Ława polityków

Ława polityków

KRS można określić jako Krajowa Rada Ziobrownictwa, bo jest to instrument polityczny Zbigniewa Ziobry - mówił w "Ławie Polityków" w TVN24 Adam Szłapka z Nowoczesnej. Odniósł się do procedury wyboru sędziów do Sądu Najwyższego przez nową Krajową Radą Sądownictwa. Podkreślił, że jesteśmy w "momencie absolutnego chaosu prawnego". - To farsa, która nie ma nic wspólnego z rzetelnym obsadzaniem stanowisk - dodał Borys Budka z PO. Gośćmi programu byli też Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15, Krzysztof Gawkowski z SLD, Bartosz Kownacki z PiS i Marek Sawicki z PSL.

- PiS nie lubi samorządów, lubi władzę scentralizowaną - mówiła w "Ławie polityków" w TVN24 Joanna Mucha z Platformy Obywatelskiej. Jej zdaniem Prawo i Sprawiedliwość "wysysa państwo". Odpowiedział jej Łukasz Schreiber z PiS. W jego opinii Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej "będzie przedstawiać dobry program". Z kolei zdaniem wicemarszałka Sławomira Tyszki z Kukiz'15 zarówno PiS, jak i Platforma Obywatelska "nie mają nic wspólnego z praworządnością".

Myślę, że prezydent zawetuje ustawę zmieniającą ordynację do Parlamentu Europejskiego, bo konsolidacja opozycji nie jest na rękę PiS-owi - powiedział w "Ławie polityków" w TVN24 lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Zaznaczył, że jeśli prezydent ją podpisze, partia zwróci się do Komisji Europejskiej, by ta wystąpiła w tej sprawie do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Michał Kamiński (PSL-UED) podkreślił, że nie wierzy, iż zapowiadane weto jest "ustawką między Andrzejem Dudą a Jarosławem Kaczyńskim".

Zawsze szycie ordynacji pod siebie obracało się przeciwko wnioskodawcom. Tutaj też się obróci przeciwko. PiS przegra - ocenił w "Ławie polityków" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Odniósł się w ten sposób do przyjętych przez Senat zmian ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Jacek Protasiewicz (PSL-Unia Europejskich Demokratów) powiedział, że jego ugrupowanie rozważa interwencję w Unii Europejskiej.

To nie tylko osłabianie roli i pozycji Sądu Najwyższego, ale też stworzenie mechanizmów, które mogą wywierać nacisk na sędziego - mówiła w "Ławie polityków" w TVN24 Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu z Nowoczesnej. Skomentowała w ten sposób przyjętą w piątek nowelizację ustaw, w tym ustawy o SN. Andrzej Halicki z PO podkreślał, że władza forsuje zmiany prawa "na siłę", aby zapewnić sobie w przyszłości bezkarność. Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15 określił sposób procedowania tej nowelizacji jako "legislacyjne Pendolino".

To dosyć naturalne, że Donald Tusk chce stanąć w takim pojedynku naprzeciw liderowi Prawa i Sprawiedliwości, który odpowiada za to, w jaki sposób Polska jest dewastowana - powiedział w "Ławie polityków" w TVN24 Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej. Odniósł się do złożonej w piątkowych "Faktach po Faktach" TVN24 deklaracji byłego premiera, który mówił, że stanąłby do pojedynku o prezydenturę, gdyby prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował się kandydować. - Trzeba sobie zadać pytanie, czy to przypadkiem nie jest tak, że Tusk nie chce się zmierzyć z prezydentem Dudą - wskazywał z kolei wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Goście "Ławy polityków" dyskutowali w niedzielę o zmianach wprowadzonych w Sądzie Najwyższym. Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej ocenił, że "w tej sytuacji prezydent Andrzej Duda okazuje się tchórzem". Z kolei Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski stwierdził, że "robienie awantury i angażowanie się sędziów w walkę polityczną to jest zły znak". Gośćmi programu byli też: Barbara Dolniak (Nowoczesna), Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Eugeniusz Kłopotek (PSL).

Prawo i Sprawiedliwość zdemolowało Trybunał Konstytucyjny, Krajową Radę Sądownictwa, a teraz następuje całkowita demolka Sądu Najwyższego - ocenił w "Ławie polityków" Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe). Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość) zaapelował natomiast do pierwszej prezes Sądu Najwyższego, by "nie robiła szopki" i odeszła na emeryturę.

"Ława polityków" od najbliższej niedzieli w TVN24. W pierwszym wakacyjnym programie podsumujemy najważniejsze tematy mijającego tygodnia. Zaczniemy od zbliżającego się meczu z Kolumbią.

- Sytuacja tej dyskusji między panią premier a panem Macronem pokazuje, jak bardzo jesteśmy osamotnieni - mówił poseł PO, Bartosz Arłukowicz, o słowach prezydenta Francji. Emmanuel Macron stwierdził w piątek, że Polska jest "izolowana". W programie "Ława polityków" goście komentowali tę sprawę.

Rząd popełnił błąd, a największy - pan wojewoda, który tak bał się swoich zwierzchników, że nie zwrócił się o pomoc na czas - wskazywał w "Ławie polityków" Adrian Zandberg z Partii Razem, odnosząc się do działań rządu po nawałnicach na Pomorzu. Wiceminister obrony Michał Dworczyk zapewniał, ze wszystkie służby funkcjonują, a wojsko zostało uruchomione natychmiast po wniosku od wojewody pomorskiego.

Podsumowanie działań rządu po nawałnicach, które przed tygodniem przeszły nad Polską, konflikt na linii prezydent-szef MON, zamachy w Katalonii i nowy kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - to główne tematy najbliższego wydania "Ławy polityków". Gośćmi Piotra Marciniaka będą: Michał Dworczyk (PiS, wiceszef MON), Cezary Tomczyk (PO), Adrian Zandberg (Razem), Stanisław Tyszka (Kukiz'15, wicemarszałek Sejmu), Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) i Janusz Piechociński (PSL, były wicepremier i minister gospodarki). "Ława polityków" w TVN24 o 10:45.

Bardzo mocno trzymam kciuki za pana prezydenta, żeby wytrwał w swojej mocnej postawie - oświadczył w "Ławie polityków" Adam Szłapka z Nowoczesnej, odnosząc się do konfliktu na linii Ministerstwo Obrony Narodowej - Pałac Prezydencki. Andrzej Halicki z PO ocenił, że "prezydent ma obowiązek w tym momencie zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego i w gruncie rzeczy doprowadzić do dymisji Antoniego Macierewicza".

- Z perspektywy PiS to jest na pewno bardzo poważna rzecz. Z naszej perspektywy, to jest zupełnie nieistotne, w jakim dzisiaj układzie jest Prawo i Sprawiedliwość i kto tam ze sobą walczy - oceniła w "Ławie polityków" Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Ziobro wrócił do swojego politycznego ojca Jarosława Kaczyńskiego i próbuje w jakiś sposób, znany tylko jemu, mościć sobie miejsce - dodała Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna).