Dyscyplinarne "czynności wyjaśniające" wobec sędzi po śmierci Blanki z Olecka

[object Object]
O sprawie postępowań dotyczących śmierci 9-miesięcznej Blanki mówił w czwartek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (fragment programu "Rozmowa Piaseckiego")tvn24
wideo 2/35

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Michał Lasota zbada sprawę sędzi z Olecka, która zdecydowała o powrocie 9-miesięcznej Blanki do rodziny biologicznej. Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba sędzia "mogła popełnić przewinienie dyscyplinarne poprzez niedopełnienie obowiązków, co skutkowało śmiercią" dziewczynki.

W poniedziałek do aresztu trafili rodzice 9-miesięcznej Blanki z Olecka w województwie warmińsko-mazurskim - 35-letnia matka i 45-letni ojciec. Prokuratura postawiła obojgu zarzuty znęcania się nad niemowlęciem, zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz wykorzystania seksualnego.

Od listopada 2018 roku decyzją Sądu Rejonowego w Olecku dziewczynka przebywała w zawodowej rodzinie zastępczej. Głównym powodem było nadużywanie środków psychoaktywnych przez matkę dziecka.

Postanowienie sądu z 2018 roku było zarządzeniem tymczasowym na czas trwania postępowania, które zakończyło się w marcu 2019 roku.

Sąd Rejonowy w Olecku postanowieniem z 14 marca 2019 roku ograniczył władzę rodzicielską podejrzanych nad niemowlęciem poprzez poddanie jej wykonywania stałemu nadzorowi kuratora. Dziecko wróciło do rodziców. Sąd zdecydował, że kurator będzie składał miesięczne sprawozdania z kontroli i nadzoru nad rodziną.

Sędzia "mogła popełnić przewinienie dyscyplinarne"

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab poinformował w czwartek w mediach społecznościowych, że jego zastępca Michał Lasota "podejmie czynności wyjaśniające" w związku z "informacją, że sędzia Sądu Rejonowego w Olecku mogła popełnić przewinienie dyscyplinarne poprzez niedopełnienie obowiązków, co skutkowało śmiercią 9-miesięcznej Blanki".

W czwartek rano w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiadał, że jego resort "występuje do rzecznika dyscyplinarnego na cały kraj ze względu na wagę sprawy, żeby rozważył wszczęcie postępowań dyscyplinarnych, jak i rzecznika zajmującego się kuratorami".

Wiceszef resortu sprawiedliwości poinformował też, że prokuratura wszczęła śledztwo wobec czterech instytucji: sądu, policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i kuratorów.

Autor: ads//now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości