Senat za zniesieniem obowiązku szkolnego dla 6-latków

Senat za zniesieniem obowiązku szkolnego dla 6-latków
Senat za zniesieniem obowiązku szkolnego dla 6-latków
tvn24
Senat przyjął nowelizację ustawytvn24

Senat opowiedział się zniesieniem obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków popierając nowelizację ustawy o systemie oświaty. Nie zaproponował żadnych poprawek do niej. Nowela trafi teraz do prezydenta.

Za przyjęciem nowelizacji bez poprawek głosowało w czwartek 59 senatorów, 21 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej senatorowie nie zgodzili się na odrzucenie nowelizacji.

O przyjęcie noweli bez poprawek wnioskowała większość senackich Komisji: Nauki, Edukacji i Sportu oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. O odrzucenie nowelizacji wnioskowała mniejszość obu komisji.

Przegłosowanie wniosku o przyjęcie nowelizacji bez poprawek oznacza, że poprawki zgłoszone podczas debaty nie były głosowane przez izbę.

Obowiązek dla 7-latków

Zgodnie z nowelizacją - której projekt przygotowali posłowie PiS - dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

Nowelizacja przewiduje, że od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Nowelizacja ma też umożliwić rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy w tym roku szkolnym posłali je do I klasy, ponowne zapisanie ich do I klasy w przyszłym roku. Rodzice będą mieli czas na złożenie takiego wniosku do 31 marca. Dziecko, którego rodzice tak zdecydują, nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym promocji do klasy II. Do końca roku szkolnego będzie obowiązane kontynuować naukę w klasie I lub korzystać z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym.

Szacunki ministerstwa

MEN szacuje, iż we wrześniu 2016 r., oprócz dzieci siedmioletnich - którym w tym roku jako sześciolatkom odroczono obowiązek szkolny (jest ich 91 tys., czyli 21 proc. rocznika) - do I klasy trafi ok. 10-15 proc. sześciolatków, których rodzice będą chcieli skorzystać z tego, że klasy będą mniej liczne oraz 10-15 proc. dzieci, będących obecnie w klasach I, które na wniosek rodziców będą zapisane ponownie do klas I.

Analogiczne prawo do powtórzenia roku na wniosek rodziców otrzymają też dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. obecnie uczące się w II klasie. Dzieci te są pierwszą grupą, która rozpoczęła obowiązkowo naukę w szkole w wieku sześciu lat. Nowelizacja przesuwa o trzy lata - do 2019 r. - wejście w życie przepisów nakazujących samorządom przekształcanie oddziałów przedszkolnych w szkołach w przedszkola i w ten sposób utworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, samorządy na takie przekształcenie mają czas do 1 września 2016 r. Według resortu edukacji samorządy sygnalizują, że nie są w stanie tego zrobić w tym czasie m.in. ze względu na inne wymagania stawiane szkołom i przedszkolom; w efekcie zapowiadają likwidację oddziałów przedszkolnych.

W związku ze zwiększeniem liczby dzieci w edukacji przedszkolnej poprzez pozostawienie w niej sześciolatków zwiększona ma być w 2016 r. kwota dotacji z budżetu dla samorządów na jednego przedszkolaka z 1305 zł na 1370 zł.

Kuratorzy podlegli MEN

Nowelizacja wprowadza też zmiany w nadzorze pedagogicznym. Zgodnie z nią minister edukacji ma otrzymać prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty. Obecnie prawo powoływania i odwoływania ich przypisane jest wojewodzie - z zastrzeżeniem, że ma się ono odbywać za zgodą ministra edukacji.

Wyłonienie kandydatów na stanowisko kuratora tak jak teraz odbywać się ma na drodze konkursu ogłoszonego przez wojewodę. Osoba ubiegająca się o stanowisko kuratora będzie musiała legitymować się co najmniej siedmioletnim stażem pracy jako nauczyciel, nie będzie jednak musiała mieć doświadczenia w nadzorze pedagogicznym. Szczegóły konkursu ma regulować rozporządzenie ministra. Osoby powołane na stanowisko kuratora oświaty, na mocy dotychczasowych przepisów, będą zajmowały stanowiska nie dłużej niż przez trzy miesiące od dnia wejście w życie nowych przepisów. Wojewodowie w terminie 14 dni od wejścia w życie noweli mają ogłosić konkursy na stanowiska kuratorów.

Prawo weta

Nowelizacja przywraca kuratorowi prawo weta wobec decyzji samorządów o likwidacji szkół. Dotąd, choć kuratorzy mają obowiązek zaopiniować uchwały samorządów o zamiarze likwidacji szkoły, przedszkola lub innej placówki oświatowej, to ich opinia nie była wiążąca dla samorządów.

Przywrócony zostaje też być obowiązek uzyskania pozytywnej opinii kuratora w przepadku udzielenia przez samorząd zezwolenia na założenie przez osobę fizyczną lub prawną publicznej szkoły lub placówki oświatowej. Ma to na celu uniemożliwienie ewentualnej próby zastąpienia szkoły prowadzonej przez samorząd publiczną szkołą prowadzoną przez inny podmiot.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przywrócenie rodzicom prawa wyboru, czy dziecko rozpoczyna naukę w szkole w wieku sześciu czy siedmiu lat, zapowiedziała premier Beata Szydło w swoim sejmowym expose. Zaznaczyła wówczas, że odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków będzie przeprowadzone w ciągu pierwszych 100 dni rządu. Powrót do obowiązku szkolnego od siódmego roku życia był też jednym z haseł wyborczych PiS w kampanii wyborczej.

Stopniowe obniżanie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat trwa w Polsce od 2009 r. Przez pierwszych pięć lat decyzję o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat, podejmowali rodzice. 1 września tego roku po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej poszedł obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich, czyli urodzonych w 2009 r. Rok wcześniej - we wrześniu ub. roku - obok siedmiolatków do I klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków.

Autor: dln//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rozpoczęły się rozmowy delegacji USA i Ukrainy - przekazał ukraiński minister obrony Rustem Umierow. Amerykanie i Ukraińcy spotkali się w niedzielę w Arabii Saudyjskiej na drugiej turze negocjacji w sprawie wojny wywołanej przez Rosję. Na poniedziałek z kolei zaplanowane są rozmowy delegacji z Waszyngtonu i Moskwy.

Rozpoczęły się rozmowy

Rozpoczęły się rozmowy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu, głównego politycznego rywala prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. W związku z jego zatrzymaniem od środy w różnych częściach kraju trwają protesty. Tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych formalnie odsunęło w niedzielę od władzy aresztowanego burmistrza.

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Donald Tusk stwierdził w niedzielę, że "komentatorzy" uznający prokurator Ewę Wrzosek za "politycznie zaangażowaną", "imponowali powściągliwością, kiedy na prezesów sądów, trybunałów, banków, mediów i prokuratury PiS mianował radykalnie neutralnych fachowców".

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Źródło:
tvn24.pl

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na drodze krajowej numer 24 w Przytocznej (Lubuskie) motocyklista potrącił policjanta, który próbował zatrzymać go do kontroli drogowej. Kierujący uciekł z miejsca wypadku. Funkcjonariusz trafił do szpitala.

Motocyklista potrącił policjanta i uciekł

Motocyklista potrącił policjanta i uciekł

Źródło:
tvn24.pl

Zawalił się zabytkowy most na rzece Tag w centralnej Hiszpanii. Jak poinformowały lokalne władze, do uszkodzenia doszło w niedzielną noc. Most pochodził z XV wieku i został założony na konstrukcji pochodzącej z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Źródło:
El Pais, La Razon

Około 30 psów ewakuowali pracownicy schroniska z powodu szybko rozprzestrzeniającego się w pobliżu ognia. Zaczęło się od pożaru traw, ale płomienie uszkodziły też skrzynkę elektryczną i instalację gazowa. Jak mówi strażak, płomień sięgał 12 metrów.

Zaczęło się od pożaru traw, płomień miał 12 metrów. Ewakuowali psy ze schroniska

Zaczęło się od pożaru traw, płomień miał 12 metrów. Ewakuowali psy ze schroniska

Źródło:
TVN24

Tragiczny wypadek w miejscowości Maciejów Stary na Lubelszczyźnie. Samochód osobowy uderzył w drzewo. Nie żyje 18-letnia pasażerka, a 19-letni kierowca walczy o życie w szpitalu.

Tragiczny wypadek. Zginęła 18-latka, 19-latek walczy o życie

Tragiczny wypadek. Zginęła 18-latka, 19-latek walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Każdy Polak rocznie wytwarza średnio ponad 370 kilogramów śmieci komunalnych. Najwięcej mieszkańcy Opolszczyzny - wynika z raportu Instytutu Ochrony Środowiska. Ich ilość jest niemalże dwukrotnie większa, niż w regionie wytwarzającym najmniej śmierci w kraju.

W tym województwie mieszkańcy śmiecą najbardziej

W tym województwie mieszkańcy śmiecą najbardziej

Źródło:
PAP

Trzykrotnie pokonał partię prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w wyborach lokalnych i jest typowany na jego głównego rywala w następnych wyborach prezydenckich w Turcji. Jego zatrzymanie wyprowadziło tłumy na ulice w wielu częściach kraju. Kim jest burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu? I czy rząd Erdogana próbuje właśnie "wyeliminować rywala"?

Ekrem Imamoglu. Kim jest człowiek, którego boi się Erdogan 

Ekrem Imamoglu. Kim jest człowiek, którego boi się Erdogan 

Źródło:
bbc, PAP, AP, The Economist, CNN

Chłopiec siedział z przodu. Ojciec nagle zahamował, bo auto z przodu skręcało. Wtedy od tyłu wjechał w nich inny kierowca. W efekcie siedmiolatek uderzył głową w przednią szybę. Trafił do szpitala.

Siedmiolatek rozbił głową przednią szybę. Nie był zapięty w foteliku

Siedmiolatek rozbił głową przednią szybę. Nie był zapięty w foteliku

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański departament obrony wszczął dochodzenie z wykorzystaniem wykrywaczy kłamstw, aby odszukać pracowników odpowiedzialnych za wyciek informacji - przekazał Bloomberg. W piątek Pentagon odwiedził Elon Musk, miliarder i bliski współpracownik Donalda Trumpa. Wcześniej "New York Times" donosił, że Musk ma być zapoznany z amerykańskimi planami na wypadek wojny z Chinami. Zaprzeczył temu między innymi sam prezydent USA.

Badania wykrywaczem kłamstw w Pentagonie po wizycie Elona Muska

Badania wykrywaczem kłamstw w Pentagonie po wizycie Elona Muska

Źródło:
PAP

Policjanci z Piaseczna ukarali wysokim mandatem kierowcę lamborghini, który testował możliwości swojego auta na trasie S7. 47-latek pędził niemal 200 kilometrów na godzinę.

Testował możliwości lamborghini na trasie S7

Testował możliwości lamborghini na trasie S7

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Papież Franciszek pokazał się na balkonie szpitala, by pozdrowić i pobłogosławić wiernych. W niedzielę, po ponad pięciu tygodniach, opuścił rzymską Poliklinikę Gemelli.

Papież pokazał się wiernym. Pierwszy raz po tygodniach

Papież pokazał się wiernym. Pierwszy raz po tygodniach

Źródło:
TVN24, PAP

Negocjacje w sprawie potencjalnego kontraktu między operatorem internetu satelitarnego Starlink Elona Muska a włoskim rządem utknęły w martwym punkcie, co odzwierciedla szersze napięcia geopolityczne - przekazał minister obrony Włoch Guido Crosetto. Możliwa umowa wywołała krytykę ze względu na kwestie bezpieczeństwa narodowego.

Fiasko rozmów w sprawie Starlinków. Minister mówi o "martwym punkcie"

Fiasko rozmów w sprawie Starlinków. Minister mówi o "martwym punkcie"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie przytacza słowa Władisława Surkowa, byłego bliskiego doradcy Władimira Putina, który zapowiedział, że Rosja "będzie rozszerzać się we wszystkich kierunkach". Eksperci zwracają uwagę, że wypowiedzi Surkowa na temat roszczeń Rosji zaprzeczają niedawnym ocenom wysłannika USA ds. Bliskiego Wschodu Steve'a Witkoffa.

Były doradca Putina: Rosja będzie rozszerzać się we wszystkich kierunkach

Były doradca Putina: Rosja będzie rozszerzać się we wszystkich kierunkach

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w części Europy notowane są obfite opady, związane z wirem niżowym Martinho. Deszcz prognozowany jest także na kolejne dni, lokalnie na południu kontynentu mogą pojawić się podtopienia. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy podobne zagrożenia mogą pojawić się w Polsce i ile deszczu może spaść u nas.

Na południu Europy szykują się podtopienia. Co z Polską?

Na południu Europy szykują się podtopienia. Co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

To jest robienie jakiejkolwiek sensacji wokół kandydata na prezydenta, bo nie można nic na niego znaleźć - przekonywał w "Kawie na ławę" poseł PiS Bartosz Kownacki, komentując informację o książce Karola Nawrockiego o "Nikosiu". Kandydat PiS nie tylko napisał ją jako Tadeusz Batyr, ale także twierdził, że z autorem spotkał się osobiście i udzielił w mediach kilku wywiadów, w których pod pseudonimem zachwalał sam siebie, a następnie jako ten autor chwalił Nawrockiego.

Karol Nawrocki jako Tadeusz Batyr. Doradca prezydenta: to autoironiczna gra

Karol Nawrocki jako Tadeusz Batyr. Doradca prezydenta: to autoironiczna gra

Źródło:
TVN24
Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o płomiennym love story "Queer" z Danielem Craigiem - byłym odtwórcą Jamesa Bonda - w roli głównej oraz o aktorskiej wersji baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Źródło:
tvn24.pl