1 czerwca dzieci i młodzież podyskutują w Sejmie o tym, w jaki sposób przełomowe wydarzenia w historii Polski: Bitwa Warszawska 1920 r., Zbrodnia Katyńska, Sierpień 1980 r., wpłynęły na dzieje ich miejscowości i ich mieszkańców. Właśnie ruszyła rekrutacja dla chętnych.
Organizowany od 1994 r. Sejm Dzieci i Młodzieży tradycyjnie odbywa się 1 czerwca. 5 marca rozpoczęła się rekrutacja do jego dwudziestej szóstej sesji. Tegoroczny temat brzmi: "W jaki sposób przełomowe wydarzenia w historii Polski: Bitwa Warszawska 1920 r., Zbrodnia Katyńska, Sierpień 1980 r., wpłynęły na dzieje mojej miejscowości i jej mieszkańców".
W rekrutacji mogą brać udział dwuoswobowe zespoły w wieku od 13 do 17 lat, których członkowie uczą się w tej samej szkole. Zespoły mogą rejestrować się do 3 kwietnia, a na wykonanie zadania rekrutacyjnego mają czas do 8 kwietnia.
Zadanie rekrutacyjne polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu projektu, którego efektem będzie do wyboru: film, album rodzinny lub miasta, trasa pieszej lub rowerowej wycieczki. Młodzież może zdecydować się też na inne formy. Ważne, by pokazała w swoim projekcie, w jaki sposób wydarzenia z polskiej historii (Bitwa Warszawska, Zbrodnia Katyńska, powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność") miały wpływ na losy ich miejscowości i jej mieszkańców.
Historia zdominowała debatę
Do 2009 r. o otrzymaniu mandatu i udziale w Sejmie Dzieci i Młodzieży decydował konkurs literacki. Od dziesięciu lat uczestnicy pracują w zespołach dwuosobowych. Muszą wykonać zadaną pracę społeczną, np. w 2010 r. była to szkolna debata o samorządności uczniowskiej, a w 2011 r. – promowanie idei wolontariatu.
W ostatnich latach tematykę młodzieżowego Sejmu zdominowały tematy historyczne.
W 2016 roku debata dotyczyła miejsc pamięci, ale w trakcie obrad nie brakowało ostrych w ocenach odniesień do bieżącej polityki: Trybunału Konstytucyjnego, uchodźców czy Komitetu Obrony Demokracji. Dyskusja stała się okazją do politycznych manifestów.
W 2017 roku tematem przewodnim była "Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej". Uczniowie rozmawiali ustawie z 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Musieli odnaleźć w swoim otoczeniu miejsce, którego nazwa powinna zostać zgodnie z ustawą zmieniona.
Młodzieżowy Sejm podzielony
W 2018 roku SDiM nie spotkał się 1 czerwca. Posiedzenie odwołano ze względu na trwający w Sejmie protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Zamiast posiedzenia Sejmu w czerwcu na Uniwersytecie Warszawskim zorganizowano obrady Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Po decyzji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o przełożeniu obrad na wrzesień młodzi zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce i sami zorganizować posiedzenie.
W wydarzeniu wzięło udział kilkuset nastolatków, w tym ok. 150 osób, które miały brać udział w SDiM, a oprócz nich przedstawiciele wielu młodzieżowych samorządów – miejskich i wojewódzkich. Tematem obrad parlamentu uczynili demokrację i wykluczenie. Sporo uwagi poświęcili kwestiom osób z niepełnosprawnościami. Ich gośćmi byli m.in. uczestnicy protestu w Sejmie.
Tuż przed obradami na koncie Kancelarii Sejmu na Twitterze opublikowano wpis atakujący organizatorów: "Jako 24-krotny organizator widzimy, że tę wartościową markę wzięli na cel łowcy zysków politycznych i wizerunkowych. Drodzy posłowie SDiM, młodzieżowy Sejm jest jeden i nie dajcie się mamić, że 'obrady na uchodźstwie' to dobra oferta".
W ubiegłym roku młodzież dyskutowała o posłach na Sejm II RP.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP