IPN opublikował kolejną część swoich katalogów. Na stronach instytutu pojawiły się informacje m.in. o szefach NIK, NBP, KRRiT oraz europosłach. Wśród zarejestrowanych przez służby znaleźli się m.in. europosłowie Marek Siwiec, Dariusz Rosati i Marek Libicki. Wszyscy zapewnili już, że nie współpracowali ze służbami.
- Dzisiejsza publikacja to wynik kwerendy w archiwum IPN. Zgodnie z ustawą publikowaliśmy informacje o zachowanych dokumentach o osobach publicznych – powiedział w TVN24 rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.
IPN ujawnił katalogi co do europosłów, szefów NIK, NBP, Rady Polityki Pieniężnej, Prokuratorii Generalnej, KRRiT, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Praw Dziecka i kancelarii - prezydenta, premiera, Sejmu oraz Senatu, a także prezydenckich ministrów. Najwięcej zarejestrowanych przez służby PRL jest - według IPN - wśród europosłów.
Marek Siwiec
W związku z opublikowaniem przez IPN aktualizacji katalogów (...) oraz zawartej tam informacji o rzekomej rejestracji mojej osoby jako TW "Jerzy" przez organy bezpieczeństwa PRL, oświadczam, iż nie podejmowałem żadnej współpracy z wyżej wymienionymi. Marek Siwiec
Siwiec miał zostać zarejestrowany pod nr 32287 przez Wydz. III-1 WUSW Kraków jako TW pseudonim „Jerzy". W styczniu 1990 r. został wyeliminowany z powodu rezygnacji. Europoseł zaprzecza, jakoby współpracował z bezpieką.
- W tych dokumentach prawdziwe jest tylko moje nazwisko, data urodzenia i imiona rodziców. Nie współpracowałem z bezpieką - zapewnił w TVN24 Marek Siwiec. (PRZECZYTAJ WIADOMOŚĆ)
Dariusz Rosati
Informuję, że w 1998 roku oraz w 2004 roku składałem wymagane prawem oświadczenia lustracyjne, które nie zostały zakwestionowane przez Rzecznika Interesu Publicznego. Dariusz Rosati
Z katalogów wynika, że 18 lipca 1968 r. Rosati (na kartach i w dziennikach używa się jego włoskiego imienia Gaetano) został zarejestrowany jako kandydat na tajnego współpracownika w ramach sprawy sondażowo-wstępnej pod kryptonimem "Kajtek" przez wywiad. 20 listopada 1968 r. sprawę zakończono.
Europoseł SdPl Dariusz Rosati zaprzeczył, że podjął zobowiązanie do współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL. Oświadczył, że nie pisał dla tych służb sprawozdań i raportów, ani nie wiedział o nadaniu mu pseudonimu "Buyer". (PRZECZYTAJ WIADOMOŚĆ)
Marcin Libicki
Eurodeputowany PiS Marcin Libicki według notatki służbowej z dnia 08.09.1981 r. figuruje jako kontakt operacyjny. „Ze względu na liczną rodzinę i kontakty za granicą, wciągnięty został do współpracy przez Wydz. II KWMO w Poznaniu w charakterze KO. Wykorzystywany był również przez Wydz. VIII Dep. I z uwagi na posiadane kontakty w Radiu Wolna Europa” - podaje IPN. Marcin Libicki w Magazynie "24 godziny" na antenie TVN24 stwierdził, że nigdy nie współpracował z tajnymi służbami PRL.
- Byłem atrakcyjny dla służb bezpieczeństwa PRL, bo mój wuj pracował w Radiu Wolna Europa. Odmówienie mi paszportu i aresztowanie mówi samo za siebie o tym, jak był użyteczny dla wywiadu - powiedział TVN24 eurodeputowany PiS Marcin Libicki.(PRZECZYTAJ WIADOMOŚĆ)
Bernard Wojciechowski
Europoseł LPR Bernard Wojciechowski był według IPN przez cztery lata tajnym współpracownikiem kontrwywiadu - Instytut przywołuje zachowane w aktach jego "oświadczenie" oraz informację sporządzoną z rozmowy z nim przez oficera SB.
Stanisław Jałowiecki
Jako "konsultant" SB z 1973 r. występuje w katalogu IPN Stanisław Jałowiecki - eurodeputowany wybrany z listy Platformy Obywatelskiej, który w tym roku został ostatecznie uznany przez Sąd Najwyższy za "kłamcę lustracyjnego". Katalog IPN podaje, że w 1973 r. SB w Katowicach opisała go jako "zainteresowanie operacyjne", a w lipcu 1973 r. został przerejestrowany na kategorię "konsultant".
Wiesław Kuc
Pion gospodarczy SB zarejestrował w kwietniu 1989 r. europosła Samoobrony Wiesława Kuca jako kontakt operacyjny - wynika z katalogu IPN. Kuc został zdjęty z ewidencji po 10 miesiącach.
Kancelaria prezydenta
Według opublikowanych przez IPN informacji o pracownikach Kancelarii Prezydenta minister Maciej Łopiński był rozpracowywany przez SB w związku z udziałem w "Solidarności" i kolportażem ulotek. Minister Ewa Junczyk-Ziomecka była "zabezpieczona operacyjnie" przez wydział II stołecznej SB. O minister Małgorzacie Bochenek są jedynie akta paszportowe.
KRRiT
Spośród pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w katalogach Instytutu Pamięci Narodowej znajdują się informacje dotyczące dwóch jej członków z nominacji prezydenta: Piotra Boronia i Barbary Bubuli. Zachowały się co do nich m.in. akta paszportowe.
IPN uzupełnia katalogi
Według nowej ustawy lustracyjnej, która 15 marca weszła w życie, IPN miał w ciągu pół roku zacząć publikować katalogi osób pełniących funkcje publiczne; osób rozpracowywanych przez tajne służby PRL; funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa oraz osób zajmujących wysokie stanowiska w PRL. Spis osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL, zakwestionował w maju Trybunał Konstytucyjny.
25 września IPN opublikował pierwsze spisy osób publicznych, osób rozpracowywanych, funkcjonariuszy bezpieczeństwa oraz osób zajmujących wysokie stanowiska w PRL. Ukazały się wtedy dane: prezydenta RP, premiera i marszałków obu izb parlamentu, RPO, członków władz IPN, prokuratorów IPN i Prokuratury Krajowej, sędziów SN, TS, TK i NSA oraz prezesów sądów i szefów prokuratur. Ich teczki są jawne i dostępne w IPN dla każdego obywatela.
Z ujawnionego we wrześniu spisu 441 osób publicznych wynika, że jako swych współpracowników tajne służby PRL zarejestrowały osiem osób wymienionych w tym katalogu. To 4 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, 2 - Trybunału Konstytucyjnego i po jednym - Sądu Najwyższego i Trybunału Stanu. Przy większości osób była adnotacja "nie figuruje w zasobach IPN".( IPN: Rosati był pozyskany do współpracy z wywiadem PRL.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24