Senatorki KO chcą spotkania z minister rodziny w sprawie konwencji antyprzemocowej

morawiecki
Premier: skierowałem do TK wniosek o zbadanie zgodności konwencji antyprzemocowej z konstytucją
Źródło: TVN24

Senatorki Koalicji Obywatelskiej zwróciły się do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg o spotkanie. Miałoby być poświęcone konwencji antyprzemocowej, nazywanej stambulską. Ich zdaniem nie powinna być ona wypowiadana.

- My nie mamy żadnych wątpliwości, że zapisy konwencji stambulskiej, jako aktu Rady Europy przyjęte przez Rzeczpospolitą, są aktem, który zobowiązuje do stanowienia dobrego prawa, które będzie skutecznie chroniło wszystkie osoby dotknięte przemocą domową - mówiła na konferencji prasowej senator Ewa Matecka (KO). - Czekamy na spotkanie z panią minister Marleną Maląg, w zaproszeniu zostawiliśmy dowolność wyboru czasu takiego spotkania - dodała.

- Jako senatorki Koalicji Obywatelskiej chcemy wyjaśniać wątpliwości, których my nie mamy, na temat wypowiedzenia tej konwencji. Będziemy w swoich regionach robić spotkania merytoryczne w tej sprawie - dodała senator Halina Bieda (KO).

Senator Joanna Sekuła poinformowała, że w swoim okręgu zorganizowała publiczne czytanie konwencji. Według niej z głosów uczestników tych spotkań wynikało, że "konwencja jest takim dokumentem, który musi pozostać" i "nie ma żadnych przesłanek" by taki dokument wypowiadać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Konwencja antyprzemocowa

Konwencja Rady Europy z 2011 r., tzw. konwencja stambulska zobowiązuje władze do zwiększenia ochrony ofiar przemocy i do karania sprawców. Przemoc wobec kobiet - w tym przemoc psychiczna, fizyczna i seksualna, gwałt, stalking, okaleczanie żeńskich organów płciowych, zmuszanie do małżeństwa, aborcji i sterylizacji - jest w niej uznana za przestępstwo. Konwencja zakłada, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

Polska ratyfikowała konwencję w 2015 r.

Wniosek o wypowiedzenie konwencji

W lipcu minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny, pracy i polityki społecznej wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji. Według ministra sprawiedliwości "w warstwie ideologicznej jest ona niezgodna z Konstytucją RP i polskim porządkiem prawnym".

Ziobro złożył wniosek o wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej
Źródło: TVN24

Premier chce, by Trybunał zbadał zgodność konwencji z konstytucją

Premier Mateusz Morawiecki skierował w lipcu wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania konwencji z konstytucją. Szef rządu wskazał, że "w dyskusji publicznej wiele osób formułuje poważne zarzuty w stosunku do konwencji stambulskiej, a mianowicie, że godzi ona w nasz porządek prawny, że ma ideologiczne podłoże, niewłaściwie definiuje realne źródła przemocy wobec kobiet i nie dostarcza skutecznych narzędzi do walki z przemocą domową". Wskazał ponadto, że wniosek zawiera też pytanie "dotyczące właściwego interpretowania, przetłumaczenie słowa 'gender', które zostało przetłumaczone na język polski jako płeć społeczno-kulturowa".

Cele, zobowiązania i zastosowanie. RPO o konwencji antyprzemocowej >>>

O zaprzestanie podważania autorytetu konwencji stambulskiej i zaniechania wszelkich prac zmierzających do jej wypowiedzenia przez Polskę wezwał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

Czytaj także: