SLD powinno oddać to co wcześniej nakradło i dać pielęgniarkom - to reakcja biskupa Tadeusza Pieronka na propozycję młodzieżówki SLD, żeby pieniądze na służbę zdrowia zdobyć opodatkowując księży. SLD jest słowami biskupa oburzone.
- SLD po 1989 roku nakradło, ma dosyć pieniędzy i niech da pielęgniarkom ze swego, na złodzieju czapka gore - tak biskup Tadeusz Pieronek komentuje propozycję Federacji Młodych Socjaldemokratów.
Bp Pieronek powiedział, że SLD bardziej zależy na politycznej wygranej, niż na pielęgniarkach. - Już się skończyły gadki o nich, to muszą mieć jakiś pretekst, żeby się odezwać - dodał biskup.
Pieronek przypomniał, że Kościół już został opodatkowany i nie ma potrzeby, by był opodatkowany dodatkowo.
"Jest oburzające, że wysokiej rangi hierarcha kościelny, reagując na postulat opodatkowania kościoła popada w gniew i posługuje się językiem typowym dla awanturników politycznych" - głosi uchwała klubu parlamentarnego SLD będąca odpowiedzią na słowa biskupa.
Sojusz oczekuje, że biskup przedstawi publicznie swoje oskarżenie i podzieli się swoją wiedzą w tej sprawie z prokuraturą. Młodzieżówka SLD w liście otwartym do premiera Jarosława Kaczyńskiego napisała:"Wnioskujemy o objęcie obowiązkiem odprowadzania podatku do budżetu państwa wszystkich Związków Wyznaniowych i Kościołów oraz pracujących na ich rzecz kapłanów. Wierzymy, że przedstawiciele Kościołów i Związków Wyznaniowych, rozumiejąc trudną sytuację służby zdrowia, przyjmą z dużym entuzjazmem przedstawioną przez nas propozycję" - napisali członkowie Federacji Młodych Socjaldemokratów.
Zdaniem FMS, nieopodatkowanie Kościołów i księży - jako jedynej grupy społecznej w Polsce - to niewykorzystywanie potencjału.
- Opodatkować można na przykład ojca Tadeusza Rydzyka - mówi szef FMS Grzegorz Pietruczuk. - Rydzyk jest narodowym bohaterem PiS, a dysponuje ogromnymi środkami finansowymi i nie płaci podatków, więc niech zapłaci - dodaje.
FMS ocenia, że kwoty pochodzące z opodatkowania kościołów wystarczą nie tylko na podwyżki dla pielęgniarek, ale też np. dla nauczycieli.
W przypadku gdyby premier nie zdecydował się takie rozwiązanie FMS uważa, że "najwłaściwszym posunięciem" będzie dymisja rządu.
Kościoły jako osoby prawne są zobowiązane do płacenia podatków od przychodów, dochodów i majątku na zasadach przewidzianych dla osób prawnych. Wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych: z niegospodarczej działalności statutowej (np.: datków na "tacę") i z pozostałej działalności (w tym gospodarczej) przeznaczonej m.in. na cele kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywne oraz na konserwację zabytków, inwestycje sakralne - np. budowę kościołów.
Duchowni płacą ryczałt od przychodów związanych z pełnieniem funkcji duszpasterskich. Istnieje jednak możliwość zrzeczenia się opodatkowania ryczałtowego i wybór opodatkowania na zasadach ogólnych. Jeżeli duchowni uzyskują dochód na podstawie umowy o pracę są zobowiązani do płacenia podatku dochodowego na identycznych zasadach jak inne osoby uzyskujące tego typu dochody.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24