenie art. 2. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Według matki ministra sprawiedliwości śledztwo w sprawie śmierci jej męża nie było prowadzone wystarczająco szybko.
Prawo każdego człowieka do życia jest chronione przez ustawę. Nikt nie może być umyślnie pozbawiony życia, wyjąwszy przypadki wykonania wyroku sądowego, skazującego za przestępstwo, za które ustawa przewiduje taką karę.
ETPC: nie doszło do naruszenia
ETPC, odnosząc się do postępowania karnego w Polsce w tej sprawie, uznał, że nie doszło do naruszenia art 2. W uzasadnieniu orzeczenia napisano, że sprawa była "w oczywisty sposób skomplikowana i "obejmowała ocenę, czy leczenie wybrane przez lekarzy Jerzego Ziobry było odpowiednie".
"W trakcie postępowania zgromadzono liczne i niezwykle obszerne opinie lekarskie oraz inne obszerne materiały dowodowe" - dodano.
Trybunał podkreślił, że "nie dostrzega żadnych znaczących okresów bezczynności lub innych uchybień, które można przypisać organom śledczym". W związku z tym oceniono, że Polska wypełniła swoje zobowiązania wynikające z art. 2. Konwencji.
Zdanie odrębne od wyroku złożył sędzia Michał Balcerzak
Źródło: tvn24.pl