Sprawa Sławomira Nowaka. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP
Sławomir Nowak i poręczenie majątkowe ("Polska i Świat" z 17.06.2021)
Sławomir Nowak i poręczenie majątkowe ("Polska i Świat" z 17.06.2021)TVN24
wideo 2/21
TVN24Sławomir Nowak i poręczenie majątkowe ("Polska i Świat" z 17.06.2021)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi Nowakowi. Były minister transportu odpowie za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą działającą w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz poinformowała, że akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi transportu został skierowany do sądu we wtorek. Razem z Sławomirem Nowakiem zostało oskarżonych 14 innych osób w postępowaniu dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej założonej i kierowanej przez byłego ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Były minister z 17 zarzutami

"Sławomir N. został oskarżony o popełnienie 17 przestępstw o charakterze kryminalnym, obejmujących założenie oraz kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym, mającą na celu popełnianie przestępstw korupcyjnych i płatnej protekcji" - podkreśliła prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

"Zarzuty wiążą się z żądaniem oraz przyjmowaniem jako Szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych 'Ukravtodor' korzyści majątkowych i ich obietnicy w łącznej kwocie przekraczającej 6,1 miliona złotych między innymi w zamian za wspieranie podmiotów w postępowaniach o udzielenie i realizację zamówień publicznych związanych z remontem dróg na Ukrainie. Sławomira N. oskarżono również o pranie brudnych pieniędzy w kwocie blisko 8 milionów złotych pochodzących z przestępstw" - tłumaczyła.

Sławomir NowakTVN24

Według śledczych Sławomir Nowak, pełniąc funkcję Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, przyjmował korzyści majątkowe w zamian za pomoc w uzyskaniu intratnych stanowisk i kontraktów w państwowych spółkach. "W tym wątku postępowania kwota przyjętych łapówek opiewa na nie mniej niż 320 000 złotych" - przekazała prokurator.

"Ustalenia postępowania wskazują również, że oskarżony Sławomir N. w zamian za korzyść majątkową w wysokości około 760 000 złotych miał podjąć się załatwienia sprawy poprzez zorganizowanie spotkania przedstawicieli spółki deweloperskiej z władzami miasta Gdańska" - oświadczyła prokurator.

Dodatkowo w akcie oskarżenia Sławomir Nowak został oskarżony o podżeganie lekarza z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie do wystawienia mu zaświadczeń lekarskich, którymi według prokuratury zamierzał posłużyć się do usprawiedliwienia swojej nieobecności w pracy na Ukrainie oraz o poświadczenie nieprawdy w dokumencie w celu legalizacji źródła pochodzenia posiadanych środków finansowych.

14 innych oskarżonych

Oprócz Sławomira Nowaka aktem oskarżenia objęto łącznie 14 osób, w tym trzech obywateli Ukrainy i obywatela Turcji. "Zarzuty przedstawione pozostałym oskarżonym dotyczą między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wręczania korzyści majątkowych, prania brudnych pieniędzy pochodzących z popełniania przestępstw, powoływania się na wpływy oraz poświadczania nieprawdy" - przekazała prokurator Skrzyniarz.

W trakcie śledztwa prokuratura zabezpieczyła mienie oskarżonych o łącznej wartości przekraczającej 4,6 mln zł. "W tym na mieniu Sławomira N. w wysokości około 1,5 miliona złotych, zabezpieczając środki pieniężne w kwocie około 500 000 złotych oraz ustanawiając hipotekę przymusową do kwoty 1 miliona złotych na nieruchomości Sławomira N. położonej w Gdańsku" - wyliczyła Skrzyniarz.

Sławomir NowakTVN24

"Wraz z aktem oskarżenia do dyspozycji sądu przekazane zostały zabezpieczone w toku postępowania środki finansowe w kwocie 506 200 dolarów, 530 200 euro oraz 30 000 złotych znalezione podczas przeszukania mieszkań, dzieła sztuki. W śledztwie zabezpieczono również luksusowy samochód range rover velar, obecnie wykorzystywany przez Straż Graniczną do realizowania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego" - podała prokurator.

Akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi Z.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie przypomniała, że w połowie lipca prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi Z., któremu zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez Sławomira Nowaka, żądanie korzyści majątkowej oraz przyjmowanie jej obietnicy, jak również czynienie przygotowań do prania pieniędzy pochodzących z przestępstw korupcyjnych.

"Do odrębnego rozpoznania prokuratura wyłączyła wątki związane z podejrzeniem popełnienia przestępstw podatkowych, jak też płatną protekcją. Postępowanie w tym zakresie prowadzone jest w sprawie, znajduje się na etapie gromadzenia materiału dowodowego" - dodała prokurator Skrzyniarz.

Sprawa Sławomira Nowaka

Były minister transportu w rządzie Donalda Tuska przebywał w areszcie od lipca ubiegłego roku. Został zatrzymany w Trójmieście przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W sierpniu Sąd Apelacyjny w Warszawie ostatecznie uchylił decyzję o zastosowaniu wobec niego aresztu tymczasowego. Utrzymane w mocy zostały tylko wolnościowe środki zapobiegawcze, tj. zakaz opuszczania kraju, dozór policji i poręczenie majątkowe w kwocie 1 mln zł. 

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości