Podwyżki dla parlamentarzystów. "Zaskakuje mnie, że są na tyle bezczelni"

Źródło:
TVN24
Gdula o podwyżce wynagrodzeń dla posłów: wolałbym podnieść rękę przeciw, ale to rozwiązanie jest dobre
Gdula o podwyżce wynagrodzeń dla posłów: wolałbym podnieść rękę przeciw, ale to rozwiązanie jest dobreTVN24
wideo 2/5
"Wolałby podnieść rękę przeciw, nie wystawiać tyłka do bicia, ale to rozwiązanie jest dobre"TVN24

To jest wyciągnięcie tego tematu z konfliktu politycznego i ustanowienie pensji na poziomie przyzwoitym, ale to nie są złote spadochrony - ocenił w "Ławie polityków" w TVN24 poseł Lewicy Maciej Gdula, który zagłosował za przyjęciem ustawy podwyższającej wynagrodzenia między innymi parlamentarzystom. Paweł Kukiz z klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 powiedział, że "to rzecz bulwersująca", że posłowie przyznają sobie podwyżki, gdy mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym.

Sejm przyjął w piątek przepisy, które zakładają między innymi podwyższenie wynagrodzenia parlamentarzystom i najwyższym urzędnikom państwowym. Pensję miałaby otrzymywać także pierwsza dama. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Za przyjęciem nowelizacji obejmującej podwyżki głosowało 386 posłów, przeciw było 33, a 15 wstrzymało się od głosu. Przeciwko ustawie było dziewięciu posłów z Koalicji Obywatelskiej, siedmiu z Lewicy, sześciu z klubu PSL-Kukiz’15 i 11 z Konfederacji.

"To nie są złote spadochrony"

Poseł Lewicy Maciej Gdula powiedział w niedzielę w "Ławie polityków", że "jeżeli chodzi o podwyżki dla posłów, to można powiedzieć, że jest to skandal, bo jest to skandal strukturalny".

- Zawsze, kiedy posłowie będą decydować o własnych zarobkach, to zawsze będzie to budzić duże emocje i dużą niechęć. To są jedyni pracownicy, którzy sami sobie przyznają pensje i w dodatku robią to za pieniądze podatników - ocenił.

Dodał, że "dlatego ten projekt jest tak potrzebny, tak ważny, bo on wiąże na stałe pensje posłów ze średnią krajową". - Dzięki temu kwestia wynagrodzeń poselskich nie będzie już nigdy przedmiotem gry politycznej - przekonywał Gdula.

- Kiedy był lepszy czas? Kiedy rosły pensje i gospodarka się rozwijała trafił w 2017 roku na chwilę do debaty publicznej temat podwyżek pensji dla posłów, które nie rosły przez dziesięć lat. (...) Była taka niechęć do tego projektu, że PiS go wycofał. W 2018 roku obniżył jeszcze o 20 procent pensje. Polakom rosło przez 10 lat, posłom spadało - mówił poseł Lewicy.

Dodał, że po zmianach pensje posłów będę odpowiadały pensjom kierowników oddziałów banku. - Uważam, że to nie jest bardzo wysoka pensja. To nie jest żaden złoty spadochron - ocenił.

Przyznał, że "wolałby podnieść rękę przeciw, nie mieć tych pieniędzy, nie mieć problemu, nie wystawiać tyłka do bicia teraz". Zaznaczył jednak, że "to rozwiązanie jest dobre, bo jest wreszcie systemowe". - To jest wyciągnięcie tego tematu z konfliktu politycznego i ustanowienie tych pensji na poziomie przyzwoitym, ale to nie są złote spadochrony - ocenił poseł Lewicy.

Kulesza: wszystko było za plecami Konfederacji
Kulesza: wszystko było za plecami KonfederacjiTVN24

"Wszystko było za plecami Konfederacji"

Poseł Konfederacji Jakub Kulesza powiedział, że jego koło było jedynym, które w całości głosowało przeciw temu projektowi. - Byłem zdumiony, gdy w piątek rano media poinformowały, że ten projekt był konsultowany z wszystkimi parlamentarnymi siłami, za zgodą wszystkich parlamentarnych ugrupowań. Widocznie dogadały się tylko cztery kluby poselskie bez zaznajomienia z tematem koła Konfederacji - dodał.

Jak mówił, na początku kadencji na Konwencie Seniorów zaproponował, że jeśli pojawi się temat zmian w sposobie wynagradzania parlamentarzystów, członków rządu, żeby omówić go na Konwencie. - Tak się nie stało, wszystko było za plecami Konfederacji - zauważył Kulesza.

Wyjaśnił, że Konfederacja "była przeciw, ale nie dlatego, że sprzeciwia się związaniu pensji posła, czy ministra ze średnią krajową", ale dlatego, że ustawa zakłada podniesienie subwencji partyjnej aż o 50 procent i to w czasie kryzysu związanego z rządowym lockdownem.

Dodał, że subwencja sprawia, że małym ugrupowaniom trudno jest powstawać i wejść na rynek polityczny.

Kukiz: zaskakuje mnie, że są na tyle bezczelni
Kukiz: zaskakuje mnie, że są na tyle bezczelniTVN24

"Zaskakuje mnie, że są na tyle bezczelni"

Paweł Kukiz z klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 powiedział, że "mimo wszystkich tarć w Sejmie w jednej sprawie ten PO-PiS jest jednomyślny, mianowicie przyznawania sobie podwyżek".

- Natomiast zaskakuje mnie to, że są na tyle bezczelni, że przyznają sobie podwyżki, uchwalają ustawy, już nie wspomnę o całym sposobie procedowania, tempie procedowania w jeden dzień, w dniu, kiedy GUS ogłasza, że gospodarka skurczyła się o dziewięć procent w drugim kwartale, że te podwyżki przyznają sobie wtedy, gdy mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym, gdy ludzie tracą pracę, gdy przedsiębiorcy żyją w niepewności. To jest naprawdę rzecz bulwersująca - mówił.

Pytany, czy jest w ogóle przeciwko podwyżkom, czy w tym konkretnie momencie, Kukiz odparł, że "w tym momencie, to jest dla niego rzecz skandaliczna". Dodał, że ta sprawa wymaga regulacji chociażby po to, by wypłaty posłów były ściśle związane z pensjami obywateli.

Ocenił, że należy ten problem przedyskutować, ale w jakiejś cywilizowanej formie, rozciągniętej w czasie.

Halicki: potrzebna jest dyskusja, która nie wzbudzałaby aż tak negatywnych emocji
Halicki: potrzebna jest dyskusja, która nie wzbudzałaby aż tak negatywnych emocjiTVN24

Halicki: Koalicja Obywatelska powinna jeszcze raz rozważyć decyzję

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki powiedział, że jeżeli nawet decyzja jest uzasadniona, ale nie jest przedyskutowana, nie jest akceptowana, a ten tryb ekspresowy wyraźnie te emocje wzbudził, "to można powiedzieć tylko: przepraszam i jeszcze raz rozważyć tę decyzję".

- Nie chcę uprawiać taniego populizmu. Ja znam warunki parlamentarzystów w innych krajach, nawet nam bardzo bliskich, sąsiednich. One są zdecydowanie lepsze, natomiast czas pandemii i kryzysu jest rzeczywiście momentem złym - zaznaczył.

Ocenił jednak, że rozwiązanie systemowe jest potrzebne. - Nadzieja, jeżeli tak można powiedzieć, jest w Senacie, ale to Platforma i Koalicja Obywatelska powinna tę decyzję rozważyć raz jeszcze - powiedział Halicki.

- Potrzebna jest dyskusja, która nie wzbudzałaby aż tak negatywnych emocji, również wśród wyborców - dodał.

Kopcińska: ta sprawa wymaga uregulowania w transparentnym procesie
Kopcińska: ta sprawa wymaga uregulowania w transparentnym procesieTVN24

Kopcińska: ta sprawa wymaga uregulowania w transparentnym procesie

Europosłanka PiS Joanna Kopcińska powiedziała, że "kwestia pieniędzy zawsze budzi duże emocje, kwestia pieniędzy dla polityków tym bardziej". - Niewątpliwie ta sprawa wymaga uregulowania i wymaga tego, żeby finanse przeznaczane dla polityków były (uregulowane - red.) w jak najbardziej transparentnym procesie - oceniła. Dodała, że rozmawiać trzeba i dobrze, że dzisiaj również na ten temat rozmawiamy.

Zaznaczyła, że w ustawie jest mowa nie tylko o wzroście wynagrodzenia dla posłów, ale również dla samorządowców, którzy często pracują więcej niż na jeden etat z wielką odpowiedzialnością finansową. - To są również wynagrodzenia dla wiceministrów, którzy obecnie zarabiają zdecydowanie miej niż ich wicedyrektor w danym departamencie - dodała.

Autorka/Autor:js/ks

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Założyciel WikiLeaks Julian Assange został zwolniony z brytyjskiego więzienia i opuścił Wielką Brytanię na pokładzie samolotu. Wcześniej właściciel demaskatorskiego portalu zawarł ugodę z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, który go ścigał za ujawnienie setek tysięcy poufnych dokumentów.

Założyciel WikiLeaks Julian Assange zwolniony z brytyjskiego więzienia

Założyciel WikiLeaks Julian Assange zwolniony z brytyjskiego więzienia

Źródło:
PAP

- Od razu się zatrzymałem, patrzę na prawa stronę, otworzyłem drzwi i słyszę krzyk i płacz. Były tam dwie dziewczynki, jedna się trzymała za twarz, druga też i trzymała tamtą pod rękę, obie płakały - mówi kierowca autobusu, który jest oskarżony o śmiertelne potrącenie przy szkole 12-letniej Oliwii. Czesław W. nie przyznaje się do winy. Niemal rok po tragedii ruszył jego proces.

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. W prawie całym kraju czeka nas powrót upałów - gorąco nie obejmie tylko krańców Polski. Skwarowi towarzyszyć mają także burze.

Upał ma zawitać do wszystkich województw. Prognoza alarmów IMGW

Upał ma zawitać do wszystkich województw. Prognoza alarmów IMGW

Źródło:
IMGW

Viktor Orban spotkał się w Rzymie z Giorgią Meloni. Po rozmowie premier Węgier powiedział, że jego partia Fidesz nie przystąpi do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest ugrupowanie szefowej włoskiego rządu, a także Prawo i Sprawiedliwość. Jako powód wskazał przyjęcie do tej grupy antywęgierskiej formacji z Rumunii.

Orban spotkał się z Meloni. Jego Fidesz nie przystąpi do EKR

Orban spotkał się z Meloni. Jego Fidesz nie przystąpi do EKR

Źródło:
PAP

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

W Chorwacji, w pobliżu miasta Vukovar, odnaleziono kolejny masowy grób z czasów wojny z początku lat 90. towarzyszącej rozpadowi Jugosławii - poinformował w poniedziałek chorwacki minister do spraw weteranów Tomo Medved.

Na wysypisku śmieci odnaleziono masowy grób

Na wysypisku śmieci odnaleziono masowy grób

Źródło:
PAP

Prawnicy Aleca Baldwina zwrócili się do sędzi o oddalenie wysuniętych przeciwko aktorowi zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci operatorki filmowej Halyny Hutchins na planie westernu "Rust". Twierdzą, że główny dowód w sprawie - rewolwer - został uszkodzony podczas badań. Gwiazdor nie przyznaje się do winy.

Wraca sprawa Aleca Baldwina. Prawnicy aktora wnioskują do sądu

Wraca sprawa Aleca Baldwina. Prawnicy aktora wnioskują do sądu

Źródło:
PAP

Senator Koalicji Obywatelskiej sprawdził, czy w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga" prowadzona jest działalność związana z edukacją - okazuje się, że nie. Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Z kolei Kamil Grosicki kończy karierę reprezentacyjną. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 25 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Rzecznik Pentagonu potwierdził, że Ukraina sama podejmuje decyzje w sprawie wyboru celów swych ataków. To reakcja na oskarżenia Rosji pod adresem USA w związku z ukraińskim atakiem na okupowany Sewastopol. Waszyngton powtórzył, że to w rękach Moskwy jest zakończenie wojny już teraz.

Pentagon: Ukraina podejmuje własne decyzje w sprawie wyboru celów

Pentagon: Ukraina podejmuje własne decyzje w sprawie wyboru celów

Źródło:
PAP

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl