Ława polityków

Ława polityków

- Cały rząd PiS-u odpowiada za to, że sieje mowę nienawiści - mówiła w "Ławie polityków" w TVN24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna, odnosząc się do marszu narodowców w Katowicach, na którym jeden z uczestników wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia. Poseł PiS Bartosz Kownacki przekonywał, że "nie ma żadnej zgody dla jakiekolwiek ideologii nazistowskiej".

To jest wyciągnięcie tego tematu z konfliktu politycznego i ustanowienie pensji na poziomie przyzwoitym, ale to nie są złote spadochrony - ocenił w "Ławie polityków" w TVN24 poseł Lewicy Maciej Gdula, który zagłosował za przyjęciem ustawy podwyższającej wynagrodzenia między innymi parlamentarzystom. Paweł Kukiz z klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 powiedział, że "to rzecz bulwersująca", że posłowie przyznają sobie podwyżki, gdy mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym.

KRS można określić jako Krajowa Rada Ziobrownictwa, bo jest to instrument polityczny Zbigniewa Ziobry - mówił w "Ławie Polityków" w TVN24 Adam Szłapka z Nowoczesnej. Odniósł się do procedury wyboru sędziów do Sądu Najwyższego przez nową Krajową Radą Sądownictwa. Podkreślił, że jesteśmy w "momencie absolutnego chaosu prawnego". - To farsa, która nie ma nic wspólnego z rzetelnym obsadzaniem stanowisk - dodał Borys Budka z PO. Gośćmi programu byli też Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15, Krzysztof Gawkowski z SLD, Bartosz Kownacki z PiS i Marek Sawicki z PSL.

- PiS nie lubi samorządów, lubi władzę scentralizowaną - mówiła w "Ławie polityków" w TVN24 Joanna Mucha z Platformy Obywatelskiej. Jej zdaniem Prawo i Sprawiedliwość "wysysa państwo". Odpowiedział jej Łukasz Schreiber z PiS. W jego opinii Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej "będzie przedstawiać dobry program". Z kolei zdaniem wicemarszałka Sławomira Tyszki z Kukiz'15 zarówno PiS, jak i Platforma Obywatelska "nie mają nic wspólnego z praworządnością".

Myślę, że prezydent zawetuje ustawę zmieniającą ordynację do Parlamentu Europejskiego, bo konsolidacja opozycji nie jest na rękę PiS-owi - powiedział w "Ławie polityków" w TVN24 lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Zaznaczył, że jeśli prezydent ją podpisze, partia zwróci się do Komisji Europejskiej, by ta wystąpiła w tej sprawie do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Michał Kamiński (PSL-UED) podkreślił, że nie wierzy, iż zapowiadane weto jest "ustawką między Andrzejem Dudą a Jarosławem Kaczyńskim".

Zawsze szycie ordynacji pod siebie obracało się przeciwko wnioskodawcom. Tutaj też się obróci przeciwko. PiS przegra - ocenił w "Ławie polityków" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Odniósł się w ten sposób do przyjętych przez Senat zmian ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Jacek Protasiewicz (PSL-Unia Europejskich Demokratów) powiedział, że jego ugrupowanie rozważa interwencję w Unii Europejskiej.

To nie tylko osłabianie roli i pozycji Sądu Najwyższego, ale też stworzenie mechanizmów, które mogą wywierać nacisk na sędziego - mówiła w "Ławie polityków" w TVN24 Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu z Nowoczesnej. Skomentowała w ten sposób przyjętą w piątek nowelizację ustaw, w tym ustawy o SN. Andrzej Halicki z PO podkreślał, że władza forsuje zmiany prawa "na siłę", aby zapewnić sobie w przyszłości bezkarność. Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15 określił sposób procedowania tej nowelizacji jako "legislacyjne Pendolino".

To dosyć naturalne, że Donald Tusk chce stanąć w takim pojedynku naprzeciw liderowi Prawa i Sprawiedliwości, który odpowiada za to, w jaki sposób Polska jest dewastowana - powiedział w "Ławie polityków" w TVN24 Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej. Odniósł się do złożonej w piątkowych "Faktach po Faktach" TVN24 deklaracji byłego premiera, który mówił, że stanąłby do pojedynku o prezydenturę, gdyby prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował się kandydować. - Trzeba sobie zadać pytanie, czy to przypadkiem nie jest tak, że Tusk nie chce się zmierzyć z prezydentem Dudą - wskazywał z kolei wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Goście "Ławy polityków" dyskutowali w niedzielę o zmianach wprowadzonych w Sądzie Najwyższym. Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej ocenił, że "w tej sytuacji prezydent Andrzej Duda okazuje się tchórzem". Z kolei Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski stwierdził, że "robienie awantury i angażowanie się sędziów w walkę polityczną to jest zły znak". Gośćmi programu byli też: Barbara Dolniak (Nowoczesna), Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Eugeniusz Kłopotek (PSL).

Prawo i Sprawiedliwość zdemolowało Trybunał Konstytucyjny, Krajową Radę Sądownictwa, a teraz następuje całkowita demolka Sądu Najwyższego - ocenił w "Ławie polityków" Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe). Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość) zaapelował natomiast do pierwszej prezes Sądu Najwyższego, by "nie robiła szopki" i odeszła na emeryturę.

"Ława polityków" od najbliższej niedzieli w TVN24. W pierwszym wakacyjnym programie podsumujemy najważniejsze tematy mijającego tygodnia. Zaczniemy od zbliżającego się meczu z Kolumbią.

- Sytuacja tej dyskusji między panią premier a panem Macronem pokazuje, jak bardzo jesteśmy osamotnieni - mówił poseł PO, Bartosz Arłukowicz, o słowach prezydenta Francji. Emmanuel Macron stwierdził w piątek, że Polska jest "izolowana". W programie "Ława polityków" goście komentowali tę sprawę.