Samochód zabezpieczony w trakcie śledztwa przeciwko Sławomirowi Nowakowi trafi do Straży Granicznej

Autor:
mart/adso
Źródło:
PAP
Tusk o sprawie Nowaka: inscenizuje się proces i skazanie (wideo z 5.07.2021)
Tusk o sprawie Nowaka: inscenizuje się proces i skazanie (wideo z 5.07.2021)TVN24
wideo 2/6
TVN24Tusk o sprawie Nowaka: inscenizuje się proces i skazanie (wideo z 5.07.2021)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekaże Straży Granicznej warte około 400 tysięcy złotych auto, zabezpieczone w śledztwie przeciwko podejrzanemu o korupcję Sławomirowi Nowakowi. Stanie się to na podstawie tzw. ustawy covidowej. Range rover velar mógł być – według prokuratury – zakupiony z pieniędzy pochodzących z łapówek.

- Postanowieniem z dnia 30 września 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała nieodpłatnie Komendantowi Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie samochód marki Range Rover Velar, zabezpieczony w śledztwie prowadzonym przeciwko Sławomirowi N. podejrzanemu o żądanie oraz przyjmowanie wielomilionowych korzyści majątkowych – przekazała we wtorek Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Samochód zostanie fizycznie przekazany Straży Granicznej po uprawomocnieniu się postawienia, na które stronom postępowania przysługuje zażalenie. Prok. Skrzyniarz przypomniała, że przekazanie auta możliwe jest na podstawie znowelizowanych przepisów tzw. ustawy covidowej, która pozwala w stanie zagrożenia epidemicznego przekazać przedmioty zabezpieczone w śledztwach instytucjom, które walczą z pandemią.

Konferencja prokuratury na temat sprawy Sławomira Nowaka
Konferencja prokuratury na temat sprawy Sławomira NowakaTVN24

Auto warte 400 tysięcy złotych

Wartość przekazanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie samochodu to około 400 tysięcy złotych. Został on opisany 20 lipca 2020 roku podczas dokonanych przez CBA zatrzymań, w tym m.in. Sławomira Nowaka. Oddany Straży Granicznej range rover ma napęd na cztery koła, systemy wspomagające i silnik o mocy 300 koni mechanicznych. Auto zostało wyprodukowane w 2018 roku.

Sławomir NowakTVN24

Właścicielem samochodu jest podejrzany w śledztwie przeciwko Nowakowi trójmiejski biznesmen i przyjaciel byłego ministra transportu – Jacek P. Mężczyzna twierdził, że kupił pojazd na prośbę Nowaka za pieniądze pochodzące z łapówek i to Nowak miał go użytkować. Również u niego w domu znaleziono skrytki, w których ukryta była, w różnych walutach, równowartość około 4 mln zł, uznanych za pochodzące z przestępstw korupcyjnych zarzucanych Nowakowi.

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów, w tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowanie tą grupą, przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukrawtodoru, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, prania brudnych pieniędzy, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w rządzie Donalda Tuska. Nowak w areszcie przebywał od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.

W sierpniu tego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie ostatecznie uchylił decyzję o zastosowaniu wobec Sławomira Nowaka aresztu tymczasowego. Utrzymane w mocy zostały tylko wolnościowe środki zapobiegawcze, to jest zakaz opuszczania kraju, dozór policji. Uchylenie aresztu oznacza, że milion złotych wpłacony jako poręczenie majątkowe może zostać Nowakowi zwrócony.

Sławomir Nowak i poręczenie majątkowe ("Polska i Świat" z 17.06.2021)
Sławomir Nowak i poręczenie majątkowe ("Polska i Świat" z 17.06.2021)TVN24

Autor:mart/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości