Polska

Marszałkiem Seniorem będzie Michał Seweryński

Polska

tvn24Michał Seweryński nowym Marszałkiem Seniorem

Senator Michał Seweryński (PiS), a nie Barbara Borys-Damięcka (PO) poprowadzi jako marszałek senior pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji. Borys-Damięcka ze względu na stan zdrowia nie będzie mogła przewodniczyć posiedzeniu - poinformowała Kancelaria Senatu.

W czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska poinformowała, że 12 listopada odbędą się pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu. Powiedziała też, że marszałkiem seniorem został wyznaczony w Sejmie poseł Kornel Morawiecki, natomiast marszałkiem seniorem do prowadzenia pierwszego posiedzenia obrad Senatu - Barbara Borys-Damięcka.

Seweryński zastąpi Borys-Damięcką

"Senator Barbara Borys-Damięcka w piśmie przekazanym prezydentowi Andrzejowi Dudzie podziękowała za powołanie jej na Marszałka Seniora pierwszego posiedzenia Senatu IX kadencji zwołanego na 12 listopada 2015 roku, jednak poinformowała, że ze względu na przebytą operację kręgosłupa, która czasowo uniemożliwia jej poruszanie się, nie będzie w stanie wypełnić obowiązków przewidzianych w Regulaminie Senatu dla Marszałka Seniora" - napisało biuro prasowe Kancelarii Senatu w piśmie. W związku z tym oświadczeniem obowiązki marszałka seniora pełnić będzie senator Michał Seweryński.

Pierwsze posiedzenie Senatu

W trakcie inauguracyjnego posiedzenia prezydent w krótkim przemówieniu otwiera posiedzenie Senatu i powołuje marszałka seniora spośród najstarszych wiekiem senatorów. Jeśli prezydent nie może być obecny, pierwsze posiedzenie Senatu otwiera marszałek senior. Najpierw on składa ślubowanie, następnie powołuje spośród najmłodszych wiekiem senatorów trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia. Przy ich pomocy odbiera ślubowanie od senatorów obecnych na posiedzeniu. Po tej uroczystości przeprowadzany jest wybór marszałka Senatu. Nowy marszałek składa oświadczenie o przyjęciu tej funkcji i przejmuje prowadzenie obrad, następnie wybierani są również wicemarszałkowie (nie więcej niż czterech) oraz sekretarze Senatu.

Karczewski marszałkiem Senatu?

Kandydatem PiS na marszałka Senatu będzie najprawdopodobniej Stanisław Karczewski, a Grzegorz Czelej i Adam Bielan - na wicemarszałków. Na stanowisko wicemarszałka Senatu PiS chce zgłosić również kobietę, wymienia się nazwiska Marii Zofii Koc lub Alicji Zając. PO na funkcję wicemarszałka może zgłosić Bogdana Borusewicza. Zgodnie z Regulaminem Senatu izba wybiera marszałka spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, w głosowaniu tajnym, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów. W podobny sposób Senat wybiera też nie więcej niż czterech wicemarszałków. Również w czwartek, 12 listopada o godz. 9 senatorowie IX kadencji odbiorą zaświadczenia o wyborze. Wręczy je w Senacie przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

Autor: mart/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości