Polska

Senator Pinior: Są dowody na więzienia CIA w Polsce. Musimy współpracować z Europejskim Trybunałem

Polska

Pinior: W Polsce były więzienia CIA
tvn24Pinior twierdzi, że istnieją dowody na istnienie więzień CIA w Polsce

Tym panom Polska myli się z Azerbejdżanem - w taki sposób senator Józef Pinior (PO) skomentował we "Wstajesz i wiesz" zapowiedź szefa MSZ i rzecznika rządu, że Polska będzie teraz ostrożna w przekazywaniu Trybunałowi w Strasburgu informacji na temat więzień CIA. - Nie możemy nie współpracować z Trybunałem - zaznaczył Pinior.

Pinior, który był członkiem komisji w PE badającej obecność w Polsce tajnych więzień CIA, podkreślił, że jest wystarczająco dużo zgromadzonych dowodów na to, że w Polsce istniały więzienia CIA zorganizowane w oparciu o zgodę rządu Leszka Millera. Ma je również polska prokuratura.

Pinior podkreślił, że ośrodek CIA nie miał w Polsce żadnej podstawy prawnej ani w przepisach krajowych, ani międzynarodowych.

- Istniał poza prawem, istniał nielegalnie - uważa senator PO.

Jego zdaniem więzienia CIA były odpryskiem sojuszu strategicznego między Polską a USA.

Więzienia CIA nas kompromitują

- To, że współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi w walce z terroryzmem nie oznacza, że stosujemy metody, które są nielegalne, zakazane przez polską konstytucję, że stosujemy tortury i zatrzymujemy kogoś bez podstaw prawnych - zaznaczył Pinior.

Ponieważ to - jak dodał - kompromituje nas jako państwo demokratyczne.

Przypomniał, że więzienia CIA nie funkcjonowały na terenie USA czy sojusznika tego kraju Wielkiej Brytanii.

- Funkcjonowały w Polsce, bo polscy politycy byli usłużni i nie wiedzieli na czym polega liberalna demokracja - ocenił Pinior.

"To szokujące"

Senator PO ostro skrytykował wiceszefa MSZ i rzecznika rządu za stwierdzenia, że Polska będzie ostrożniejsza w przekazywaniu informacji Trybunałowi w Strasburgu, gdyż należy się liczyć, że staną się one publicznie dostępne.

- Tym panom Polska myli się z Azerbejdżanem. Polska nie ma takiej możliwości jako kraj demokratyczny, żeby nie współpracować z Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu - powiedział Pinior.

Tym bardziej, że jak zaznaczył, Polska w sprawie więzień CIA jest ośmieszana i napiętnowana jako kraj autorytarny.

Nie możemy więc - jak dodał - stosować strategii, że nie współpracujemy z Trybunałem w Strasburgu.

- To szokujące, urzędnicy, którzy się w tej sprawie wypowiadali na gorąco, muszą przemyśleć, jaki ustrój panuje w Polsce po 1989 r. - podkreślił.

W jego opinii teraz powinniśmy dalej współpracować z Trybunałem, i pokazać, że jesteśmy twardym rdzeniem UE, który rozumie, czym są normy demokratyczne.

Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił rozpoznawanie skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce.

Polski rząd wnioskował o ograniczenie publicznego dostępu do całości przekazanych w sprawie dokumentów, argumentując, że ich jawność mogłaby naruszyć dobro prowadzonego od sierpnia 2008 roku postępowania polskiej prokuratury w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.

Autor: MAC/ ola/k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości